Achnaton a Nefertiti: po stopách faraonů Slunce – 7.část: Městem Atonova zářivého

Velikost textu: A A A

Achnaton a Nefertiti: po stopách faraonů Slunce – 7.část: Městem Atonova zářivého

Ilustrační foto
  • autor: Miloš Matula
  • sdílet na

Koncem vlády Amenhotepa III., Achnatonova otce, byl kult mnoha bohů i kult zbožštělého panovníka stále více solarizován. Například v hymnech z konce jeho vlády je Aton, sluneční bůh, zřetelně vyzdvihován na úkor ostatních bohů. Aton je nejvyšším bohem, který je sám, daleko na obloze, zatímco ostatní božstva jsou součástí jeho stvoření spolu s lidmi a zvířaty. Každý faraon byl podle odvěkých zákonů považován za syna slunečního boha Rea. Ani Achnaton tento příbuzenský vztah nepopírá, připojuje však k němu ještě dodatek, který znamenal, že král byl také Atonovým synem, zrozeným ze samotného Atona.
Každý egyptský král byl zároveň vládce, velekněz, mudrc i nejvyšší zasvěcenec všech mysterií. To vyžadovalo silnou osobnost. A faraon 18. dynastie Achnaton (1352 – 1336 př.Kr.) takovou osobností byl.

Městem Atonova obzoru od severu k jihu

Nechte si zpracovat osobní horoskop od astrologa

ZOBRAZIT

Na severním okraji Achetatonu se rozkládalo Severní město, které zahrnovalo
komplex dvorů a skladů ze sušených cihel. V jeho jižní části si stavěla městská
elita rozsáhlé vily, z čehož můžeme usuzovat, že se jednalo o rezidenční čtvrť,
která se neustále rozrůstala. Avšak nenajdeme zde domy nejvyšších
představitelů administrativy, kteří si stavěli svá sídla v Jižním městě.
Severní město mělo domy spíše menší, hustěji seskupené a až na pár výjimek
ne tak reprezentativní. Členění této čtvrti není tedy tak uspořádané jako u čtvrtí
úřednických. Bydleli zde zejména kupci a drobní úředníci, ale take písaři.
Dlouhá a široká ulice nazývaná Královská cesta vedla ze Severního města, kde se nacházel i Severní palác u řeky, přes královninu rezidenci Severní palác, proslavený nádhernými malbami zobrazujícími život v bažinách) jižním směrem do Centrálního města, vzdáleného přibližně pět kilometrů. Zde se nacházely i další dva královské paláce propojené mostem s Oknem zjevování se, ze kterého se Achnaton rád ukazoval svému lidu v doprovodu své rodiny a z něhož odměňoval své věrné úředníky. Zde, v centrální části se rovněž nacházely dva chrámy zasvěcené Atonovi: Velký Atonův chrám a Malý Atonův chrám.
Dům radosti byl nejdůležitější stavbou v závěrečném úseku Královské cesty a osou administrativní čtvrti Centrálního města. Dnes je odborníky nazýván jako Velký palác. A velkým také skutečně byl, ve své době asi největším na světě. Bylo to obrovské a složité bludiště audienčních sálů, otevřených dvorů, soukromých komnat včetně dětských pokojů, kuchyní a rozlehlých skladů. Na délku měřil přibližně tři sta metrů, na šířku o něco méně než dvě stě metrů. Palác obklopovaly úchvatné zahrady ve třech terasách. Rozkládal se přímo u vod Nilu a pyšnil se nádherným průčelím, směřujícím k blízkému centrálnímu přístavišti. Střed paláce tvořilo obrovské nádvoří a na něm stály kolosální sochy krále. Bohužel dnes z tohoto paláce téměř nic nezbylo: částečně proto, že byl kdysi postaven z nepálených cihel, ale take proto, že se na jeho větší část dnes nachází obdělávaná půda současných obyvatel zdejší vesnice.
Královská cesta poté pokračovala jižním směrem kolem obytných domů úředníků, dvora a dále kolem vodárenské věže, poté jižněji kolem okrsku, na jehož východním konci měl svůj dům s ateliérem královský sochař Thutmose (tvůrce slávné Nefertitiny busty, uložené dnes v Egyptském muzeu v Berlíně). V jižní části Královské cesty měl svůj dům i vezír Nacht a na jejím samém konci se rozprostíralo Jižní město, na jehož jižním cípu se pak nacházel palác Maruaton.


Jak se dostat do dnešní Tell el-Amarny

Turisté většinou volí jednodenní výlety z Luxoru či Káhiry, ale je možné cestovat i individuálně. Nejlépe vlakem, který jezdí z káhirského nádraží Ramses (je možné přistoupit i v Gíze) směrem na středoegyptský Asjút. Vystoupit musíte v Mallawi. Cesta trvá cca čtyři hodiny. V Mallawi se můžete i ubytovat v jediném jednohvězdičkovém hotýlku. Odtud je to šest kilometrů taxíkem k přívozu, který vás dopraví přes Nil na východní stranu. Autor článku i knihy “ACHNATON A NEFERTITI, FARAONI SLUNCE” Miloš Matula povede od 30.3. do 13.4. Velkou meditační cestu nejen do Achnatonova dávného Achetatonu, ale rovněž do míst v Egyptě, kam cestovní kanceláře běžně nejezdí. Více na www.milosmatula.cz .


Rady před cestou do Egypta

Při cestách do Egypta byste se měli jednoznačně vyhnout pojídání všeho, co je omýváno místní vodou, ať už v hotelech, či mimo ně: čerstvé zeleninové saláty všeho druhu, čerstvé omyté ovoce, pokud není ve slupce, ovocné saláty, zmrzliny ze zmrzlinových boxů, voda či jiné nápoje s ledem. Rozhodně je zapovězena voda z kohoutku, a to i při čištění zubů – doporučuji vyplachovat balenou vodou. Rovněž zapomeňte na led v jakémkoliv nápoji. Vyhněte se rovněž oblíbenému místnímu nealkoholickému nápoji z cukrové třtiny. Že je voda v Egyptě pro nás skutečnou „faraonovou kletbou“, jsem se přesvědčil právě v dnešní Tell el-Amarně, kde můj egyptský přítel Násir jel koupit do obchodu balenou vodu pro své maličké dítě, kterému egyptská voda evidentně způsobovala průjmy.

Text a foto: Miloš Matula
(Ukázka z knihy Miloše Matuly „Achnaton a Nefertiti, faraoni Slunce“)

Miloš Matula
absolvoval FAMU, je spisovatelem, duchovním učitelem, terapeutem i autorem v časopisu Meduňka. Dlouhá léta se zabývá alternativní medicínou a meditací, kterou rovněž učí na svých seminářích v ČR i v zahraničí. Od útlého věku se zajímá o starověký Egypt a tento koníček vyústil ve více než dvacetileté studium "amarnského období" v Egyptě – tedy doby vlády faraona Achnatona a jeho manželky Nefertiti.

Miloš Matula pořádá na podzim Velkou meditační cestu po Egyptě na místa, kam se s cestovními kancelářemi nepodíváte: 
 "Velká meditační cesta do Egypta, kterou povedu vlastně kopíruje moji knihu „Achnaton a Nefertiti, faraoni Slunce“. Pojedeme do míst, kam cestovní kanceláře nejezdí. Kromě Achnatonova města Achetatonu (dnešní Tell el-Amarna) navštívíme chrámu v Abydosu a Dendeře, navštívíme i chrám na Nilu v Esně, který turisté míjejí - také zde zastavuje jen jediný parník během stovek plaveb týdně. Ale navštívíme i chrám Kalábša na Asuánu i pyramidy v Dašúru či Abusíru, ruiny paláce Malkata či Ramesseum. Kromě těchto výjimečných destinací nemůžeme minout turisticky atraktivní lokality Káhiru a Gízu, Sakkáru, Luxor s chrámy Karnak a Luxor, Údolí králů i královen, plavbu po Nilu s návštěvou chrámů Edfu či Kom Ombo, Asuán a chrámy Abú Simbel. A nikdo by si neměl nechat ujít alespoň krátký odpočinek u vod Rudého moře. Velice atraktivní bude pro účastníky dvouhodinová privátní meditace ve Velké (Chufu/Cheopsově) pyramidě v Gíze." Více informací naleznete na www.milosmatula.cz

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.


Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal
Článek patří do seriálu Záhadný Egypt
  1. Achnaton a Nefertiti: po stopách faraonů Slunce – 1.část: Prorok
  2. Achnaton a Nefertiti: po stopách faraonů Slunce – 2.část: Aton
  3. Achnaton a Nefertiti: po stopách faraonů Slunce – 3.část: Nefertiti
  4. Achnaton a Nefertiti: po stopách faraonů Slunce – 4.část: Nefertiti faraonem spoluvládcem
  5. Achnaton a Nefertiti: po stopách faraonů Slunce – 5.část: Mladý Tutanchaton
  6. Achnaton a Nefertiti: po stopách faraonů Slunce – 6.část: Cesta do Achetatonu
  7. Achnaton a Nefertiti: po stopách faraonů Slunce – 7.část: Městem Atonova zářivého právě čtete

Štítky: starověký egypt

Můžete si také přečíst

Ostatní
Achnaton a Nefertiti: po stopách faraonů Slunce – 1.část: Prorok

Koncem vlády Amenhotepa III., Achnatonova otce, byl kult mnoha bohů i kult zbožštělého panovníka stále více solarizován.…

Ostatní
Achnaton a Nefertiti: po stopách faraonů Slunce – 2.část: Aton

Koncem vlády Amenhotepa III., Achnatonova otce, byl kult mnoha bohů i kult zbožštělého panovníka stále více solarizován.…

Ostatní
Achnaton a Nefertiti: po stopách faraonů Slunce – 3.část: Nefertiti

Koncem vlády Amenhotepa III., Achnatonova otce, byl kult mnoha bohů i kult zbožštělého panovníka stále více solarizován.…

Ostatní
Achnaton a Nefertiti: po stopách faraonů Slunce – 4.část: Nefertiti faraonem spoluvládcem

Koncem vlády Amenhotepa III., Achnatonova otce, byl kult mnoha bohů i kult zbožštělého panovníka stále více solarizován.…

Ostatní
Achnaton a Nefertiti: po stopách faraonů Slunce – 5.část: Mladý Tutanchaton

Koncem vlády Amenhotepa III., Achnatonova otce, byl kult mnoha bohů i kult zbožštělého panovníka stále více solarizován.…

Ostatní
Achnaton a Nefertiti: po stopách faraonů Slunce – 6.část: Cesta do Achetatonu

Koncem vlády Amenhotepa III., Achnatonova otce, byl kult mnoha bohů i kult zbožštělého panovníka stále více solarizován.…

Kultura
Egypt: Po stopách bohů a faraonů Slunce

Autor knihy „Achnaton a Nefertiti, faraoni Slunce“ Miloš Matula pořádá od 9. do 24. dubna 2012 „Velkou meditační cestu po…

Kultura
Po stopách bohů a faraonů Slunce

Rozhovor s naším přítelem, kolegou a cestovatelem Milošem Matulou o připravované netradiční cestě do Egypta.+ Co byste nám…

 
" />
Prodej družstevního bytu a daň z příjmu<div style=online eğitim
" /> Prodej družstevního bytu a daň z příjmu
online eğitim
<a href=Found. " />
<a href=Found. " /> Found. Automyčka jako nová cesta podnikání
Automyčka jako nová cesta podnikání Automyčka jako nová cesta podnikání
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY