Superschopnosti delfínů

Velikost textu: A A A

Superschopnosti delfínů

Ilustrační foto
  • autor: ze zahraničí
  • sdílet na

Vědci zjistili, že kytovci mají vysokou schopnost léčit a jakýsi šestý smysl shánět potravu.

Nedávné studie ukazují, že delfíni mají zvláštní schopnosti, které bychom mohli přirovnat ke schopnostem komiksových hrdinů. Kromě schopnosti rychlého hojení, které může inspirovat lidské léčení, vědci objevili, že jsou schopni detekovat elektrické pole kolem nich, což jim usnadňuje získání jídla na otevřeném moři i na mořském dně.

Zasvěcení do Reiky a Shambally na dálku

ZOBRAZIT

Výzkumník Michael Zasloff z Georgetown University v USA byl ohromen, když se před deseti lety doslechl, že jsou delfíni masivně napadeni žraloky a přitom jich mnoho nezemřelo. „Zdálo se mi nemožné, že by mohli savci přežít zranění takových rozměrů,“ řekl.

Zasloff zjistil, že tajemství přežití delfínů je v nahromadění velkého množství chemických látek v jejich tělesném tuku. Díky tomu jsou delfíni schopní rychle se zregenerovat ze žraločích kousnutí se zjevnou lhostejností k bolesti!

Vysvětluje to tak, že když jsou delfíni napadení, jsou tyto látky uvolněny jako účinná antibiotika. Zraněný delfín není napaden hnisem či zrudnutím. U lidí by zranění tohoto typu bylo infikováno bakterií z úst žraloka, což je velice špatně léčitelné s antibiotiky, které máme.

Když žralok zaútočí, nevykrvácí k smrti. To proto, že s těmito komponenty tuku v těle je proces hojení delfínů zcela odlišný než u lidí. Dalším rozdílem je i to, že zvířata využívají dobrou strategii k zastavení krvácení. Když jsou pokousáni, ponoří se do větších hloubek, čímž přeruší průtok krve na periferii těla a umožní vznik sraženin.

Elektrický šestý smysl

Dalším nedávným objev o delfínech je schopnost druhu Guyana, kteří dokáží detekovat elektrické pole kolem ryb. Výzkumníci na University of Hamburg zjistili, že tyto elektrické receptory jsou přítomny v malém otvoru v nose. Odtud pochází jejich šestý smysl. Schopnost detekovat elektrické pole je přítomna pouze u ryb, obojživelníků a u některých savců – jako je třeba ptakopysk.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.

Zdroj
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: příroda, zvířata

Můžete si také přečíst

Ostatní
Vegetariánství se představuje

Vegetariánství je pojem, který u nás zní stále exoticky. Přitom stravování založené na vynechání živočišných produktů není…

Ostatní
Druhy vegetariánství

V minulém článku jsme si ukázali, že vegetariánství je životní styl lidí, kteří se staví zodpovědně ke svému zdraví…

Ostatní
Lidové pranostiky - září

Každý měsíc zde najdete lidové pranostiky, které jak věříme, přivádějí člověka k hlubšímu zamyšlení o přírodních zákonitostech…

Ekologie
Globální oteplování do konce století změní podnebné pásy

Podle nové studie vycházející z prognóz Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC) přestane do konce tohoto století…

Ekologie
Pokles rostlinné produktivity

V uplynulém desetiletí došlo k neočekávanému snížení globální rostlinné produktivity. Uvádí to nová studie vypracovaná na…

Ekologie
Staňte se vegetariány a zachraňte planetu, vzkázal Paul McCartney

Vegetariánství nebo velmi nízká konzumace masa, zvláště hovězího, je "nejjednodušším a nejefektivnějším krokem", který může…

Ekologie
Corexit – jediné řešení úniku ropy?

Která látka rozpouštějící ropu je natolik toxická, že je v Anglii více než deset let zakázána? Právě ta kterou British Petrol…

Ekologie
Zamořený Mexický záliv

Některé části Mexického zálivu jsou v současnosti tak toxické, že se živočichové, jako jsou ryby, delfíni, krabi či rejnoci,…

Ostatní
Zdravotní rizika GMO potravin – časté otázky

Víte o tom, že se GM potraviny pěstují i u nás? První u nás byla kukuřice. GMO jsou stále oblíbenější. Je to ovšem ten správný…

 
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY