Tipy pro tvorbu udržitelné zahrady nutné pro přežití

Velikost textu: A A A

Tipy pro tvorbu udržitelné zahrady nutné pro přežití

Ilustrační foto
  • autor: ze zahraničí
  • sdílet na

Nikdy nebudete mít jistotu, že naše pekárny budou v době nouze spolehlivě fungovat a zásobit vás pečivem nebo že bude bezpečné vůbec dojíždět do nejbližšího obchodního centra. Při mnoha katastrofách již nebude čas pro založení soběstačné zahrádky nebo pro získání zkušeností s pěstováním rostlin. Právě proto přinášíme několik tipů, jak pečovat o svou soběstačnost a vlastní zahradu:

Výběr rostlin

Nechte si zpracovat osobní horoskop od astrologa

ZOBRAZIT

Vhodná zahrada by měla obsahovat rostliny, které jsou víceleté a zároveň nutričně bohaté. Výhodou jsou také rostliny s dlouhou a opakovanou úrodou. Zahrada, která vyžaduje méně práce za týden, jako je hnojení, mulčování, prořezávání, odstraňovaní plevele a zalévání je mnohem výhodnější, než zahrada, na které musíte začít každé jaro od začátku. Mezi dobré volby rostlin patří: chřest, kořenová zelenina, fazole, artyčoky, křen, kukuřice a mnoho bylinek. V našich podmínkách bychom také neměli zapomínat a brambory.

Staňte se expertem!

Pečlivě studujte informace i vlastní chování ovocných stromů a bylinek na vlastní zahrádce. Kupte si některou z množství odborné literatury nebo studujte online. Naučte se vhodně o rostliny pečovat ještě před samotným zahradničením. Vědomosti v budoucnu nic nenahradí a můžete si být jisti, že vaše zahrádka vám péči vrátí.

Správné plánování

Když budete chtít pěstovat více druhů rostlin, tak věnujte dostatečný čas správnému rozvržení prostoru na zahradě. Sázejte záhony blízko u sebe a speciální pozornost věnujte rostlinám s hlukovým kořenovým systémem. Rostliny s hlubokým kořenovým systémem (jako rajčata) by měly být sázeny vedle rostlin s kořenovým systémem mělčím (například hlávkový salát). Důležité je pro nováčky mít rostliny také bezpečně označené, dokud nedorostou do jasně rozpoznatelné formy. V současnosti populární permakulturní zahrady jsou založeny na vzájemném pozitivním ovlivňování společně pěstovaných rostlin.

Uchovávání semen

V době přicházející nouze si nikdo nemůže dovolit být rozhazovačný a nechat zahrádku zarůst. Některá nepříznivá období mohou navíc trvat déle než je jedna produkční sezóna nebo i několik let. Uchování semen z rostlin je tak investicí do budoucna, kdy bude možné opět zahrádku osít. V žádném případě tak nepoužívejte genetické hybridy, jejichž semena by již při další sezóně nevzešla. Označte si tak rostlinu, která má nejlepší úrodu a je na první pohled kvalitní a právě ja její semena se soustřeďte. Semena nechte dozrát a uvnitř obydlí je pomalu nechte usušit, poté je uložte do papírové obálky a označte.

Zavařování a uchovávání úrody

Předběžná opatrnost a včasná příprava je klíčem k přežití. Po sklizni zavařte a pečlivě uložte dostatečnou zásobu, abyste v případě nutnosti byli soběstační. V takovém případě je ideální sklep nebo alespoň tmavá místnost s nižší teplotou. Mražení potravin není nejlepší volbou, jelikož zásobování elektřinou nebude v době nouze jisté.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.

Zdroj
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: zemědělství

Můžete si také přečíst

Ekologie
Vystavení nastávajících matek pesticidům způsobuje nižší IQ novorozenců

Tři na sobě nezávislé studie nedávno zveřejněné v časopise Environmental Health Perspectives ukazují, že má prenatální vystavení…

Ostatní
Monsanto shledáno vinným z chemické otravy ve Francii!

Aktuálně jsme svědky velkého vítězství pro veřejné zdraví, které může být mezním precendtem. Francouzský soud rozhodl, že…

Ekologie
Studie mizejících afrických tropických pralesů

Skutečnost, že změna klimatu spolu s lidskou činností způsobila zmizení tropických lesů ve střední Africe v průběhu…

Ekologie
Monsanto vs. farmáři: kdo vyhraje?

Biotechnologická korporace Monsanto se opět vrací k soudu. Tentokrát je největší americká zemědělská společnost žalována…

Ekologie
Monsanto uznáno vinným za chemické znečištění Francie

Nadnárodní zemědělský gigant, společnost Monsanto, se v poslední době dostal do popředí veřejného zájmu hlavně kvůli mezinárodnímu…

Ekologie
Může ekologické zemědělství nasytit svět?

Často používaným argumentem pro podporu geneticky modifikovaných organizmů (GMO) je informace, že jsou potřeba pro nasycení…

Ostatní
Jakou zeleninu můžeme pěstovat na balkoně

Ne každý má tu možnost pořídit si rodinný domek s velkou zahradou a tam pěstovat ovoce a zeleninu. Mnoho z nás bydlí v paneláku,…

Ostatní
Co pěstovat na zahradě, abyste nemuseli pracovat v kanceláři nebo chodit někam do zaměstnání

Zahrada je raadost, ale vyžaduje velkou péči, starostlivost a hlavně chuť a hodně času. Je potřeba zahrádku zalévat, vytrhávat…

 
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY