Přírodní požáry a jejich vliv na globální oteplování

Velikost textu: A A A

Přírodní požáry a jejich vliv na globální oteplování

Ilustrační foto
  • autor: Ze zahraničí
  • sdílet na

Ve studii publikované ve vydání časopisu Nature ekolog Michelle Mack a jeho tým napsali, že divoké požáry, které zasahují tundry mají významný dopad i na globální klima.

"V roce 2007 byl oheň v uhelném dole umístěném v poušti" řekl Mack. "V této poušti stovky mil od nejbližšího města nebo zdroje znečištění nyní vidíme důsledky oteplování atmosféry.

Nechte si zpracovat osobní horoskop od astrologa

ZOBRAZIT

Kouř z ohně znamená zvýšení skleníkových plynů v atmosféřy. Oheň ale také spotřebovává až 30 procent z izolační vrstvy organické hmoty tundry. V borovém lese oheň spálí hrabanku. "Když se permafrost otepluje, mikroby začnou rozkládat organickou hmotu, a ta by mohla uvolnit ještě více uhlíku, který je uložen v permafrostu pro stovky či tisíce let do atmosféry," řekl Mack. "To by mohlo zvýšit atmosférický oxid uhličitý."

Studie ukazuje, jak izolované požáry mohou mít široký dopad, řekl Aljašské univerzitě profesor biologie Terry Chapin. "Když se zamyslíte o obrovské zásobě uhlíku a masivní plochy tundry po celém světě, a jeho rostoucí zranitelnost vůči ohni jak se klima otepluje, tak to naznačuje, že oheň se může stát dominantním faktorem, který určuje budoucí bilance uhlíku" řekl Chapin .

Zdá se, že tato studia konečně upozorní na další rizika rozsáhlých přírodních požárů zejména v oblasti tunder. Zdá se, že největším rizikem v tom případě můžou být rozsáhle oblasti na Aljašce, Arktidě, Kanadě a Rusku.
 

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.


Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: příroda, počasí, katastrofy, ekologie

Můžete si také přečíst

Ostatní
Vegetariánství se představuje

Vegetariánství je pojem, který u nás zní stále exoticky. Přitom stravování založené na vynechání živočišných produktů není…

Ekologie
Elektřina ze Slunce

Dramaticky rostoucí ceny všech energií zvyšují zájem o alternativní zdroje. Jedním z nejperspektivnějších je fotovoltaika…

Ostatní
Druhy vegetariánství

V minulém článku jsme si ukázali, že vegetariánství je životní styl lidí, kteří se staví zodpovědně ke svému zdraví…

Ostatní
Lidové pranostiky - září

Každý měsíc zde najdete lidové pranostiky, které jak věříme, přivádějí člověka k hlubšímu zamyšlení o přírodních zákonitostech…

Ekologie
Jaderný konflikt a ozonová díra

Tento druh článků bude od podzimu přístupný pouze pro uživatele, kteří zaplatí čtenářský poplatek. Přístup, registrace i…

Ostatní
5 faktů o energii, které jste nevěděli

Tento druh článků bude od podzimu přístupný pouze pro uživatele, kteří zaplatí čtenářský poplatek. Přístup, registrace i…

Ekologie
Globální oteplování do konce století změní podnebné pásy

Podle nové studie vycházející z prognóz Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC) přestane do konce tohoto století…

Ekologie
Změna teplot na Venuši

Teplo v atmosféře Venuše, vyvolané silným skleníkovým oteplováním ve skutečnosti může mít vliv na ochlazení vnitřku planety.…

Ekologie
Pokles rostlinné produktivity

V uplynulém desetiletí došlo k neočekávanému snížení globální rostlinné produktivity. Uvádí to nová studie vypracovaná na…

 
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY