Zásady asertivity 1/2

Velikost textu: A A A

Zásady asertivity 1/2

Ilustrační foto
  • autor: red
  • sdílet na

 

Posuzování vlastního jednání

Mezi hlavní zásady asertivity patří primárně to, že takový člověk má plné právo na to, aby sám posuzoval jak své vlastní jednání, tak i chování. Zhodnotil vše a následně byl připravený i k tomu, že za své chování ponese důsledky.

Dálkový kurz výkladu tarotových karet pro začátečníky od autora knihy Tarot pro samouky

ZOBRAZIT

Právo na vlastní rozhodnutí

Další zásadou je to, že asertivní člověk se může sám rozhodnout a rozhodně za tímto účelem nemusí nikomu nic říkat. Takový člověk má právo na to, aby se s nikým nebavil třeba o:

·         Výmluvách

·         Možných vysvětleních

·         Ospravedlňování se

Možnost změny názoru

Jde o něco naprosto běžného a samozřejmého. Každý má dnes právo změnit svůj názor a není to nic špatného. Přesně takto musí přemýšlet asertivní člověk, jelikož i toto je jedna ze zásad, která k takovému chování člověka přímo patří. A je jedno, zda změní svůj názor jenom jednou, nebo dojde i k tomu, že ho změní několikrát, v průběhu krátké doby.

Právo neznat odpověď

Mezi zásady asertivity patří i právo na to, že osoba nezná odpověď. Tedy právo na to, že na určitou otázku bude odpovězeno tak, že jednoduše nevíme. Ne vždy je nutné na otázky hledat přesné odpovědi, jelikož často je skutečně lepší je raději neznat a nevědět. Není nic špatného jednoduše říci, že něco nevíme, ale i to, že nás to nemusí vůbec zajímat.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.


Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: asertivita

Můžete si také přečíst

Ostatní
Zásady asertivity 2/2

 Nezávislost Vůle jiných lidí, podmínky jiných lidí, nebo požadavky jiných lidí. To vše jsou věci, na kterých by asertivní…

 
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY