Po stopách hraběte Drakuly

Velikost textu: A A A

Po stopách hraběte Drakuly

Ilustrační foto
  • autor: Ivan Mackerle
  • sdílet na

Jeli jsme ustavičně do kopce, jen chvílemi jsme sjížděli prudce dolů, ale v podstatě jsme neustále stoupali. Pojednou jsem zjistil, že kočí zastavuje koně na nádvoří velkého pobořeného zámku. Z vysokých tmavých oken nepronikal jediný paprsek a zvětralé cimbuří se rozeklaně rýsovalo proti obloze zalité měsíčním světlem.
Bram Stoker, Drakula

Mezi svazky v mé knihovně stojí hrdě na čestném místě salátové vydání románu „Drakula“, které jsem vláčel v torně po celém Rumunsku. Román, který napsal v roce 1897 anglický spisovatel Bram Stoker, je celý věnovaný upírům a jejich obětem. Vypravuje se v něm o sedmihradském hraběti, jenž byl zaživa mocným vojevůdcem a politikem ve své vlasti a je již několik set let pohřben v hrobce svého polozříceného hradu v Transylvánii. Není však normálně mrtev, je upírem, tj. „není živý a není mrtvý“, vychází z hrobky a saje krev živým. Prostřednictvím mladého anglického advokáta si zakoupí v Londýně dům a odpluje tam. Na lodi se ukrývá v bednách, jež obsahují hlínu z jeho transylvánské vlasti.
V Londýně zničí život několika lidí a způsobí, že se po smrti rovněž stanou upíry. Úsilím tří mladých mužů a starého učeného lékaře je však vypátrán, podle starých pramenů je objevena jeho podstata a činnost a nalezeny proti němu zbraně. Posléze je pronásledován zpět do Transylvánie, zneškodněn a tím je zároveň jeho duše osvobozena z upírství.
Román Drakula, vydaný jen v Anglii pětadvacetkrát (v češtině vyšel v roce 1970 v Klubu čtenářů), mnohokrát zdramatizován a zfilmován je v podstatě topografií vampyrismu, téměř vědeckou formou sepsané pojednání o nadpřirozenu, zasazené do rámce skeptického devatenáctého století. Děj románu je na první pohled vymyšlen, včetně tajemné Transylvánie, hraběte Drakuly i jeho zpustlého hradu. Rozebereme-li však podrobněji některé údaje textu z hlediska geografického i historického, zjistíme překvapující věc, že není všechno jen fantazie.

Životopis Drakuly

Transylvánie existuje. Asi uprostřed Rumunska, mezi Kluží, Bistricí, Brašovem a Sibiu, ležela země hraběte Drakuly – Transylvánie, jinak Sedmihradsko.
Existoval i Drakula, jinak Vlad IV. Jeho otci říkali Dracul, což znamená rumunsky čert, a Dracula znamená čertův syn. Drakula měl však ještě jinou přezdívku, pod kterou ho dnešní Rumunsko zná lépe – Vlad Tepes, čili Vlad Napichovač. Tuto přezdívku mu vynesla jeho záliba odpravovat protivníky, provinilce i prostě kohokoliv kdo byl právě nablízku, tak, že jej pomaloučku napichoval na kolmo vztyčený kůl. Počet jeho obětí se odhaduje na více než sto tisíc. Drakula se nám zkrátka jeví jako sadistický psychopat, překonávající své současníky v krutosti i přes veškeré pochopení historika pro dobu a situaci, ve které žil.
Vlad Drakula se narodil roku 1431 a záhy se ujal vlády nad značnou částí dnešního Rumunska s hlavním městem Tirgovištěm. Usiloval o zachování samostatnosti, což mohl dosáhnout jedině manévrováním mezi uherským králem Matyášem Korvínem a tureckým sultánem Mehmedem. I když se mu to šest let celkem dařilo, byl si vědom, že toto balancování na ostří meče nemůže trvat věčně a proto se připravoval k boji. Dne 20.září 1459 přikázal vybudovat z Bukurešti, která ležela na strategickém místě, pevnost. Tato listina se zachovala a je to také první historická zmínka o dnešním rumunském hlavním městě. Záhy odmítl platit poplatky sultánovi a podle pravidla, že nejlepší obrana je útok, zaútočil se svým malým vojskem v roce 1461 proti obrovské turecké moci. Toto tažení a děs, které Drakulovo jméno šířilo, přimělo sultána Mehmeda Dobyvatele, aby proti němu postavil ještě mohutnější armádu, než potřeboval k dobytí Cařihradu. Turečtí vojáci při protiofenzívě pochodovali k Tirgovišti značně deprimujícím špalírem dvaceti tisíc krajanů naražených na kůl. Drakula byl posléze tureckou přesilou poražen a jeho hrad Poenari u města Curtea de Arges zbořen. Vlad unikl téměř samojediný (jak správně uvádí ústy svého upířího hrdiny Bram Stoker) Fagarašskými horami a uchýlil se k uherskému králi Matyáši Korvínovi. Ten mu však, jako odpůrce jeho politiky nezávislosti, poskytl místo azylu žalář. Neodvážil se svého vězně rovnou zlikvidovat, ale rozhodl se jej znemožnit a zkompromitovat tím, že o něm dal rozšiřovat hrůzyplné traktáty. V těchto traktátech Drakula například rozpoltí svou vlastní ženu, aby se podíval, zda je těhotná, donutí cikánskou tlupu, aby se navzájem požrala, sezve žebráky z celé země k hostině do domu, který uzamkne a zapálí i s hosty, nebo sám stoluje pod lesem kůlů, na nichž jsou naraženy umírající oběti.
V zajetí u krále Matyáše – jak oznamoval jeden traktát – sekal Drakula dobrotu: „Na to král opětovně udělal Drakulu vojvodou a od těch dob konal napořád mnoho dobrého“. V listopadu 1476 padl kdesi u Bukurešti v boji s Turky, ve stáří čtyřiceti pěti let.
 
Kam zmizel hrad?

Trosky Drakulova hradu „Poenari“ stojí na vrcholu příkré skály u města Curtea de Arges v místech, kde horní tok řeky Argeše protíná Fagarašské hory. Podle románu Bram Stokera by však Drakulovo upíří sídlo mělo ležet dvě stě kilometrů severněji, někde v Borgoském průsmyku přejmenovaném dnes na průsmyk Birgaului. Měl tedy Drakula více hradů, anebo je pravdou tvrzení, že v průsmyku Birgaului ani v jeho širokém okolí hrad není a nikdy nebyl, že jej tam Stoker, který v Rumunsku nikdy nebyl, umístil omylem?
Zašel jsem do kartografického archívu a pátral v těch nejstarších mapách Balkánu, ve velice podrobné Schedově mapě rakouského generálního štábu z roku 1856 i v rumunském historickém atlasu, vydanému v loňském roce. V průsmyku Birgaului opravdu nebyla ani stopa po hradu či nějaké ruině. Že by se Bram Stoker skutečně zmýlil?
Vše naznačuje, že spisovatel měl dobré, ba výtečné informátory. O jednom z nich se sám v románě zmiňuje jako o „příteli Armínovi z Budapešti“. Nebylo obtížné zjistit, že tento „přítel“ byl budapešťský orientalista a historik Arminus Vambery, který v osmdesátých letech 19. století několikrát navštívil Londýn, kde se patrně se Stokerem seznámil. Zdálo se mi proto vyloučeno, aby se Stoker dopustil omylu v údaji, pro román takřka klíčovém. Jak se ale o existenci hradu v průsmyku Birgaului přesvědčit? V románu je cesta anglického advokáta Harkera popsána z Mnichova až do Drakulova hradu takřka krok za krokem. A tak jsem se rozhodl, že si za hrabětem Drakulou zajedu.
Kamarády jsem k účasti na výpravě dlouho přemlouvat nemusel. Jednomyslně jsme se shodli v tom, že jediný dopravní prostředek, který připadá v úvahu pro jízdy křížem krážem divokou krajinou východních Karpat je „vodník“. Pod touto přezdívkou se skrývá starý vojenský obojživelný vůz s dobrými terénními vlastnostmi. Já i Franta jsme vlastnili tohoto válečného veterána a ze zkušenosti jsme dobře věděli, že výprava s vodníkem přinese mnohem více zážitků než cesta s obyčejným automobilem. Po přípravách, spočívajících hlavně v důkladné technické prohlídce obou vodníků, jsme vyrazili. Cesta ubíhala pomalu, ale příjemně. Široké maďarské roviny vystřídalo Rumunsko. Podle knihy o Drakulovi jsme cestu přerušili v Koloszváru, dnešní Kluži.
Další den jsme pokračovali dál do Bistrice. Míjeli jsme řeky a potoky, jejichž široké břehy pokryté oblázky svědčily o častých záplavách, přesně jak to popsal Bram Stoker...

(konec přineseme v druhé části)

Nechte si zpracovat osobní horoskop od astrologa

ZOBRAZIT

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.

Zdroj
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: cestovani, historie, záhady

Můžete si také přečíst

Cestování
Svatý Jan pod Skalou (Tipy na výlet)

Nedaleko Prahy leží lokalita nazývaná Český Kras. Tato krásná oblast zahrnuje několik zajímavých míst, mezi které patří i…

Ostatní
Megalitické památky - základy

Na zajímavé stavby a útvary plné energie a záhad nemusíte jezdit do dalekých krajů, ale je možné, že je máte přímo za humny.…

Ostatní
Olgoj chorchoj

Allghoi khorkhoi, nebo-li olgoj chorchoj, je červovitý tvor žijící v píscích mongolské pouště Gobi v Asii. Jedná…

Kultura
Pravěk v Nižboru

Interaktivní program určený dětem do 12 let bude probíhat v období letních prázdnin v Informačním centru keltské kultury…

Cestování
Jeskyně Výpustek

Přestože Moravský kras může být pro mnohé z nás z ruky, jedná se o místo, které stojí za návštěvu. Skrývá v sobě velké množství…

UFO
UFO – případ Roswell

Případ Roswell je klíčová událost v historii ufologie, ufologové rozdělují svět před a po Roswellem. Vše začalo 24. 6. 1947,…

Ostatní
Odhalené tajemství křišťálových lebek

Záhadné křišťálové lebky vzrušují obrazotvornost milovníků tajemna už dlouho. Někteří dokonce věří, že jsou památkou na zapomenutou…

UFO
Rozhovor o fenoménu UFO s předním českým ufologem Vladimírem Šiškou

Můžete se čtenářům představit? Narodil jsem se 4.9.1955 v Praze a rovnou se tedy přiznávám k jakémusi sklonu ke škatulkování,…

Ostatní
Kryptozoologie - sněžný muž (Yetti)

O sněžném muži slyšela velká část z nás. Přesto ale neuškodí se podívat trochu na zoubek tomuto tvorovi. Jeho existence je…

 
" />
Prodej družstevního bytu a daň z příjmu<div style=online eğitim
" /> Prodej družstevního bytu a daň z příjmu
online eğitim
<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
<link rel= " />
<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
<link rel= " />
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY