Egypt: Po stopách bohů a faraonů Slunce

Velikost textu: A A A

Egypt: Po stopách bohů a faraonů Slunce

Ilustrační foto
  • autor: Miloš Matula
  • sdílet na

Autor knihy „Achnaton a Nefertiti, faraoni Slunce“ Miloš Matula pořádá od 9. do 24. dubna 2012 „Velkou meditační cestu po čakrách Egypta, po stopách bohů a faraonů Slunce“ na místa, kam se s cestovními kancelářemi nepodíváte.

Ve svém obrazném jazyce nazývali Egypťané svou zemi Černá a Červená. Černá země Ta Kemet byla úrodná, každoročně Nilem zaplavovaná oblast, v níž usazené bahno působilo jako nejlepší hnojivo. Už ve starověku tady pršelo jen zřídka, takže Egypt býval označován jako dar Nilu. V deltě bujely malebné bahenní porosty a byla domovem papyru i lotosu, které ovlivnily tvar sloupů v egyptské architektuře. Naproti tomu Červená země Ta Dešret byla metaforou neúrodné, Sluncem rozpálené pouště.

Dálkový kurz výkladu tarotových karet pro začátečníky od autora knihy Tarot pro samouky

ZOBRAZIT

Achnaton a Nefertiti, faraoni Slunce
Amarnské období představuje v dějinách starověkého Egypta náboženskou, kulturní a uměleckou revoluci. Právě tuto dobu zosobňují Amenhotep IV., který nedlouho po korunovaci přijal jméno Achnaton, jeho manželka Nefertiti a Achnatonův syn Tutanchaton. Achnaton je všeobecně méně znám než jeho půvabná manželka královna Nefertiti, která se v průběhu jeho vlády stala faraonem spoluvládcem, a syn Tutanchaton, pozdější faraon Tutanchamon, kterého proslavila jeho hrobka naplněná achetatonským pokladem: pokladem Achnatona a Nefertiti. Dokud sir William Flinders Petrie nezačal koncem 19. století provádět archeologické vykopávky v Achetatonu, nynější Amarně, Achnaton představoval pro archeology i historiky zdroj zájmu a spekulací. Faraon Achnaton je sám o sobě samostatnou egyptskou kapitolou. Většinu jeho života zahaluje mystická temnota. Je zarážející, jak málo o něm víme. Důvodem je i to, že se jeho nástupci, a zejména Amonovi kněží, usilovně snažili o to, aby vzpomínka na Achnatona byla radikálně vykořeněna. Jedněmi je Achnaton nazýván revolucionář, heretik, druhými výjimečný faraon, humanista a pacifista či bytost s Kristovým vědomím. Někteří badatelé jej spojují i s Mojžíšem. Byl to panovník, který zavrhl celý pantheon bohů a uctíval boha jediného, Atona, Slunce. Dle mnohých zakladatel monoteismu. Zakladatel nového stylu ve výtvarném umění, které je dodnes nazýváno jako amarnské. K slávě svého boha Atona založil nové sídelní město uprostřed Egypta a dal mu název Achetaton (Atonův obzor).

Achetaton
Když se dnes dostanete do Tell el-Amarny, někdejšího Achetatonu, užasnete nad jeho ohromnou rozlohou. Vlastní město se rozkládalo na východním břehu Nilu, zemědělská půda se však nacházela víceméně na břehu západním. Jeho délka od severu k jihu dosahovala patnácti až sedmnácti kilometrů. Přesná rozloha města, které se nesmělo rozšiřovat mimo hranice vytyčené pomocí patnácti hraničních stél samotným faraonem, činí 200 kilometrů čtverečních! Počet obyvatel Achetatonu dosahoval podle dosavadních výzkumů nejméně čtyřiceti tisíc.

Véset
I v dnešním Luxoru (dávný Véset/Théby) můžete putovat po stopách Achnatona: jeho otec Amenhotep III. postavil větší část chrámu Luxor, ale podílel se také na opravách chrámu Karnak. Dnešní tzv. Memnonovy kolosy jsou vlastně kolosální sochy Amenhotepa III., které ve své době byli vstupní částí do jeho zádušního chrámu. Na západním břehu se nacházejí rozvaliny paláce Malkata, rezidence Amenhotepa III.. Malkata nebyla jen obyčejným palácovým komplexem. Zabírala totiž plochu 32 hektarů a fungovala jako město ve městě s vlastním přístavištěm, spojeným s Nilem umělým kanálem. Osídlena byla i v rané fázi Achnatonovy vlády.

Plavba po Nilu a západní poušť
Když už jste jednou v Egyptě, neměli byste vynechat plavbu lodí po Nilu s návštěvami chrámů v Edfu a Kóm Ombo, dále Asuán s návštěvou ostrova Phílé a chrámy v Abú Simbelu. Nezávislí cestovatelé jistě nevynechají chrámy v Dendeře a Abydu. Pokuk chcete vyrazit do západní pouště, neměli byste vynechat oázy Síwa, Baharíja, Al Farafra, Dachla a Kharga. Kouzlo Rudého moře již Češi objevili a tak desetitisíce jich navštěvují ročně známá střediska jako např. Hurghada, Sharm el Sheikh, Taba či nově Marsa Alam.

Text a foto: Miloš Matula

Náš tip
Pokud se zajímáte o historii Egypta, pak by ve vaší knihovničce neměla chybět knížka Achnaton a Nefertiti, faraoni Slunce, která je zasvěcená historickému, uměleckému a duchovnímu odkazu starověkého Egypta. Prostřednictvím chronologicky uspořádaného textu, který se opírá nejen o nejnovější poznatky z archeologických výzkumů a prací renomovaných archeologů a badatelů, jsou v něm osvětlovány hlavní historické události, kulturní a společenské procesy a náboženská (magická a duchovní) přesvědčení, která ovlivňovala vývoj a rozkvět egyptské civilizace jako takové (první část knihy), avšak zejména v období během vlády faraona Achnatona a jeho půvabné manželky, které se většinou nazývá tzv. amarnským obdobím (druhá část knihy).

Autor článku i knihy "Achnaton a Nefertiti, faraoni Slunce" Miloš Matula pořádá od 9. do 24.dubna 2012 "Velkou meditační cestu po čakrách Egypta, po stopách bohů a faraonů Slunce" na místa, kam se s cestovními kancelářemi nepodíváte:
"Velká meditační cesta do Egypta, kterou povedu od 9. do 24. bubna, vlastně kopíruje moji knihu „ACHNATON A NEFERTITI, FARAONI SLUNCE“, přiblížil plán cesty duchovní učitel, terapeut, spisovatel a autor v časopise Meduňka Miloš Matula. „Pojedeme do míst, kam cestovní kanceláře nejezdí. Kromě Achnatonova města Achetatonu (dnešní Tell el-Amarna) navštívíme chrámu v Abydosu a Dendeře, navštívíme i chrám na Nilu v Esně, který turisté míjejí - také zde zastavuje jen jediný parník během stovek plaveb týdně. Ale navštívíme i chrám Kalábša na Asuánu i pyramidy v Dašúru či Abusíru, ruiny paláce Malkata či Ramesseum. Kromě těchto výjimečných destinací nemůžeme minout turisticky atraktivní lokality Káhiru a Gízu, Sakkáru, Luxor s chrámy Karnak a Luxor, Údolí králů i královen, plavbu po Nilu s návštěvou chrámů Edfu či Kom Ombo, Asuán a chrámy Abú Simbel. Velice atraktivní bude pro účastníky privátní meditace ve Velké (Chufu/Cheopsově) pyramidě v Gíze“, dodal Miloš Matula, který pozval k účasti i čtenáře našeho internetového magazínu Záhady-Zdraví.

Více informací o cestě, ale i o autorovi naleznete na www.milosmatula.cz
 

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.


Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: cestovani, pyramidy, starověký egypt

Můžete si také přečíst

Cestování
Svatý Jan pod Skalou (Tipy na výlet)

Nedaleko Prahy leží lokalita nazývaná Český Kras. Tato krásná oblast zahrnuje několik zajímavých míst, mezi které patří i…

Ostatní
Megalitické památky - základy

Na zajímavé stavby a útvary plné energie a záhad nemusíte jezdit do dalekých krajů, ale je možné, že je máte přímo za humny.…

Kultura
Pravěk v Nižboru

Interaktivní program určený dětem do 12 let bude probíhat v období letních prázdnin v Informačním centru keltské kultury…

Cestování
Jeskyně Výpustek

Přestože Moravský kras může být pro mnohé z nás z ruky, jedná se o místo, které stojí za návštěvu. Skrývá v sobě velké množství…

Cestování
Na Brdy k pravěkému moři

V českém znaku je lev, i když tu žije jen v zoologických zahradách a ani s národní povahou nemá mnoho společného (pokud pomineme…

Cestování
Český Krumlov (tipy na výlet)

Český Krumlov patří k nejkrásnějším památkám v naší republice. Od roku 1963 je zařazen do městské památkové rezervace a od…

Cestování
Jeskyně Domica - záhadná kresba

Pravěká více než šest tisíc let stará kresba ve slovenské jeskyni Domica představuje nejen velkou záhadu, ale i unikát přinejmenším…

Ostatní
Brána do říše Agharti? - část 1

S elektrickou baterkou v ruce klopýtáme podzemním labyrintem hluboko pod Jihlavou, starověkým hornickým městem v Jižních…

Ostatní
Brána do říše Agharti? - část 2

Televizní diváci byli šokovániO mé výzkumy se tehdy začali zajímat novináři a brzy se do honu na duchy zapojila i televize…

 
" />
Prodej družstevního bytu a daň z příjmu<div style=online eğitim
" /> Prodej družstevního bytu a daň z příjmu
online eğitim
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY