Včely zátkují plástve v úlech, aby se ochránily před pesticidy, tvrdí vědci

Velikost textu: A A A

Včely zátkují plástve v úlech, aby se ochránily před pesticidy, tvrdí vědci

Ilustrační foto
  • autor: ze zahraničí
  • sdílet na

Snaží se tak ochránit zbylé části úlu před kontaminovaným pylem. Včely medonosné zavádějí nouzové postupy, aby se ochránily před pesticidy. Přední odborník na tento druh hmyzu tvrdí, že jde o neobvyklý případ pohotového přizpůsobení se přírody lidskému negativnímu působení.

Vědci odhalili četné příklady nového úkazu – včely zátkují (uzavírají) buňky pláství s pylem, aby je vyřadily z použití a ochránily tak zbytek úlu před jejich obsahem. Pyl uložený v „izolovaných“ buňkách obsahoval zvýšené úrovně pesticidů a jiných nebezpečných chemikálií v porovnání s pylem ze sousedních buněk, který byl včelami normálně používán pro výživu dorostu.

Kurz přírodní medicíny - naučte se hlubší souvislosti nemocí z pohledu duchovna a ezoteriky

ZOBRAZIT

„Jde o překvapivou novinku. Znamená to, že včely jsou schopné rozpoznat pesticidy a eliminovat je. Poznají, že něco není v pořádku s pylem a zazátkují ho“, řekl Jeff Pettis, entomolog z amerického Ministerstva zemědělství. „Včely by normálně pyl neizolovaly“.

Tento pokus o poslední záchranu se však jeví jako neúspěšný – „izolační chování“ se vyskytuje v mnoha vymírajících úlech, dodává Pettis. „Přítomnost zátkování je nejvýznamnější známkou ztráty včelstva. Jde o obranný mechanismus, který selhal“. Tato včelstva měla pravděpodobně více problémů a jejich úhyn je zapříčiněn více faktory ve spojení s vlivem pesticidů.

Včely také zátkují pyl, kontaminovaný látkami, které včelaři používají v boji se škůdci, jako jsou parazitičtí roztoči rodu Varroa, kteří jsou další příčinou obrovského úbytku včelí populace. Tyto látky mohou být škodlivé také pro samotné včely, říká Pettis. „Včelaři – a já jsem jedním z nich, se potřebují podívat do zrcadla a zeptat se, co vlastně dělají. Tyto látky mají na včely jistě nějaký vliv. Jde o to nalézt rovnováhu – když se nepokusíte s parazity bojovat, včely uhynou. Když se vám podaří parazity zdolat, včely budou žít dál, ale s vedlejšími dopady. S tím musíme počítat“.

V posledních letech se úbytek včelí populace stal velkým tématem. Syndrom zhroucení včelstev (Colony Collapse Disorder – CCD), který byl pojmenován podle nevysvětlitelných úhynů těchto populací, je realitou po celém světě. Vědci tvrdí, že je zde pravděpodobně více příčin vymírání, které se pohybují od zemědělských pesticidů, škůdců včelstev a znečištění až k intenzivnímu zemědělství, které snižuje jejich životní prostor a nahrazuje různorodé zdroje potravy, těmi méně výživnými. Do hry vstupuje také fenomén globalizace, který pomáhá šířit onemocnění včelstev po celém světě. Některé prostředky ochrany, jako je například umisťování včel do tzv. super-úlů, může tyto problémy podle studie Spojených národů spíše prohlubovat (zprávu můžete nalézt na: http://alturl.com/qvjai, pozn. redakce).

Snížení počtu opylovačů může mít dalekosáhlé důsledky pro zemědělství, varují vědci.

Pesticidy pravděpodobně nejsou hlavní příčinou úmrtí včelstev. Některé pesticidy mohou život včel zlepšovat: po mnoho let nebylo možné včely spatřit v blízkosti bavlníkových plantáží, protože tam bylo používáno velké množství chemikálií. V posledních několika letech se však začaly včely vracet, což je dáváno do spojitosti s náhradou starých chemikálií těmi novějšími – tzv. systémovými.

Z výzkumů, které včelař Pettis provedl, vyplývá že včely z oblastí s intenzivním zemědělstvím mají nedostatek výživy, a tak jsou dále ohroženy následnými problémy, jako je infekce střevním parasitem rodu Nosema – původcem nosemózy.

Zátkování nevhodného pylu se nejprve věnovala obskurní vědecká zpráva z roku 2009, ale od té doby vědci toto chování pozorovali stále častěji a se stejnými výsledky.

Včely normálně z rostlin sbírají látku známou jako propolis, druh lepkavé pryskyřice s přírodním antibakteriálním účinkem. Propolis je používán ke spojování stěn úlů a uzavírání nechtěného nebo nebezpečného obsahu – například myší, které se dostanou dovnitř úlu a uhynou.

Včely – stavitelky, které víčkují pyl, se liší od včel – sběraček/létavek, které pyl sbírají z rostlin. Zdá se, že létavky neumí poznat vysoké hodnoty pesticidů v pylu. Ten se však v průběhu uskladnění drobně mění – v případě pylu s pesticidy dochází k menší mikrobiální aktivitě a to nejspíš zahájí proces zazátkování.

Jeff Pettis informoval britské poslance o problému snižování včelí populace v londýnském parlamentu a poté vystoupil na setkání evropských včelařů.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.

Zdroj
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: příroda, zvířata

Můžete si také přečíst

Ostatní
Vegetariánství se představuje

Vegetariánství je pojem, který u nás zní stále exoticky. Přitom stravování založené na vynechání živočišných produktů není…

Ostatní
Druhy vegetariánství

V minulém článku jsme si ukázali, že vegetariánství je životní styl lidí, kteří se staví zodpovědně ke svému zdraví…

Ostatní
Lidové pranostiky - září

Každý měsíc zde najdete lidové pranostiky, které jak věříme, přivádějí člověka k hlubšímu zamyšlení o přírodních zákonitostech…

Ekologie
Globální oteplování do konce století změní podnebné pásy

Podle nové studie vycházející z prognóz Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC) přestane do konce tohoto století…

Ekologie
Pokles rostlinné produktivity

V uplynulém desetiletí došlo k neočekávanému snížení globální rostlinné produktivity. Uvádí to nová studie vypracovaná na…

Ekologie
Staňte se vegetariány a zachraňte planetu, vzkázal Paul McCartney

Vegetariánství nebo velmi nízká konzumace masa, zvláště hovězího, je "nejjednodušším a nejefektivnějším krokem", který může…

Ekologie
Corexit – jediné řešení úniku ropy?

Která látka rozpouštějící ropu je natolik toxická, že je v Anglii více než deset let zakázána? Právě ta kterou British Petrol…

Ekologie
Zamořený Mexický záliv

Některé části Mexického zálivu jsou v současnosti tak toxické, že se živočichové, jako jsou ryby, delfíni, krabi či rejnoci,…

Ostatní
Zdravotní rizika GMO potravin – časté otázky

Víte o tom, že se GM potraviny pěstují i u nás? První u nás byla kukuřice. GMO jsou stále oblíbenější. Je to ovšem ten správný…

 
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY