Návod na cvičení pozdrav měsíci

Velikost textu: A A A

Návod na cvičení pozdrav měsíci

Ilustrační foto
  • autor: red
  • sdílet na

 Cvičení pozdrav měsíci je známá sestava jógy, kterou je vhodné zařazovat na konec dne nebo na závěr jiného cvičení. Cílem této sestavy je uvolnit stres nahromaděný za celý den.

Úvodní poloha

Sestavu zahajujeme ve stoji rozkročném, natáhneme ruce před sebe tak, že se dlaně dotýkají malíčkovými stranami a směřují vzhůru. V této pozici vydechneme.

Zasvěcení do Reiky a Shambally na dálku

ZOBRAZIT

Ganga krija

Tato poloha evokuje omývání vodou nabranou do dlaní. Nadechneme se, ruce máme vodorovně. Ruce postupně zvedáme nad hlavu tak, že jsou dlaně otočené dozadu a tělo máme zakloněné, očima sledujeme prsty rukou. Pozici zakončíme hlubokým nádechem.

Záklon s rukama za zády

Z předchozí pozice pomalu spouštíme s výdechem paže po stranách těla, jako bychom ze sebe otírali tekoucí vodu. Lokty tlačíme dozadu, pozici ukončíme rukama spojenýma za záda dlaněmi k sobě. Zcela vydechneme.

Hluboký předklon

Vydechujeme a snažíme se přejít do předklonu, přičemž hlava a páteř jde až na posledním místě, nejdříve se tedy ohýbáme v bedrech a kyčlích. Skončíme v hlubokém předklonu, jako bychom zdravili odcházející den.

Páršvottanásana

S nádechem začneme postupně narovnávat páteř tak, jak jsme se do předklonu dostali, takže postupujeme od beder a hlava jde až nakonec. Následně vytočíme chodidla vlevo a s výdechem provedeme stejným způsobem hluboký předklon, ale k levé noze. Obě nohy jsou napnuté a snažíme se co nejvíce přiblížit hlavu ke kolenu.
Opět se narovnáme a předkloníme se stejným způsobem k pravé noze. Cvik zakončíme stojem rozkročným s narovnaným trupem a rukama podél těla.

Čandrásana

S nádechem vytočíme špičku levé nohy vlevo a pomalu zvedáme pravou nohu, přičemž zároveň spouštíme levou ruku v zemi, pravou ruky necháváme u pravého boku. Stojná noha je plochou celého chodidla na podložce, trup, hlava a levá noha jsou v jedné rovině. Trup, hlava i zvedající se noha tvoří jeden nedílný celek, cvik je špatně provedený, pokud se ukláníme postupně (nejdříve trup a pak tělo).
S nádechem se vrátíme do výchozí polohy a uděláme totéž na druhou stranu.

Trikónásana

Vraťte se do stoje rozkročného, upažte a s výdechem se ukloňte vlevo. Pravá ruka je natažená nad hlavou do oblouku, levá je připažená a volně klouže po noze. Nezaklánějte se, ani nepřeklánějte se.
Vraťte se do výchozí pozice a opakujte totéž na pravou stranu.

Akaranadhanurásana

S nádechem se vzpřimte do stoje rozkročného s rozpažením a s výdechem dejte dlaň pravé ruky k levé dlani, ta však zůstává na místě. Obě chodidla vytočte vlevo.
Ruce sevřete v pěst, levou ruku nechte na místě a pravou s nádechem táhněte podél levé, okolo trupu dozadu, jako byste napínali pomyslnou tětivu luku. Tentýž cvik proveďte na druhou stranu.

Hamsásana

Přejdeme do stoje rozkročného, ruce směřují podél těla. Chodidla vytočte vlevo, s nádechem pokrčte pravou nohu, chytněte ji okolo nártu, předkloňte se a levou ruku zdvihněte do vodorovné polohy. S výdechem se vraťte do stoje rozkročného a cvik opakujte na druhou stranu.

Gupta pránam

Poslední pozici zacvičíme tak, že si stoupneme do stoje rozkročného a dlaně spojíme před tělem. Ruce držte napnuté a s nádechem je zvedejte nad hlavu, s výdechem je spusťte za hlavu. Dlaně jsou spojené, prsty směřují vzhůru.
S nádechem zvedneme dlaně nad hlavu a napneme je, dlaně otočíme do stran a s výdechem velkým obloukem kolem boků připažíme.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.


Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: joga

Můžete si také přečíst

Jóga a mystika
Joga

Jogu bychom měli chápat jako životní cestu vedoucí k Jednotě a harmonii. Souběžně nám jóga umožňuje lepší koncentraci, zlepšuje…

Energie
Tatvy - jak je používat?

Tatvy jsou neviditelná záření kosmických sil. Můžeme si je představit jako paprsky, které ve dvouhodinových intervalech dopadají…

Jóga a mystika
Meditace

O meditaci můžete nalézt velké množství článků, nicméně málokde se vlastně dozvíte, o co jde a jak ji můžete provádět.Definovat…

Magie
Vizualizace – základ magie

Tento druh článků bude od podzimu přístupný pouze pro uživatele, kteří zaplatí čtenářský poplatek. Přístup, registrace i…

Energie
Představení čaker 1

Vítejte u seriálu o čakrách. Řekneme si zde nejen, co čakry jsou, ale postupně si ukážeme i možnosti jejich harmonizace.Lidské…

Jóga a mystika
Psychické a mentální bloky bránící našemu rozvoji

Motto: „Uvědomit si vlastní nevědomost je vždy velmi dobré.“ „Často se raději honíme za chimérami, abychom se tak vyhnuli…

Jóga a mystika
Milování a meditace

Vztah mezi fyzickým aktem lásky a meditací nemusí být na první pohled tak patrný, nicméně existuje a je velice silný. Pokud…

Jóga a mystika
Modlitba 24 hodin I.část

Skoro každý den stráví většina lidí alespoň osm hodin v práci. Všichni jsme si na tuto investici již tak zvykli. A alespoň…

Jóga a mystika
Modlitba 24 hodin II.část

Skrze lásku může člověk přesvědčit Boha, aby na sebe vzal osobní formu, následující modlitbou, která vychází od srdce: "Ó,…

 
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY