Lysohlávky - přírodní droga a její účinky, rizika

Velikost textu: A A A

Lysohlávky - přírodní droga a její účinky, rizika

Ilustrační foto
  • autor: red
  • sdílet na

Rod lysohlávka patří k houbám vyskytujícím se po celém světě, ale hlavně v mírném pásmu evropského a amerického kontinentu. Mají rády různý podklad – trus, travnaté plochy, půdy, mechy, tlející dřevěnou drť. Lysohlávky se i v současnosti používají během věšteckých a náboženských rituálů Masateků, Činanteků, Mijů, Čatinů, Mixteků či Zapotéků a v mnohých jiných kmenech. Obřadem je seance trvající celou noc, jejichž součástí jsou někdy i uzdravující rituály.
 
Lysohlávky se používají sušené i syrové. Mohou se i rozemlít a využít k přípravě odvaru. Také se kouří usušené. Lysohlávky se také přidávají do polévek, nápojů a jiných jídel. Během tepelné úpravy však dochází k velkým ztrátám účinných látek.

Hlavní účinné látky lysohlávky

K hlavním účinným složkám patří indolové alkaloidy psilocybin a psilocin. V menší míře se v houbách vyskytují baeocystin a norbaeocystin. Psilocybin a psilocin se podobají neuromediátoru CNS serotoninu nebo halucinogenní droze LSD. Psilocybin se ani moc nemění během sušení a delšího skladování. Psilocin snadno oxiduje a posléze se rozpadá, ale jeho účinky jsou silnější v porovnání s psilocybinem. Suchá dužina obsahuje cca 0,2 % až 0,6 % psilocybinu, psilocinu je jen stopové množství.

Zasvěcení do Reiky a Shambally na dálku

ZOBRAZIT

Účinky lysohlávky

Intoxikace lysohlávkami se podobá účinkům jinými halucinogenními látkami (meskalinem, lysergamidem nebo LSD). Projevy mají různou intenzitu – záleží to na vnímavosti uživatele a na použití. Pokud se lysohlávky dobře rozžvýkají a nechají delší čas v puse, první příznaky se dostaví už po deseti minutách. U spolknutých hub se objevují příznaky cca okolo čtyřiceti minut a mají poloviční průnik účinných látek do stěn střev a žaludku. Ze začátku bolí hlava, převládá neklidný pocit a malátnost.

Objevuje se také zívání bez ospalosti, třes, pocení a porucha rovnováhy. K psychickým příznakům patří jiné vnímání reality, deformace tváří a osob, barvy získávají pastelové odstíny, pocit štěstí, euforie, změny nálad. Výjimečně se osoby projevují podrážděně a depresivně.

Zdravotní rizika lysohlávky

Největším rizikem při užívání psilocybinových hub jsou náhlá rozhodnutí, kdy může dojít ke zranění nebo k smrti. Při dlouhodobém užívání nastávají patologické změny ve vnitřních orgánech, hlavně v játrech. Také dochází k srdeční arytmii a projevům doposud latentních psychických onemocnění.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.


Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: drogy

Můžete si také přečíst

Ostatní
Šaman se nerodí z posvátné drogy

Šamanismus je často spojován s používáním halucinogenních látek. Skoro každá šamanská kultura má svou posvátnou drogu,…

Ostatní
Marihuana – duchovní bylina? 2/2

Dokončení předchozího článku.Duchovní přínosŘíká se, že na každou nemoc je v přírodě ukryta pomoc. Existuje nespočet rostlin,…

 
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY