Deset příznaků dvojité recese současnosti II.

Velikost textu: A A A

Deset příznaků dvojité recese současnosti II.

Ilustrační foto
  • autor: ze zahraničí
  • sdílet na

Dokončení včerejšího článku.

Federální rozpočet

Kvalitní MED přímo od včelaře si můžete koupit a převzít v Praze

ZOBRAZIT

Deficit federálního rozpočtu podkopává jakoukoliv šanci pro další ekonomické stimulační balíky, které jsou velmi důležité k ozdravení situace. První Obamův balík v hodnotě 757 miliard dolarů mohl zachránit nějaké pracovní místa, ale zklamal ve svém základním cíli – masivně snížit zaměstnanost a ostře zvýšit hrubý domácí produkt. Deficit způsobil touhu po úsporných opatřeních, která jsou obsahem ekonomických politik zemí od Řecka, Velké Británie až po Japonsko. Propouštění se nevyhne ani veřejné správě. Podle posledního výzkumu společnosti UBS přijde v tomto a příštím roce o práci 450 000 zaměstnanců jednotlivých států, ale i těch federálních. Tato předpověď se již naplnila v zadlužených státech jako je Kalifornie nebo New York.

Čínská ekonomika zpomaluje

Na zpomalení čínské ekonomiky se většinou nahlíží jako na příčinu snížení celosvětové ceny komodit. Čína jako největší světový výrobce má obrovskou spotřebu surovin, ale také obrovskou základnu spotřebitelů. Snížení ochoty Číny půjčovat peníze však vedlo ke snížení výroby a tudíž i exportu. Menší ochota nakupovat má však vliv i na americké výrobce. John Frisbie, prezident Americko-činské obchodní rady, nedávno řekl: „V posledním desetiletí vzrostl americký export do Číny z 16,2 miliard na 91,9 miliardy – o 468 %“. Zpomalování tohoto růstu tak bude mít vliv na desítky tisíc amerických společností a jejich zaměstnanců. Velké americké společnosti podnikající v Číně budou také postiženy. General Motors jsou jednou ze dvou největších společností v Číně (společně s Volkswagen). Velké americké korporace jako Wal-mart a Yum! Brands z velké části spoléhají na Čínu v oživení světového prodeje. Bez rostoucí spotřeby v Číně tak budou trpět i americké společnosti.

Nezaměstnanost

Nezaměstnanost vytváří dva základní problémy. Lidé bez práce drasticky omezují vlastní výdaje, což poznamená úroveň hrubého domácího produktu. Druhým je každoroční potřeba desítek miliard dolarů na sociální pomoc nezaměstnaným. Tato potřeba vytváří začarovaný kruh, který dále zvyšuje již tak napjatý rozpočet. Nezaměstnanost může být největším problémem, kterému ekonomika čelí – lidé nad 65 let pokračují v práci, jelikož ceny nemovitostí, se kterými počítali na pokrytí výdajů v důchodu, drasticky klesly. Starší Američané se také obávají škrtů ve federálních programech jako je Medicare a systém sociálního zabezpečení. Tento trend však dopadá na mladé, kteří se při vstupu na pracovní trh spokojí i s nízkými platy. To opět vede k nižšímu utrácení a dále prohlubuje krizi. Nejhorším problémem spojeným s nezaměstnaností je 5 miliónů Američanů, kteří jsou bez práce po dobu delší než jeden rok. Podpora v nezaměstnanosti jim většinou skončila, a tak jsou odkázáni na pomoc svých rodin, přátel nebo humanitárnímch organizací a neziskovek.

Dluhový strop

Horní hranice povoleného zadlužení Spojených států je 14,294 bilionu dolarů (2. srpna 2011 bylo rozhodnuto o navýšení této hranice o dalších 2,5 bilionu dolarů, pozn. redakce). Mohlo by se zdát, že důsledky dluhového stropu na ekonomiku a nezaměstnanost jsou stejné jako důsledky deficitu, ale ve skutečnosti jsou zákeřnější a dlouhodobější. Neodvratnými důsledky snahy o snížení zadlužení je zvyšování daní a omezování státem placených služeb. Zvyšování daní má většinou za následek zpomalení ekonomické obnovy, zvláště pokud není spojeno se stimulačními opatřeními. Společnosti přistupují k úsporám a propouštění. Zvyšování zadlužení navíc zvyšuje i náklady spojené s umořováním půjček, což se dále projeví ve zvýšení úrokových sazeb pro hypotéky a půjčky.

Přístup k volné hotovosti

Mnoho velkých firem si může půjčovat peníze na úrok kolem 2 procent, jelikož disponují solidním cash flow a vyrovnaným rozpočtem. Banky jsou však stále méně ochotné půjčovat společnostem s méně jak 100 zaměstnanci, jelikož jsou odkázány na menší okruh zákazníků a zpravidla disponují menší finanční hotovostí. Podobně jsou na tom i individuální dlužníci. Úroky úvěrů stále překračují 20 %, i když Federal Reserve (obdoba České národní banky, pozn. redakce) půjčuje peníze velkým společnostem s úrokem blížícím se nule.

Bydlení

Sektor bydlení je mnoha ekonomy považován za největší brzdu americké ekonomiky a trh s bydlením způsobil v posledních dvou měsících mnoho zlého. Zpráva The New York Federal Reserve zveřejněná počátkem roku říká: „Když začaly ceny nemovitostí v roce 2007 klesat, kapitál v tomto sektoru klesl z téměř 13,5 bilionu v prvním čtvrtletí roku 2006 a něco méně než 5.3 bilionu v prvním kvartálu roku 2009, což činí přes 60 %“. Mnoho majitelů, kteří chtějí prodat své nemovitosti tak nemohou učinit, protože by nezvládli splatit půjčku bance. Ekonomové upozorňují, že toto snížení ještě zhoršilo dluhovou krizi, jelikož lidé nebyli schopni splácet své půjčky. Snížení ceny nemovitostí bylo však tak prudké, že úplně zničilo jakékoliv finanční plány mnoha domácností. Jejich snížená ochota utrácet tak opět snížila HDP (hrubý domácí produkt). Vysoké splátky hypoték ožebračily lidi bez práce a s nízkými příjmy. Trh s nemovitostmi se stal přes noc jatkami. Pohled do budoucnosti však může být ještě horší, jelikož ceny nemovitostí se blíží ke svému desetiletému minimu. Šance na změnu je však mizivá – potenciální kupci se stále obávají, že pokles cen nemovitostí stále neskončil.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.

Zdroj
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: banky, ekonomie, krize, peníze

Můžete si také přečíst

Ekologie
Masové protivládní protesty v Africe a Asii

V posledních dnech přicházejí zprávy o masových protivládních protestech a nepokojích z různých zemí Afriky a Asie. Nejvíce…

Ostatní
Ekonomický kolaps USA? Přebírá otěže Čína?

Dřívější mocnost, USA, na poli průmyslu, se dostávají do pozadí. Aktuálně přebírají hlavní moc v tomto odvětví jako jsou…

Konspirace
Americký sen

Americký sen - drsný animovaný film o americké centrální bance.. 

Konspirace
Revoluce v Africe - dobro nebo zlo?!

Co se děje téměř v celé severní Africe? Co je pravým důvodem nepokojů a revoluce, která se rozrůstá do dalších a dalších…

Ostatní
Potravinová krize

Bude nadále pokračovat růst cen? Lester Brown z Earth Policy Instituce si to myslí a dokonce varuje, že se se problémy budou…

Ekologie
Potravinová krize - bude jídla dostatek?

S očekávaným růstem světové populace na úroveň 6,9 až 9,1 miliard v příštích čtyřech desetiletích, a vzhledem k tomu, že…

Ostatní
Ceny potravin dosáhly podobných výšek jako ceny ropy

Světové ceny potravin dosáhly nových rekordů a cenové hladiny ropy by je mohly vytlačit ještě výše. Organizace pro výživu…

Ekologie
Vyhazování potravin drasticky snižuje už tak klesající zdroje vody

Britové každý rok vyhodí milióny tun potravin a za nimi stojí obrovské množství vody, které bylo potřeba k jejich vypěstování.…

Ostatní
Vyhněte se konzumaci mléka a zeleniny kvůli vysokým úrovním záření

Riziko radiace z Fukushimi „již není zanedbatelné,“ říká CRIIRAD (Výbor nezávislého výzkumu a informace o radioaktivitě),…

 
" />
Prodej družstevního bytu a daň z příjmu<div style=online eğitim
" /> Prodej družstevního bytu a daň z příjmu
online eğitim
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY