Léčivé houby – hericium

Velikost textu: A A A

Léčivé houby – hericium

Ilustrační foto
  • autor: red
  • sdílet na

 Používání léčivé houby hericium

Hericium erinaceus je oblíbenou jedlou houbou a u nás ji můžete znát pod pojmenováním korálovec ježatý. Tradiční čínská medicína již po této houbě sahá dlouhá staletí. Lékaři ve staré Číně a Japonsku využívali houbu k uklidnění ducha (funkce An Shen). Už tehdy rovněž věděli o příznivém vlivu k posílení mozkových funkcí. Hodí se tedy i u demence apod. Hericium parazituje v přírodě na kmenech listnatých stromů. Jedná se hlavně o buky a duby rostoucí v částech s mírným podnebím. Houba chuťově připomíná mořské plody. Hericium se v přírodě vyskytuje vzácně a patří do chráněných druhů.

Hlavní účinné látky v houbě hericium

Obsahuje více než třicet aromatických složek, které jsou jednou z příčin, proč je houba tak oblíbenou součástí jídelníčku. Hericium obsahuje hodně beta-glukanů, které nechybí v medicinálních houbách. Dále obsahuje erinacin Q, fytosteroly a osm esenciálních aminokyselin (tedy všechny). V houbě najdete také mnoho minerálů, vitamínů a stopových prvků. V hericiu se vyskytují rostlinné steroly, například beta-sitosterol a ergosterol – mají schopnost snižovat cholesterol a náleží ke sloučeninám s protinádorovým účinkem.

Léčivé účinky houby hericium

Podle tradiční čínské medicíny skvěle účinkuje na posílení mozkové činnosti, na všechny orgánové soustavy a na posílení žaludku. Také pomáhá při trávení a udržuje žaludek a střeva ve zdravém stavu. Korálovec ježatý se vám bude hodit v době, kdy se u vás budou projevovat tlaky a bolesti v žaludeční oblasti. Pomůže v době, kdy vás bude pálit žáha, budou stoupat šťávy, budete říhat nebo pociťovat nevolnost. Hericium pomůže také s vyřešením problémů se zápachem z úst, nadýmáním nebo s kašovitou stolicí.
 
Dobře působí na odbourání stresu a podporuje správný spánek. Používáním houby se udržuje zdravý nervový systém a harmonizuje se lidská psychika. Díky složkám, které obsahuje houba hericium, se regeneruje nervová soustavy – užívá se například při poranění nervů, k vylepšení paměti a mozkových funkcí. Konkrétně příznivě ovlivňuje stavy demence, Alzheimerovy choroby, roztroušené sklerózy, neuropatie. Houba najde využití i jako prostředek proti virům a rakovině. Významně ovlivňuje imunitní systém.

Kurz přírodní medicíny - naučte se hlubší souvislosti nemocí z pohledu duchovna a ezoteriky

ZOBRAZIT

Zdravotní rizika léčivé houby hericium

Neuvádějí se žádná zdravotní rizika, pokud se houba neužívá v nadměrném množství.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.


Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: houby

Můžete si také přečíst

Ostatní
Pěstování Hlívy ústřičné

V předchozím článku jsme vás informovali o možnostech, které nám tato úžasná houba nabízí v prevenci a léčbě. Článek…

Bylinky
Lysohlávky pomáhají proti depresi!

Houby s halucinogenní látkou psilocybin se ukázaly být účinné při léčbě deprese.Vědci hledají nové způsoby, jak k léčbě depres…

Ostatní
Houba nesmrtelnosti Reishi

 Čínská medicína a její možnosti se nabízejí každým dnem a spousta lidí již propadla ryze přírodní síle, která je obsažena…

Léčení
Medicinální houby, pomocníci nejen při nemoci

Stále častěji se stává, že lidé při zdravotních potížích sahají po přírodních léčivech. Dávají tak přednost tradičním a…

Bylinky
Léčivé houby – auricularia

 Používání léčivé houby auriculariaAuricularia je houba známá pod českým názvem Jidášovo ucho. Auricularia polytricha…

Bylinky
Léčivé houby – agaricus

 Používání léčivé houby agaricusAgaricus se považuje za jednu z nejvýznamnějších léčivých hub. Z vědeckého…

Bylinky
Léčivé houby – shiitake

 Používání léčivé houby shiitakeHouba shiitake pochází z jihovýchodní Asie a známá je svým využíváním v japonské…

Bylinky
Léčivé houby – reishi

 Používání léčivé houby reishiReishi patří mezi adaptogení rostliny se schopností udržovat lidský organismus v harmonii…

 
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY