Utajovaná pravda: velké korporace vydělávají nejvíce peněz na amerických válkách 1/2

Velikost textu: A A A

Utajovaná pravda: velké korporace vydělávají nejvíce peněz na amerických válkách 1/2

Ilustrační foto
  • autor: ze zahraničí
  • sdílet na

Je celkem pravděpodobné, že jestliže jste někdy posílali balík doručovací službou, koupili si počítač nebo třeba plechovku limonády, tak jste své těžce vydělané peníze předali jednomu z obchodních partnerů Pentagonu. Zatímco je věnována velká pozornost známým zbrojařským firmám, desítky tisíc firem vyrábějících například zubní pasty a šampóny, ale i místní restaurace po celých Spojených státech amerických, zásobují americké Ministerstvo obrany výrobky každodenní potřeby a pořádně na tom vydělávají.

V roce 2001 se obří dodavatelé a výrobci zbraní Lockheed Martin, Boeing a Northrop Grumman umístili na prvním, druhém a pátém místě v objemu zakázek pro Ministerstvo obrany v objemech 14,7, 13,3 a 5,2 miliard dolarů. V minulém roce se zakázky společnosti Lockheed Martin oproti úrovni před útoky na New York a Washington v roce 2011 téměř zdvojnásobily a dosáhly 28 miliard dolarů, zatímco Boeing poskočil na 19 miliard a společnost Northrop Grumman si udržel páté místo, se zakázkami v hodnotě 12,8 miliard dolarů.

Kurz přírodní medicíny - naučte se hlubší souvislosti nemocí z pohledu duchovna a ezoteriky

ZOBRAZIT

Současné americké války znamenaly pro zmíněné společnosti doslova zlatý důl. Cena akcií společnosti Lockheed Martin byla 10. září 2001 38,32 dolarů, zatímco dnes je to 70 dolarů. V roce 2001 činil celkový prodej 24 miliard, minulý rok to bylo již 46 miliard. Podobně se také čtyřikrát zvýšil čistý zisk společnosti Northrop Grumman. Současně je ale třeba dodat, že v podobě těchto tří firem se stále jedná pouze o část obrovských financí, které byly utraceny po roce 11. září 2001.

Chris Hellman z Projektu národních priorit (National Priorities Project) poznamenal, že od zářijových útoků Spojené státy utratily 8 bilionů dolarů za národní bezpečnost. I když započteme náklady na žoldy vojáků, výstavbu základen a výcvik a vybavení místních bojovníků v Iráku a Afganistánu, je patrné, že obrovské sumy peněz z Pentagonu mizí jinam než do zbrojního sektoru. Stranou zájmu amerických plátců daní a neziskových organizací, dohlížejících na financování obrany, stojí některé z největších světových korporací, které bohatnou na amerických válkách. Níže naleznete pět nevojenských společností, které získaly velké balíky peněz v nedávných a současných konfliktech.



 

1. BP

Ropný gigant, patrně nejznámější nehodou v Mexickém zálivu, při které uniklo obrovské množství surové ropy, je také vytrvalým dodavatelem americké armády. V roce 2001 činily jeho dodávky pro armádu 357 milionů dolarů, v minulém roce to však byla již jedna miliarda a není třeba dlouze pátrat po příčinách. Americká armáda spálí přibližně 83 litrů nafty na jednoho vojáka a den v Afganistánu, což činí více jak 100 000 dolarů na osobu ročně.



 

2. FedEx

Známý dopravce se službou doručení do druhého dne byl před útoky na USA oceňován ve výši 40 dolarů za akcii. Na konci roku 2001 získal obrovský kontrakt s armádou ve výši 211 milionů dolarů a v roce 2010 uzavřela společnost smlouvy již na 1,4 miliardy a letos cena akcie dosáhla 80 dolarů. 4ilý obchod zahrnuje i smlouvu v hodnotě 182 milionů uzavřenou v září 2010 na balení a zasílání čerstvého ovoce a zeleniny na zámořské americké základny a společnou dohodu s dalšími dopravci (United Parcel Service a Polar Air Cargo) s dobou plnění pět let a hodnotou 853 milionů.



 

3. Dell

Tento výrobce stolních a cestovních počítačů udržuje s armádou dlouhodobé svazky. V roce 2001 obchodoval s vojáky v objemu 65 milionů a v roce 2009 toto číslo poskočilo na 731 milionů a za poslední desetiletí tak dosáhly kontrakty výše 4,3 miliardy dolarů.



 

4. Kraft

Jeden z největších potravinových koncernů světa v zastoupení hlavě v USA. Oproti roku 2001 se jeho smlouvy s armádními činiteli v porovnání s rokem 2010 více jak zdvojnásobily.



 

5. Pepsi

V jednu dobu proslula reklamou se sloganem, že je „volbou nové generace – choice of a new generation“. Nyní je však spíše velkou volbou Pentagonu. Rok 2010 představoval pro výrobce nápojů smlouvy v objemu 217 milionů, zatímco v roce 2001 to bylo přibližně 61 milionů. Začátkem letošního roku společnost uzavřela dohodu s pozemním vojskem, loďstvem, letectvem a námořní pěchotou o dodávkách nápojů. Coca-Cola však nezůstává pozadu a čile navazuje obchodní spolupráci.

 


Dokončení na konci týdne.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.

Zdroj
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: peníze, válka

Můžete si také přečíst

Konspirace
Americký sen

Americký sen - drsný animovaný film o americké centrální bance.. 

Konspirace
Ropný rituál – krvavé obětiště moderní civilizace!

Objevilo se nám nové náboženství. Kruté a vyžadující slepou a bezohlednou víru. Víra, která nehledí na následky, která podporuje…

Ostatní
Světové investice do zbrojení dosahují závratných výšek, ale jejich růst zpomaluje

Celosvětové výdaje na zbrojení dosáhly v roce 2010 nového rekordu – výše 1,6 biliónu amerických dolarů (číslo s 12…

Ostatní
Proč investoři skupují stříbro, jako by zítra již žádné nemělo být?

Cena stříbra v poslední době silně rostla. Proč jsou však lidé stříbrem tak posedlí? Investoři se k drahým kovům…

Ostatní
14 znamení, že kolaps moderního světa již začal (1.díl)

Mnoho lidí věří, že svět, jak ho známe, skončí 23. prosince 2012. Já říkám, že to je nesmysl. Daleko pravdivější totiž je,…

Ostatní
Deset příznaků dvojité recese současnosti I.

Zprávy ze Spojených států amerických o hrubém domácím produktu odhalují jasná fakta – růst hospodářství dosáhl pouhého 1,3…

Ostatní
Deset příznaků dvojité recese současnosti II.

Dokončení včerejšího článku.Federální rozpočet Deficit federálního rozpočtu podkopává jakoukoliv šanci pro další ekonomické…

Ostatní
Pentagon pokládá kyberprostor za své páté bojiště

Před několika dny Pentagon představil veřejnosti přístupnou část vůbec první strategie práce s kyberprostorem, ve které…

Věštírna
Věštba pro 21. století: Soumrak západoevropských bohů I. - USA

Pokud si říkáte, že autor nemá k Bohům žádnou úctu, když v titulku nepoužil velké písmeno pro slovo Bůh, tak doufám, že se…

 
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY