Achnaton a Nefertiti: po stopách faraonů Slunce – 3.část: Nefertiti

Velikost textu: A A A

Achnaton a Nefertiti: po stopách faraonů Slunce – 3.část: Nefertiti

Ilustrační foto
  • autor: Miloš Matula
  • sdílet na

Koncem vlády Amenhotepa III., Achnatonova otce, byl kult mnoha bohů i kult zbožštělého panovníka stále více solarizován. Například v hymnech z konce jeho vlády je Aton, sluneční bůh, zřetelně vyzdvihován na úkor ostatních bohů. Aton je nejvyšším bohem, který je sám, daleko na obloze, zatímco ostatní božstva jsou součástí jeho stvoření spolu s lidmi a zvířaty. Každý faraon byl podle odvěkých zákonů považován za syna slunečního boha Rea. Ani Achnaton tento příbuzenský vztah nepopírá, připojuje však k němu ještě dodatek, který znamenal, že král byl také Atonovým synem, zrozeným ze samotného Atona.
Každý egyptský král byl zároveň vládce, velekněz, mudrc i nejvyšší zasvěcenec všech mysterií. To vyžadovalo silnou osobnost. A faraon 18. dynastie Achnaton (1352 – 1336 př.Kr.) takovou osobností byl.

Nefertiti, velká královská manželka
Aton nehřál svými paprsky pouze Achnatona, ale také Nefertiti. V období vrcholného rozkvětu egyptské říše bývalo pravidlem, že nejvyšší náboženskou moc reprezentoval vládnoucí královský pár. Tuto věčnou pravdu, pro Egypt tak typickou, dovedl Achnaton s Nefertiti až k samému vrcholu dokonalosti. I po více jak třech a půl tisících letech vyzařuje z několika málo portrétů této tajemné ženy vznešenost. Její úsměv je prozářen vnitřním světlem, které překonalo tisíciletí.
Nefertiti se v útlém věku (hovoří se o dvanáctém či čtrnáctém roku) provdala za krále Achnatona. Její původ zůstává dosud nejasný, ačkoliv se již nepředpokládá, že by byla cizinkou, k čemuž sváděl význam jejího jména, které se čte Neferet-iti: Kráska, která přichází nebo Přicházející kráska. Avšak slovo nefer znamená také krásný, nádherný, harmonický, zářící, dobrý, takže můžeme její jméno přeložit také jako Krásná Titi. Nesmíme zapomínat, že ve starověkém Egyptě býval tento pojem častěji spojován s duchovní kvalitou, která byla Egypťany ceněna více, než krása tělesná. Skutečnost, že byla Egypťankou, víceméně dokazuje to, že měla svou vlastní egyptskou kojnou a sestru Mutbenret (Mutnedžemet) – ta je zmiňována jako královnina sestra v hrobkách Panehseje a Maji v Achetatonu. Kromě sestry měla Nefertiti nejspíše i bratra jménem Nachtmin. Podle mnoha indicií byla Nefertiti dcerou Ajeho, vysokého hodnostáře na dvoře jak Amenhotepa III, tak i jeho syna a nástupce Achnatona, a ženy jménem Tej (Teje), která měla stejné nebo alespoň podobné jméno jako velká královská manželka. Jak známo, Aje byl nejspíše bratrem královny Teje, a tudíž musel být i strýcem Achnatona. Nefertiti byla tedy s největší pravděpodobností Achnatonovou sestřenicí.
Nefertiti se sňatkem s mladým králem stává jeho jedinou a milovanou ženou - velkou královskou manželkou. Nebyla však pasivní partnerkou svého manžela - ona sama se stala duší Achnatonovy vlády. Od počátku s králem sdílela jeho náboženskou politiku a nadšeně se chopila doktríny víry v boha Atona, považovaného za jediné či hlavní božstvo. K obrazovým svědectvím patří četné rodinné scény, odehrávající se pod životodárnými paprsky boha Atona, vyobrazení veřejných událostí, na nichž Nefertiti téměř vždy doprovází manžela, i rituální příležitosti, kdy se modlí k Atonovi, ať již s manželem, či sama.

Dálkový kurz výkladu tarotových karet pro začátečníky od autora knihy Tarot pro samouky

ZOBRAZIT

Nefertiti - další Atonův prorok
Nefertiti měla jako velekněžka Atonova kultu k dispozici zvláštní posvátný prostor Stín (boha) Rea a byla oprávněna sama řídit rituály a obětovat Atonovi. Nepochybně zajímavou skutečností je, že Nefertiti je zachycena na výzdobě čtvrtého karnackého Atonova chrámu Hutbenben jako jediný kněz! Tento chrám byl zřejmě protipólem chrámu Gemetpaaton, opačnou polaritou, zde reprezentovanou ženským prvkem, který představovala královna Nefertiti. A to je důkaz mimořádné důležitosti ženského prvku v uctívání boha Atona. V tomto posvátném okrsku tedy Nefertiti sloužila svému bohu Atonovi. Zkoumání jednotlivých bloků, talatátů, umožnilo zrekonstruovat skutečnou Nefertitinu sloupovou síň a monumentální brány, na nichž vidíme královnu, vzdávající hold božskému Slunci ve tvaru kotouče, z něhož vycházejí paprsky zakončené lidskýma rukama. Jedna z rukou drží kříž života anch a přikládá ho k nosu královně, která před obětním stolem potřásá dvěma sistry. Při důležitých rituálních obřadech, během kterých pozvedá obětní dary směrem k Atonovi, je královna zobrazována sama, bez svého manžela. Královna zde má nové jméno či titul Nefer – Nefruaton - Jedinečná je dokonalost Atonova. Skutečně to vypadá tak, jako by zde Nefertiti svou osobností ztělesňovala symbolicky samotného boha Atona.
Co se týče rituálního obětování Atonovi, je pravděpodobné, že král řídil ranní ceremoniál, zatímco královna ceremoniál večerní.

Text a foto: Miloš Matula
(Ukázka z knihy Miloše Matuly „Achnaton a Nefertiti, faraoni Slunce“)

Miloš Matula
absolvoval FAMU, je spisovatelem, duchovním učitelem, terapeutem i autorem v časopisu Meduňka. Dlouhá léta se zabývá alternativní medicínou a meditací, kterou rovněž učí na svých seminářích v ČR i v zahraničí. Od útlého věku se zajímá o starověký Egypt a tento koníček vyústil ve více než dvacetileté studium "amarnského období" v Egyptě – tedy doby vlády faraona Achnatona a jeho manželky Nefertiti.

Miloš Matula pořádá  Velkou meditační cestu po Egyptě na místa, kam se s cestovními kancelářemi nepodíváte:
 "Velká meditační cesta do Egypta, kterou povedu na podzim vlastně kopíruje moji knihu „Achnaton a Nefertiti, faraoni Slunce“. Pojedeme do míst, kam cestovní kanceláře nejezdí. Kromě Achnatonova města Achetatonu (dnešní Tell el-Amarna) navštívíme chrámu v Abydosu a Dendeře, navštívíme i chrám na Nilu v Esně, který turisté míjejí - také zde zastavuje jen jediný parník během stovek plaveb týdně. Ale navštívíme i chrám Kalábša na Asuánu i pyramidy v Dašúru či Abusíru, ruiny paláce Malkata či Ramesseum. Kromě těchto výjimečných destinací nemůžeme minout turisticky atraktivní lokality Káhiru a Gízu, Sakkáru, Luxor s chrámy Karnak a Luxor, Údolí králů i královen, plavbu po Nilu s návštěvou chrámů Edfu či Kom Ombo, Asuán a chrámy Abú Simbel. A nikdo by si neměl nechat ujít alespoň krátký odpočinek u vod Rudého moře. Velice atraktivní bude pro účastníky dvouhodinová privátní meditace ve Velké (Chufu/Cheopsově) pyramidě v Gíze." Více informací naleznete na www.milosmatula.cz
 

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.


Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal
Článek patří do seriálu Záhadný Egypt
  1. Achnaton a Nefertiti: po stopách faraonů Slunce – 1.část: Prorok
  2. Achnaton a Nefertiti: po stopách faraonů Slunce – 2.část: Aton
  3. Achnaton a Nefertiti: po stopách faraonů Slunce – 3.část: Nefertiti právě čtete
  4. Achnaton a Nefertiti: po stopách faraonů Slunce – 4.část: Nefertiti faraonem spoluvládcem
  5. Achnaton a Nefertiti: po stopách faraonů Slunce – 5.část: Mladý Tutanchaton
  6. Achnaton a Nefertiti: po stopách faraonů Slunce – 6.část: Cesta do Achetatonu
  7. Achnaton a Nefertiti: po stopách faraonů Slunce – 7.část: Městem Atonova zářivého

Štítky: historie, starověký egypt

Můžete si také přečíst

Ostatní
Po stopách hraběte Drakuly

Jeli jsme ustavičně do kopce, jen chvílemi jsme sjížděli prudce dolů, ale v podstatě jsme neustále stoupali. Pojednou jsem…

Ostatní
Po stopách hraběte Drákuly II. část

Nebýt velké cedule BISTRITA, ani bych nevěřil, že město, do něhož jsme vjeli, je ona románová Bistrice, poslední výspa civilizace…

Ostatní
Pyramidy jako elektrické schéma?

Pokud necháte nahlédnout do plánů Údolního chrámu Sfingy, Zádušního chrámu Chafronovy pyramidy, Zádušního chrámu Mankeaurovy…

Ostatní
Tajemství reptiliánů

Alternativní historik David Icke přišel s teorií, že náš svět je ovládán plazy mimozemského původu, kteří jsou schopní měnit…

Ostatní
Tip na vánoční dárek - Tajemství pražského Golema - ukázka 1

Ivan Mackerle je nejznámější český záhadolog, kterého naši čtenáři znají. Náš portál přinesl velký a velice zajímavý rozhovor…

Ostatní
Tip na vánoční dárek - Tajemství pražského Golema - ukázka 2

Ivan Mackerle je nejznámější český záhadolog, kterého naši čtenáři znají. Náš portál přinesl velký a velice zajímavý rozhovor…

Ostatní
Pohled na sny v historii – Starověk

Všechny starověké civilizace bez rozdílu a známá domorodá náboženství přikládala zvláštní význam snům. Existovaly speciální…

Ostatní
Pohled na sny v historii – Středověk

Prorok Mohamed věřil, že sny představují rozhovory mezi Bohem a lidmi. Jiný arabský spisovatel al Masádí soudil spíše, že…

Ostatní
Co vědí Indiáni? I.

Již od dob prvních cestovatelů do Jižní Ameriky ze šestnáctého stoletá se stále v ústním podání objevují zmínky o městě,…

 
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY