Rozhovor: Ondřej Liška - předseda Strany Zelených

Velikost textu: A A A

Rozhovor: Ondřej Liška - předseda Strany Zelených

Ilustrační foto

Strana Zelených vždy patřila mezi hlavní zastánce trvale udržitelného života. Zeptal jsem se proto předsedy Ondřeje Lišky, jak vnímá poslední události a otázky, které řeší nejen návštěvníci našeho portálu. Nenechte si ujít přímočaré odpovědi na jadernou bezpečnost, současnou vládní koalici a zejména podporu alternativní léčby, legalizace marihuany nebo svobody internetu.

Jaderná havárie v Japonsku

Pane předsedo, jak vnímáte tragédii, která se momentálně odehrává v Japonsku?

Kurz přírodní medicíny - naučte se hlubší souvislosti nemocí z pohledu duchovna a ezoteriky

ZOBRAZIT

OL: Především bych rád vyjádřil hlubokou lítost a sounáležitost se všemi obyvateli Japonska, které tato katastrofa zasáhla, a vyjadřujeme úctu všem, kdo v těchto chvílích nasazují své životy ke zmírnění jejích následků. Japonská tragédie potvrzuje, že jaderná energetika přesahuje horizont toho, za co je člověk schopen nést odpovědně důsledky, a proto ani nemůže být alternativou. Připomenula nám míru nebezpečí, které jsme díky jaderné energetice permanentně vystaveni.

Důvěřujete zabezpečení jaderných elektráren? Ukazuje se, že ať je zabezpečení jakékoliv, tak nelze bezpečnost 100% garantovat.

OL: Ano, 100% bezpečnost jaderných elektráren je mýtus, ve který věřit je zcela iracionální, avšak v českém diskursu bohužel stále převládá jednak díky nekritickému přístupu politiků, a jednak díky energetické a jaderné lobby, která má u nás neobvykle velký vliv. Otázku jaderné bezpečnosti musí odpovědní politici přestat bagatelizovat a začít ji brát se vší vážností.

Domníváte se, že se nyní dramaticky změní evropská energetická politika? A jak na to budou reagovat naši Zelení?

OL: Současná diskuze na evropské úrovni nabrala velmi zajímavou dynamiku. Za zmínku prohlášení německé kancléřky Angely Merkelové, ve kterém zmínila, že chce co nejrychleji dosáhnout éry obnovitelných zdrojů energie či aktivita německého eurokomisaře pro energetiku Günthera Öttingera. V EU však existuje řada protichůdných názorů a zájmů, které je často obtížné skloubit a bohužel lze velmi obtížně čekat, že by např. Francie byla ochotna přistoupit k razantnímu omezení svého jaderného programu.
Podle našeho názoru je nezbytné, aby Evropská komise ve spolupráci s členskými státy připravila a realizovala konkrétní plán, který v rámci unie povede k přechodu na bezpečnější zdroje energie. Cílem pak musí jednoznačně maximální pokrytí energetických potřeb z obnovitelných zdrojů v roce 2050.

Některé konspirační teorie tvrdí, že spouštěčem zemětřesení a tsunami v Japonsku byly použity klimatické zbraně. Jiní tvrdí, že se jednalo o vliv Měsíce. Jaký je váš názor na tato tvrzení?

OL: Osobně zmíněné konspirační teorie odmítám. Co je však důležité je fakt, že nám tragedie v Japonsku a související krize ve Fukušimě připomenula, že existuje řada procesů, které nejsme jako lidé schopni ani zdaleka ovlivnit. Tsunami a zemětřesení dnes v Česku zřejmě nehrozí, ale spustit katastrofu nedozírných následků může cokoli, co dnes považujeme za málo pravděpodobné či za zcela vyloučené. Proto je také bezpečnost jádra pouhá iluze. 

Zelení a česká politická scéna

O Zelených není v poslední době příliš slyšet. Můžete našim čtenářům přiblížit, co v současné době strana dělá a zda máte nějakou strategii na její zviditelnění?

OL: Jako neparlamentní strana je samozřejmě daleko obtížnější komunikovat naše postoje a názory na aktuální dění veřejnosti a musíme využívat veškeré příležitosti, které se nám v budoucnosti naskytnou. Snažíme se proto také co nejvíce využívat nová media a nové komunikační kanály. Mimo parlamentní život také znamená nižší finanční zdroje, bez kterých se v politické práci bohužel nemůžete obejít. Proto jsme zahájili fundraisingovou kampaň spočívající na drobných, ale trvalých přispěvatelích. Stále více našich příznivců nám každý měsíc zasílá 100 korun i víc, a tím nám pomáhají pokračovat v politice, která chrání zdraví lidí i planety. Financování skrze drobné, ale pravidelné příspěvky od našich příznivců má svůj silný etický rozměr. Nejsme závisli na státu a naše politika má tak jasnou a transparentní vazbu na ty, jejichž myšlenky a životní hodnoty v politice reprezentujeme.

Zároveň nám však mimo parlamentní období dává velkou příležitost pro vnitřní konsolidaci a zlepšení naší práce. Vznikly nové pracovní skupiny a projekty, které nám pomáhají zlepšit komunikaci našeho programu a cílů směrem k veřejnosti. V těchto dnech také finišujeme odstartování projektu tzv. Zelené akademie, která bude formou přednášek, školení a workshopů připravovat a vzdělávat nové zelené politiky i všechny, kdo se třeba prostě jen chtějí o zeleném životním stylu a myšlení dozvědět více. Současně připravujeme dlouhodobých několik kampaní, které chceme v nejbližší době rozeběhnout. Jednou z nich bude právě diskutovaná otázka jaderné energetiky v České republice.

Volební propad Zelených si velká část nejen sympatizantů vysvětluje tím, že Zelení opustili střed až mírné rozkročení doleva a vstoupili do koalice se středopravými stranami. Nedomníváte se, že to byla chyba?

OL: Vstup do pravicové vlády mohl být jedním z faktorů našeho neúspěchu, ovšem po volbách 2006 nebylo mnoho jiných možností, pokud jsme nechtěli akceptovat vládu velké koalice ODS a ČSSD, nějakou formou opoziční smlouvy či koalici ČSSD, KDU-ČSL s tichou podporou komunistů, kterou měli domluvenou Jiří Paroubek s Miroslavem Kalouskem. I kdyby opoziční role Straně zelených třeba prospěla na preferencích, cena, kterou bychom za tyto koalice zaplatili my všichni, by byla příliš vysoká.

Podle mého názoru proto nebylo chybou do koalice vstoupit, bylo však chybou, že jsme koalici neopustili ve chvíli, když propukla kauza Čunek, která kupodivu tolika nepoškodila KDU-ČSL a bývalé lidovce, kteří jsou dnes zpět v Poslanecké sněmovně pod vlajkou TOP 09, či justiční šíbry napojené na ODS, ale právě Stranu zelených. Nejvíce nás však poškodila naše nejednotnost a naše vnitřní spory, se kterými jsme zcela zbytečně zatěžovali veřejnost, která si tak zapamatovala pouze naše hádky a osobní spory, a nikoli dobrou práci, kterou jsme odvedli. Veřejnost jsme tak zklamali a je to chyba. Nemám žádné pochyby o tom, že jsme se dokázali poučit, že toto období je již za námi a že se nám stranu podařilo vnitřně sjednotit a konsolidovat.

Pokud se podíváme na současnou parlamentní scénu, kdo je vám programově nejbližší? Byli byste, čistě teoreticky, ochotni vstoupit do koalice s ČSSD a Věcmi veřejnými?

OL: To je velmi těžká otázka. Skandály, které od vzniku koalice otřásají vládními stranami bez výjimky, jsou natolik závažné, že o spolupráci na vládní úrovni by byla velmi problematická. Bohužel, velmi podobná situace je i u ČSSD i přesto, že je v opozici. Na komunální a krajské úrovni si nevede o mnoho lépe. Na jednu stranu vidím určitou naději na její postupnou transformaci v moderního zástupce západoevropské levice, na druhou stranu je pro nás nepřijatelné, jakým způsobem stále části této strany ovládají lidé napojení na energetickou a betonářskou lobby. Nepochybně však bude zajímavé sledovat, kam se bude vývoj v ČSSD a ostatně i u Věcí veřejných vyvíjet. Zelení jsou autonomní stranou, má svoji silnou identitu a jasný programový základ. Pokud budeme s kteroukoliv stranou v budoucnu vyjednávat o případné koalici, budeme prosazovat maximum našeho programu. Když se to nepodaří, dokážeme i v opozičních lavicích hájit veřejný zájem lépe než kterákoliv ze současných parlamentních stran. A to proto, že narozdíl od nich všech nejsme součástí politicko ekonomického kartelu, který dusí českou společnost a politiku. I v Česku budou mít jednou zelení bezmála 30% podobně jako v Německu. Trpělivě a neúnavně na tom pracujeme. 

Co si myslíte o činech současné vlády? Zdá se, že předvolební sliby ohledně reforem berou za své a to, co je za reformy vydáváno, je hodnoceno i odborníky stylem „lepší něco, než nic“. Nezdá se vám to málo, vzhledem k naší ekonomické situaci a tomu, že má vláda v parlamentu nezpochybnitelnou většinu?

OL: V případě vládní koalice se ukazuje, že mít takto vysokou většinu ve sněmovně ještě neznamená vše, pakliže jste značně nesourodý spolek, jak tomu v případě vládní koalice bezesporu je. Není sporu o tom, že reformy jsou nutné, ale také jde o to, jak budou nastaveny. Za velmi problematické považujeme nesystematické státní škrty v oblasti sociálních služeb a ve veřejném sektoru, stejně tak odmítáme současný plán důchodové reformy spojený se zvyšováním a sjednocením DPH bez výjimek.

Když vidíme data Transparency international, která jasně ukazují, že se v Česku ročně ztratí desítky až stovky miliard korun na korupčním jednání a na předražených zakázkách, přestávají být teze vlády o nutnosti škrtat a utahovat si opasky legitimní a důvěryhodné.

Mohl byste současné „vládě proti korupci“ udělit známku z protikorupčního tažení jako ve škole?

OL: Po všech korupčních kauzách, kterých jsme byly v posledním více než půl rokem svědky bych volil jasně. Vláda by propadla. Ještě bych přesto rád před hodnocením vlády viděl, jak se vláda zhostí protikorupční strategie. Už přešlapuje na místě příliš dlouho. Prozatím bych tedy hodnotil čtyři mínus. :-)

Alternativní život z pohledu Zelených

Ve vašem volebním programu pro rok 2010 byla zmíněna podpora alternativních metod léčby – byly zmíněny mj. homeopatie, akupresura, fytoterapie a další. Mohl byste to více rozvést? Podpořili byste i možnost hradit alternativní léčbu ze zdravotního pojištění?

OL: Zelení podporují změnu ve vnímání komplementární medicíny: alternativních metod, které mohou konvenční péči o zdraví doplňovat. Některé metody odvozené z jógy, právě tak jako akupunktura, akupresura nebo čínská medicína, případně i tradiční fytoterapie nebo homeopatie, jsou přínosem pro zdraví. Zelení navrhují komplementární metody, u nichž panuje shoda o pozitivním účinku na lidské zdraví, hradit ze zdravotnického připojištění. Zelení prosazují certifikaci poskytovatelů léčebných či zdraví podporujících služeb.

Jak vidíte budoucnost legalizace Marihuany? O jejích léčebných účincích již nikdo nepochybuje, takže logicky vyvstává otázka, proč se neumožní léčba a možnost domácího pěstování v malém rozsahu pro vlastní účely i legislativně?

OL: Jsme jednoznačně pro dekriminalizaci konopných drog. Prosazujeme legalizaci konopí pro zdravotní účely. Pěstování pro vlastní potřebu ohrožuje společnost podstatně méně než běžně rozšířený tabakismus a alkoholismus, a to i mezi velmi mladými lidmi. To by se mělo odrazit i v zákonech. Zelení prosazují legislativní rozlišení drog podle zdravotních a sociálních rizik – nikoli politických předsudků, ale podle odborných studií a faktů. Podporujeme primární, sekundární i terciární prevenci s cílem chránit společnost, především děti a mládež. Tvrdé tresty a represivní opatření chceme zaměřit především na organizovaný zločin a dealery tvrdých drog.

Mezi lidmi, kteří podporují alternativní způsob života v souladu s přírodou, je názor, že očkování přináší tak negativní účinky na lidský organismus, že by se mělo zrušit zákonem povinné očkování. Podpořil byste tuto změnu s právem volby svobodného občana, zda nechá svoje dítě očkovat, nebo nikoliv?

OL: Očkování má nepopiratelný význam pro udržování zdravotního stavu populace, to však nemůže vést ke kriminalizaci rodičů, kteří například chtějí sami zvolit nejvhodnější dobu očkování pro své dítě. I v případě očkování musí existovat rozumná možnost volby a proto bych takovou změnu podpořil.

Jak vidíte budoucnost internetu? Domníváte se, že má i nadále zůstat svobodným médiem v takovém rozsahu, v jakém se aktuálně nachází? A myslíte si, že tomu tak bude i nadále?

OL: Internet otevřel nové možnosti a jistě ještě otevře. Ale žádným způsobem nezmenšil význam skutečného mezilidského kontaktu a komunikace, který je tím nejcennějším, čím jsme jako lidské bytosti se schopností morálního úsudku a laskyplných vztahů nadáni. Internet má i svá vážná rizika a ohrožuje zvláště děti, které nejsou imunní vůči jeho nástrahám. Snahy o jeho zásadnější regulaci jsou však cestou do pekel. Tady není třeba více regulace svobody slova na internetu, ale více a lepšího vzdělávání v tom, jak zacházet s informacemi a jak rozpoznávat příležitosti i ohrožení s tím spojené. To je úkol pro moderní školství a především pro nás všechny rodiče.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů.
Pavel Hanzal

 

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.


Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: ekologie, politika, rozhovor

Můžete si také přečíst

Konspirace
Bilderberg group a the New World Order

Bilderberg group je název pro elitářskou skupinu mocných, kteří tahají za nitky světového systému. Tyto šedé eminence světového…

Konspirace
Zjevné lži

Tento druh článků bude od podzimu přístupný pouze pro uživatele, kteří zaplatí čtenářský poplatek. Přístup, registrace i…

Konspirace
David Rockefeller

Tento druh článků bude od podzimu přístupný pouze pro uživatele, kteří zaplatí čtenářský poplatek. Přístup, registrace i…

Ekologie
Elektřina ze Slunce

Dramaticky rostoucí ceny všech energií zvyšují zájem o alternativní zdroje. Jedním z nejperspektivnějších je fotovoltaika…

Konspirace
Je AIDS uměle vytvořenou nemocí?

Tento druh článků bude od podzimu přístupný pouze pro uživatele, kteří zaplatí čtenářský poplatek. Přístup, registrace i…

UFO
Rozhovor o fenoménu UFO s předním českým ufologem Vladimírem Šiškou

Můžete se čtenářům představit? Narodil jsem se 4.9.1955 v Praze a rovnou se tedy přiznávám k jakémusi sklonu ke škatulkování,…

Jóga a mystika
10 otázek s Petrem Pavlíkem I.část

Petr Pavlík (*1949, Ing, CSc.) vystudoval ČVUT. Pracoval v ČSAV jako vědecký pracovník na problematice umělé inteligence…

Jóga a mystika
10 otázek s Petrem Pavlíkem II.část

Petr Pavlík (*1949, Ing, CSc.) vystudoval ČVUT. Pracoval v ČSAV jako vědecký pracovník na problematice umělé inteligence…

Ostatní
Záznam rozhovoru s Vítem Kuntošem o roce 2012

Vystoupení astrologa Víta Kuntoše v esoterickém pořadu Hanky Bubancové >Mezi nebem a zemí< na rádiu Nira. Pokud vás…

 
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY