Nová studie spojuje úhyny včel s pesticidy 2/2

Velikost textu: A A A

Nová studie spojuje úhyny včel s pesticidy 2/2

Ilustrační foto
  • autor: ze zahraničí
  • sdílet na

Předchozí část článku zde.

Vědci také objevily nečekané cesty, kterými jsou včely pesticidu vystaveny. Zemědělské stroje během pohybu po polích víří velké množství prachu. Tento prach zamezuje správnou funkci polymerů, které mají sloužit k navázání chemikálií na osivo, které poté neucpává secí stroje. Tyto zplodiny jsou pro včely nebezpečné. Jemný prach může obsahovat až 700 000x vyšší dávku, než která je pro včely smrtelná. Toto poškození v raném stádiu vývoje včelstva může oslabit.

Nechte si zpracovat osobní horoskop od astrologa

ZOBRAZIT

Dlouhodobé ukládání prachu na blízké rodiny a do půdy představuje nebezpečí pro včely. Pampelišky v blízkosti ošetřených polí mohou ukládat ve svých tělech jed. Včely sbírají nektar a pyl ze žlutých květů a přinášejí neonicotinoidy zpět do úlu. Ačkoliv tyto nízké dávky pesticidů včely přímo neusmrcují, jejich imunitní systém je tak náchylnější k dalším možným hrozbám. Uskladněný pyl zároveň negativně ovlivňuje vyvíjející se včelí plod. Nepřetržitým ukládáním menších dávek pesticidů však může dojít k devastaci celého včelstva. Vědci dokonce objevili neonicotinoidové pesticidy v každém vzorku z mrtvých nebo umírajících včelstev.

Peníze mají přednost

Americké regulační úřady sledují politiku, ve které se spoléhají na data získaná od výrobců, která následně určují zdravotní nezávadnost produktů. V roce 2010 uniklý dokument odhalil, že vědci z EPA pokládali výzkum společnosti Bayer o neonicotinoidových pesticidech za podezřelý. EPA však s tím dále již nedělala a prodej těchto produktů neomezila.

Bayer z výroby pesticidů imidacloprid a clothianidin profitoval již více než miliardu dolarů. Jelikož tato společnost nemá hluboko do kapsy, není příliš pravděpodobné, že by se situace ohledně kolapsů včelstev v dohledné době změnila.

Poté co došlo k zakázání těchto typů insekticidů ve Francii a v Německu, se tamní populace včel začala opět rozrůstat. Jestliže se chcete přidat k dalším občanům v jejich snaze zakázat pesticidy, které poškozují včely, můžete podepsat petici na https://secure.avaaz.org/en/save_the_bees/?cl=914333688&v=8201

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.

Zdroj
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: pesticidy, příroda, včely

Můžete si také přečíst

Ostatní
Vegetariánství se představuje

Vegetariánství je pojem, který u nás zní stále exoticky. Přitom stravování založené na vynechání živočišných produktů není…

Ostatní
Druhy vegetariánství

V minulém článku jsme si ukázali, že vegetariánství je životní styl lidí, kteří se staví zodpovědně ke svému zdraví…

Ostatní
Lidové pranostiky - září

Každý měsíc zde najdete lidové pranostiky, které jak věříme, přivádějí člověka k hlubšímu zamyšlení o přírodních zákonitostech…

Ekologie
Globální oteplování do konce století změní podnebné pásy

Podle nové studie vycházející z prognóz Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC) přestane do konce tohoto století…

Ekologie
Pokles rostlinné produktivity

V uplynulém desetiletí došlo k neočekávanému snížení globální rostlinné produktivity. Uvádí to nová studie vypracovaná na…

Ekologie
Staňte se vegetariány a zachraňte planetu, vzkázal Paul McCartney

Vegetariánství nebo velmi nízká konzumace masa, zvláště hovězího, je "nejjednodušším a nejefektivnějším krokem", který může…

Ekologie
Corexit – jediné řešení úniku ropy?

Která látka rozpouštějící ropu je natolik toxická, že je v Anglii více než deset let zakázána? Právě ta kterou British Petrol…

Ekologie
Zamořený Mexický záliv

Některé části Mexického zálivu jsou v současnosti tak toxické, že se živočichové, jako jsou ryby, delfíni, krabi či rejnoci,…

Ostatní
Zdravotní rizika GMO potravin – časté otázky

Víte o tom, že se GM potraviny pěstují i u nás? První u nás byla kukuřice. GMO jsou stále oblíbenější. Je to ovšem ten správný…

 
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY