Vysoká cena zlata – smrt a ničení během zlaté horečky v Amazonii

Velikost textu: A A A

Vysoká cena zlata – smrt a ničení během zlaté horečky v Amazonii

Ilustrační foto
  • autor: ze zahraničí
  • sdílet na

Odborníci tvrdí, že vysoká cena tohoto kovu povzbuzuje nelegální těžbu a zvýšila násilnosti v jihoamerických deštných pralesech.

Elton Thompson byl zrovna venku popíjet, když byl ubit k smrti těžařem zvaným Frank. Bylo mu 14 let. Arturo Balcazar byl obchodník. Byl zastřelen na lodi, zatímco to pozorovala jeho žena. Alanu Welchovi bylo 54 let. Byl ubit holemi a větvemi, když ho obvinili z krádeže.

Kurz přírodní medicíny - naučte se hlubší souvislosti nemocí z pohledu duchovna a ezoteriky

ZOBRAZIT

Tři muži a tři vraždy, ale zřejmě jeden společný důvod – světová ekonomická krize, která vyhnala cenu zlata to závratných výšin a zahájila novou zlatou horečku v jihoamerické Amazonii.

Rekordní ceny zlata, které jsou důsledkem snahy investorů, z prostředí amerického a evropského ekonomického bahna, o bezpečné uložení peněz, údajně přilévají olej do ohně chaotické těžby v džungli. To přineslo do lesů Brazílie, Guyany, Peru, Bolívie, Kolumbie a Venezuely násilí, nemoci a konflikty. „Existuje přímá souvislost mezi cenou zlata a problémy, které v této době musíme řešit“, říká David Rammarine, policejní šéf z Guyany, který má na starosti vyšetřování vraž Thompdona, Balcazara a Welche.

Přední strana guyanských Kaieteur News minulý měsíc varovala před místní zabijáckou zlatou horečkou. Právě její výskyt je totožný s územím, do kterého britský průzkumník Walter Raleigh v 16. století umisťoval mytické zlaté město.

Toxická kombinace zlata, chamtivosti a alkoholu vyústila v sérii brutálních vražd ve vnitrozemí“, tvrdily zprávy v novinách a dále přinášely výčet vražd těžařů, klenotníků a obchodníků z oblasti zlatých dolů.

Přes hranici v brazilské Amazonii jsou ohroženy divokou těžkou na svém území také původní obyvatelé. Téměř poté, co uplyne 20 let od zabití 2 000 indiánů kmene Yanomami v poslední velké zlaté horečce, se náčelníci kmenů obávají opakování stejné situace. Stále více ožebračených těžařů proniká na jejich území při hledání zlata a zanechávají za sebou pouze zničené životní prostředí a lidské životy.

Mám strach, moji lidé trpí“, řekl Dário Vitório Kopenawa z kmene Yanomami, který odhaduje počet nelegálních těžařů na jejich území na 2 000. „Těžaři si najímají letadla, aby se sem dostali, a stále přicházejí noví. Je nebezpečné se k nim přibližovat – všichni jsou ozbrojení. Kdybychom se k nim přiblížili, zabili by nás. Dostávají se k nám informace, že těžaři se stále přibližují k našim osadám. Kmen Yanomami žádá o pomoc“, dodal Kopenawa.

V rozhovoru z minulého měsíce Dáriův otec, nejznámější náčelník z oblasti, varoval: „Každý den dojde v naší oblasti k šesti nelegálním přistáním letadel. Obchody prodávají spousty vybavení pro těžaře a nelegální přistávací plochy se opět otvírají.“

2 000 těžařů se může zdát s odhadovanými 40 000, kteří přinesli do oblasti smrt a ničení během zlaté horečky v 80. a 90. letech, jako nepatrný zlomek. Aktivisté se však obávají, že ceny zlata, které nedávno překonávaly ty loňské o 40 %, přivábí ještě více dobrodruhů, které znovu obnoví nelegální letecké linky na území kmene Yanomami.

V sousedních zemích současnou vlnu zájmu o zlato zaznamenali také. Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos oznámil, že členové levicové guerillové skupiny Farc obracejí svůj zájem od výroby kokainu právě ke zlatu.

Nedávno publikovaná studie výzkumníků z Dukovy Univerzity v Severní Karolíně odhalila, že v letech 2003 až 2009 vzrostlo odlesňování spojené s těžbou v peruánské oblasti Madre de Dios šestinásobně. Oblast je přitom nejspíš největší těžebnou zlata v Jižní Americe.

V Guyaně vraždy i nadále pokračují. 48letý Daniel Higgins a jeho 22letý syn byli postřelení a rozsekáni na kousky a následně pohřbeni bagrem v těžařské jámě.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.

Zdroj
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: ekonomie, investice, krize, zlato

Můžete si také přečíst

Ekologie
Masové protivládní protesty v Africe a Asii

V posledních dnech přicházejí zprávy o masových protivládních protestech a nepokojích z různých zemí Afriky a Asie. Nejvíce…

Ostatní
Ekonomický kolaps USA? Přebírá otěže Čína?

Dřívější mocnost, USA, na poli průmyslu, se dostávají do pozadí. Aktuálně přebírají hlavní moc v tomto odvětví jako jsou…

Konspirace
Revoluce v Africe - dobro nebo zlo?!

Co se děje téměř v celé severní Africe? Co je pravým důvodem nepokojů a revoluce, která se rozrůstá do dalších a dalších…

Ostatní
Potravinová krize

Bude nadále pokračovat růst cen? Lester Brown z Earth Policy Instituce si to myslí a dokonce varuje, že se se problémy budou…

Ekologie
Potravinová krize - bude jídla dostatek?

S očekávaným růstem světové populace na úroveň 6,9 až 9,1 miliard v příštích čtyřech desetiletích, a vzhledem k tomu, že…

Ostatní
Ceny potravin dosáhly podobných výšek jako ceny ropy

Světové ceny potravin dosáhly nových rekordů a cenové hladiny ropy by je mohly vytlačit ještě výše. Organizace pro výživu…

Ekologie
Vyhazování potravin drasticky snižuje už tak klesající zdroje vody

Britové každý rok vyhodí milióny tun potravin a za nimi stojí obrovské množství vody, které bylo potřeba k jejich vypěstování.…

Ostatní
Vyhněte se konzumaci mléka a zeleniny kvůli vysokým úrovním záření

Riziko radiace z Fukushimi „již není zanedbatelné,“ říká CRIIRAD (Výbor nezávislého výzkumu a informace o radioaktivitě),…

Ekologie
Přichází geneticky modifikovaná pšenice!

Biotechnologický gigant Monsanto oznámil, že plánuje začít testovat geneticky modifikovanou (GM) pšenice, a to i přes předchozí…

 
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY