Káhira

Velikost textu: A A A

Káhira

Ilustrační foto

Ačkoliv většina návštěvníků míří na cestách do Egypta k moři, byla by škoda nevěnovat několik dní návštěvě Káhiry a jejího nejbližšího okolí.

Káhira patří mezi nejlidnatější města světa. Oficiální údaje uvádějí, že má více než dvacet miliónů obyvatel. Neoficiálně ovšem žije ve městě mnohem větší počet lidí. Káhira vznikla roku 969 na místě mnohem starších osídlení. Arabský název tohoto města na Nilu zní Al-Qáhira, což v překladu znamená Vítězná. Nil dělí hlavní egyptské město na dvě části. Na východě leží Islámská a Koptská Káhira a na západní části leží Gíza.
Ještě před tím, než se podíváme na zajímavé památky, rád bych se s vámi podělil o dojmy z tohoto obrovského města. Kdo již byl v Egyptě, tak ho jistě nepřekvapí, že se tady na mnoha místech ve velkém povalují odpadky, které nikdo neuklízí. Ještě zajímavější je to, že i v samém centru Káhiry můžete mít pocit, že se nacházíte v ghettu. Zaujal mě svérázný vzhled společných prostor starobylých domů (schodiště a chodby, případně i výtahy) - všude jsou tak obrovské nánosy prachu, špíny a místy i odpadků, že by Evropana nemohlo ani napadnout, že v těchto domech někdo bydlí. Jenže stačí otevřít dveře bytu a ocitnete se ve standardním obytném prostoru bez všech zmíněných nedostatků. Hodně zajímavá byla i zkušenost s výtahem, který bylo možno používat pouze za poplatek, což v konečném důsledku znamenalo, že i hodně staří, nebo nemocní lidé se doslova ploužili po schodišti. Samozřejmě je jasné, že podobná situace není ve všech domech, ale ve velké části tomu tak bylo.

Nechte si zpracovat osobní horoskop od astrologa

ZOBRAZIT

Doprava
Zajímavou kapitolou je i doprava. Vzhledem k ulicím přecpaným automobily a svéráznému způsobu jízdy, jemuž se podobá jen styl jízdy v některých asijských velkoměstech, se nám zdálo značně riskantní půjčit si auto.
Další (a lepší) možností jsou lokální autobusy, které ovšem bývají přetížené a v horším technickém stavu. Na druhou stranu například v Asii jsme jezdili podobně, takže nás to nezaskočilo a tento druh dopravy jsme samozřejmě často využívali. Zcela jinak vypadají dálkové autobusy spojující například Káhiru s Hurghádou a dalšími městy – jde o standardní dálkové komfortní autobusy s klimatizací a označenými sedadly.
Metro je naopak na místní poměry velmi čisté a zajímavým zážitkem můžou být jednotlivé vagóny určené pro muže a ženy. Možná budete překvapeni, ale i ve vagónech pro muže jezdily někdy ženy bez doprovodu. Protože jsme si chtěli separaci vyzkoušet, jednu trasu jsme absolvovali právě způsobem rozdělených vagónů. Jaké pro mě bylo překvapení, že v našem mužském vozu jely dvě zahalené mladé Egypťanky, které se se mnou sami od sebe daly do příjemného hovoru. Oči místních mužů mě za to probodávaly skrz na skrz a přiznám se, že jsem byl rád, když už jsem z metra vystoupil. Každopádně metro je standardní a není třeba se ho nikterak obávat.
Zřejmě poslední možností jsou taxíky, které jsou ovšem zbytečně předražené a zahraniční turisty se snaží obvykle „natáhnout“. I zde se situace nevymyká jiným městům, ať již v arabském, nebo asijském světě.

Egyptské muzeum
Právě muzeum je jedním z hlavních důvodů, proč se do Káhiry vypravit. Jako vždy doporučuji cestování bez cestovní kanceláře, protože zažijete mnohem více, uvidíte mnohem více a celkově za cestu zaplatíte mnohem méně. Každopádně muzeum je opravdu fantastické a provede vás celou historií Egypta. Ačkoliv se musíte připravit doslova a do písmene na velké davy návštěvníků, tak památky, které Egyptské muzeum skrývá, opravdu stojí za to!

Pyramidy v Gíze
Jedná se zřejmě o jedny z nejznámějších světových pyramid, a proto kdo je v Káhiře, tak si jejich návštěvu zřejmě nenechá ujít. Dopravit se na ně můžete směle veřejným autobusem, což je i nejlevnější varianta.
Nejznámější je zřejmě Cheopsova pyramida. Protože se jedná o opravdu známou stavbu, přečtěte si její technické údaje, které jsou skutečně velkolepé:
- současná výška je 138,8m
- původní výška byla 146,6m
- délka základny je 230,37m
- úhel sklonu je 51 stupňů, 50 minut a 40 sekund
- objem použitého materiálu byl 2 521 000m3
Tak praví některé moudré zdroje. Návštěva pyramid v Gíze ve vás zanechá skvělý dojem. Ujít byste si neměli nechat ani prohlídku vnitřku Velké pyramidy. Zcela jistě vás pak budou bolet nohy, ale atmosféra stojí rozhodně za to! Doporučuji mít dostatek času, protože meditace v blízkosti pyramid je fantastickým zážitkem.
A pokud byste měli možnost účastnit se meditace přímo v některé z pyramid, tak neváhejte!
Od návštěvy pyramid by vás nemělo odradit ani větší vstupné, protože tak jedinečné stavby hned tak neuvidíte. Náladu si nenechte zkazit ani místními „pomahači“, kteří vám úslužně nabízejí radu, pomoc, společnou fotografii nebo dokonce průvodcovské služby. Vězte, že pokud na cokoliv z toho kývnete, tak nebudete litovat. Ovšem to platí pouze pro ty z návštěvníků, kterým není líto za popsané a poskytnuté služby zaplatit. Je potřeba počítat s tím, že egyptskou měnou tyto muže příliš neuspokojíte a i za pouhou fotografii vaším vlastním fotoaparátem se nespokojí s menší částku, než je pět až deset dolarů nebo eur. Na druhou stranu například zmíněné fotografování mají opravdu dokonale zpracované a přesně vědí, kam se máte postavit a z jakého úhlu snímek vyhotovit. Rozhodnutí je tedy jen a jen na vás.

Káhira je tedy dalším velmi zajímavým městem, které můžete na cestách navštívit. Vzhledem k tomu, že je Egypt poměrně oblíbenou destinací našich turistů, tak by to neměl být velký problém. Egypt není ani příliš drahý a většinou je bezpečný, i když nedávné demonstrace neměly zrovna klidný průběh. Takže neváhejte, stojí to za to! A protože má Káhira skutečně co nabídnout, tak vám můžu slíbit, že se sem ještě jednou vrátíme.

Pavel Hanzal, astrolog, léčitel a terapeut
Psáno pro Meduňku
 

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.


Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal
Článek patří do seriálu Cesty za poznáním
  1. Jordánsko: poušť Wadi Rum a skalní město Petra
  2. Květinová hora Huashan - posvátné místo v Číně
  3. Řím a Vatikán - na návštěvě nejen posvátných míst
  4. Kréta - ostrov mnoha tváří
  5. Jeruzalém - svaté město
  6. Paříž - město umění, lásky i duchovna
  7. Chrám Angkor Vat - Kambodža
  8. Londýn
  9. Jih Itálie - Pompeje, Neapol, Vesuv
  10. Norsko - tip na cestu
  11. Rothenburg ob der Tauber - středověké město
  12. Panda velká - záchranná stanice v Číně
  13. Thajské království: Bangkok
  14. Holandsko a květiny
  15. Mrtvé moře - místo léčivých zázraků
  16. Káhira právě čtete
  17. Ko Chang - kouzelný ostrov

Štítky: cestovani

Můžete si také přečíst

Cestování
Svatý Jan pod Skalou (Tipy na výlet)

Nedaleko Prahy leží lokalita nazývaná Český Kras. Tato krásná oblast zahrnuje několik zajímavých míst, mezi které patří i…

Ostatní
Megalitické památky - základy

Na zajímavé stavby a útvary plné energie a záhad nemusíte jezdit do dalekých krajů, ale je možné, že je máte přímo za humny.…

Kultura
Pravěk v Nižboru

Interaktivní program určený dětem do 12 let bude probíhat v období letních prázdnin v Informačním centru keltské kultury…

Cestování
Jeskyně Výpustek

Přestože Moravský kras může být pro mnohé z nás z ruky, jedná se o místo, které stojí za návštěvu. Skrývá v sobě velké množství…

Cestování
Na Brdy k pravěkému moři

V českém znaku je lev, i když tu žije jen v zoologických zahradách a ani s národní povahou nemá mnoho společného (pokud pomineme…

Cestování
Český Krumlov (tipy na výlet)

Český Krumlov patří k nejkrásnějším památkám v naší republice. Od roku 1963 je zařazen do městské památkové rezervace a od…

Cestování
Jeskyně Domica - záhadná kresba

Pravěká více než šest tisíc let stará kresba ve slovenské jeskyni Domica představuje nejen velkou záhadu, ale i unikát přinejmenším…

Ostatní
Brána do říše Agharti? - část 1

S elektrickou baterkou v ruce klopýtáme podzemním labyrintem hluboko pod Jihlavou, starověkým hornickým městem v Jižních…

Ostatní
Brána do říše Agharti? - část 2

Televizní diváci byli šokovániO mé výzkumy se tehdy začali zajímat novináři a brzy se do honu na duchy zapojila i televize…

 
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY