Deset příznaků dvojité recese současnosti I.

Velikost textu: A A A

Deset příznaků dvojité recese současnosti I.

Ilustrační foto
  • autor: ze zahraničí
  • sdílet na

Zprávy ze Spojených států amerických o hrubém domácím produktu odhalují jasná fakta – růst hospodářství dosáhl pouhého 1,3 % a růst spotřeby domácností 1 procentního bodu v druhém kvartálu.

USA vstoupily do druhé recese, která by však nemusela být tak strašná jako ta první. Ekonomové tvrdí, že Velká recese začala v prosinci 2007 a trvala do července 2009. Tento pohled však nesdílí množství Američanů, kteří věří, že pokles z let 2008 – 2009 ještě neskončil. Výzkum společnosti Gallup z dubna odhalil, že 29 % si myslí, že ekonomika je stále v krizi.

Kurz přírodní medicíny - naučte se hlubší souvislosti nemocí z pohledu duchovna a ezoteriky

ZOBRAZIT

Je vůbec překvapivé, že takovéto názory Američané zastávají? Ceny nemovitostí klesly na úroveň roku 2002, v některých částech Floridy, Klaifornie, Nevady a Arizony to bylo o téměř 50 %. Tyto nepříjemnosti se nevyhýbají ani problematickým velkým městům jako je Detroit. Odhady ukazují, že asi 11 miliónů domácností má problémy se splácením hypotéky. Banky evidují 2 milióny zastavených domů, které ještě nebyly nabídnuty na trhu.Ceny domů tak mohou klesnout ještě o 10 %.

Nejpádnějším argumentem pro názor, že recese stále ještě trvá nebo dokonce začala recese nová, je však přetrvávající vysoká nezaměstnanost. 14 miliónů lidí je bez práce, třetina z nich po dobu delší než jeden rok. Květnová data o nezaměstnanosti říkají, že dále nezadržitelně roste a ekonomika nabídla pouhých 58 000 nových pracovních míst. Experti tvrdí, že nezaměstnanost neklesne do té doby, dokud měsíční nabídka nových míst nepřekročí hranici 300 000. Ale i tak to bude ekonomice trvat do doby „rozumné nezaměstnanosti“ více než dva dlouhé roky.

Uvádíme tedy několik příznaků, že recese je znovu v sedle a propad ekonomiky může trvat několik dalších čtvrtletí.


Inflace

Není nic jiného, co by tak podkopávalo důvěru spotřebitelů, jako je prudký růst cen. Řetězec kaváren Starbucks nedávno zvýšil cenu pytlíku kávy o 17 %, jelikož velkoobchodní ceny vzrostly oproti minulému roku téměř dvojnásobnou měrou. Ceny bavlny se v roce 2010 téměř zdvojnásobily, ale tento rok opět klesly. Oděvy jsou však vyráběny měsíce předem, než se dostanou na pulty obchodů. Letní konfekce je tak dražší o 20 procent. Na podzim se to samozřejmě může změnit, ale důvěra zákazníků ve vlastní finanční situaci byla nalomena. Nyní platí více také za cukr, maso a výrobky s obsahem kukuřice (což je velká část nabízených potravin, pozn. redakce).

Investice začaly méně vynášet

Část nedávného ozdravení ekonomiky byla hnána vlnou akciových trhů, kterou nastartoval pokles indexu DJIA (Dow Jones Industrial Avarage) pod úroveň 7 000 v březnu 2009. Index od té doby vzrostl na hladinu 12 000 a mnohé akci tak dvojnásobně zvýšily svou hodnotu. Američané tak mohli zapomenout na utrpěné škody a dále rozhazovat. Trhy se však v minulém čtvrtletí opět otřásly. Index DJIA roste za poslední tři měsíce o pouhé jedno procento. Amerika má však také jiné možnosti investování. Zlato bylo v minulém roce dobrou investicí, ale nyní začalo slábnout také. Trhy tak nebudou pro investory v následující době příliš přátelské.

Automobilový průmysl

Tato oblast přinesla působivý návrat na scénu, ačkoliv jeho úspěšnost je založena na masivním propouštění, které proběhlo v posledních pěti letech. General Motors (GM) a Chrysler odvrátili nebezpečí bankrotu a prodeje se na konci minulého roku zvyšovaly. V květnu se však zastavily. Tržby GM v květnu meziročně klesly o jedno procento a podobně na tom byl i Ford. Tento trend byl zaviněn mimo jiné rostoucími cenami pohonných hmot, ale také omezením kapacity japonských výrobců v důsledku zemětřesení. Malý prodej nových aut nemusí být pouze znakem šetření domácností, mlže být předzvěstí budoucích těžkých časů. Společnosti se v době recese zbavily stovek tisíc zaměstnanců, které teď opět pomalu nabírají. Tento trend však může být zastaven nízkým odbytem.

Cena ropy

Pokles cen ropy se očekává při zpomalená ekonomiky, jak tomu bylo v roce 2008 a na počátku roku 2009, kdy surová ropa klesla ze 140 na 50 dolarů za barel. Tento pokles pomohl spotřebitelům a některým oblastem průmysl – například letectví. V poslední době se však cena ropy opět vyhoupla přes 100 dolarů a příliš nereaguje na ekonomickou situaci. Pokles ve spotřebě pohonných hmot vede také ke snížení obratu maloobchodníků, jelikož zákazníci omezují svoje cesty.

Pokračování v zítřejším článku.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.

Zdroj
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: banky, ekonomie, krize, peníze

Můžete si také přečíst

Ekologie
Masové protivládní protesty v Africe a Asii

V posledních dnech přicházejí zprávy o masových protivládních protestech a nepokojích z různých zemí Afriky a Asie. Nejvíce…

Ostatní
Ekonomický kolaps USA? Přebírá otěže Čína?

Dřívější mocnost, USA, na poli průmyslu, se dostávají do pozadí. Aktuálně přebírají hlavní moc v tomto odvětví jako jsou…

Konspirace
Americký sen

Americký sen - drsný animovaný film o americké centrální bance.. 

Konspirace
Revoluce v Africe - dobro nebo zlo?!

Co se děje téměř v celé severní Africe? Co je pravým důvodem nepokojů a revoluce, která se rozrůstá do dalších a dalších…

Ostatní
Potravinová krize

Bude nadále pokračovat růst cen? Lester Brown z Earth Policy Instituce si to myslí a dokonce varuje, že se se problémy budou…

Ekologie
Potravinová krize - bude jídla dostatek?

S očekávaným růstem světové populace na úroveň 6,9 až 9,1 miliard v příštích čtyřech desetiletích, a vzhledem k tomu, že…

Ostatní
Ceny potravin dosáhly podobných výšek jako ceny ropy

Světové ceny potravin dosáhly nových rekordů a cenové hladiny ropy by je mohly vytlačit ještě výše. Organizace pro výživu…

Ekologie
Vyhazování potravin drasticky snižuje už tak klesající zdroje vody

Britové každý rok vyhodí milióny tun potravin a za nimi stojí obrovské množství vody, které bylo potřeba k jejich vypěstování.…

Ostatní
Vyhněte se konzumaci mléka a zeleniny kvůli vysokým úrovním záření

Riziko radiace z Fukushimi „již není zanedbatelné,“ říká CRIIRAD (Výbor nezávislého výzkumu a informace o radioaktivitě),…

 
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY