Zákaz býčích zápasů v Katalánsku – malý krok k velkému vítězství

Velikost textu: A A A

Zákaz býčích zápasů v Katalánsku – malý krok k velkému vítězství

Ilustrační foto
  • autor: Převzato
  • sdílet na

Je těžké obsáhnout v krátkém textu práci, která byla prováděna po dobu téměř dvou let. Jejím výsledkem byl návrh lidové legislativy, který vyústil v zákaz býčích zápasů v Katalánsku.

Stejně tak je obtížné určit okamžik, kdy začal boj, jehož výsledkem bylo parlamentní a demokratické rozhodnutí z 28. července 2010. Tento krok nás přibližuje k etické a civilizované společnosti, v níž by mnoho z nás chtělo žít. Bylo třeba mnoha let úsilí a aktivity celé řady lidí, kteří neúnavně informovali společnost o krutosti býčích zápasů a vyzývali k ohledu k těmto zvířatům.

Nechte si zpracovat osobní horoskop od astrologa

ZOBRAZIT

Archivy dokazují, že již v roce 1908 se konaly manifestace za zákaz býčích zápasů v Barceloně. Od té doby až do roku 2010 se událo mnohé k prosazení zákazu těchto krvavých představení. Můžeme zmínit například akt z roku 2004 - vyhlášení Barcelony za město bojující proti býčím zápasům. Historicky největší manifestace nesouhlasu s býčími zápasy (překonala ji pouze nedávná demonstrace v Madridu, kde lidé vyjádřili svůj odpor k uznání býčích zápasů jako kulturní památky) se uskutečnila 17. června 2007 - více než 5 000 lidí se sešlo v ulicích Barcelony s heslem "Ani v Katalánsku, ani nikde jinde". Následovaly nespočetné kampaně, jejichž cílem bylo probudit svědomí lidí, schůze a demonstrace, kde se odráželo mínění většiny Katalánců a jejich zamítavý postoj.

Zdálo se, že katalánská společnost již byla připravena pro další krok. Sešly se tedy zástupci různých organizací na ochranu zvířat, aby se spojily s cílem koordinovat návrh lidové legislativy. Požadovaly, aby z katalánského zákona o ochraně zvířat (zakazujícího týrání zvířat a jejich zabíjení při představeních) byla odstraněna výjimka pro býčí zápasy.

Ve své podstatě umožňuje návrh lidové legislativy skutečnost, že skupina občanů může předložit návrh zákona v parlamentu. Po přijetí návrhu k projednání běží lhůta 120 pracovních dní, kdy osoby registrované v parlamentu jakožto notáři, mohou shromáždit 50.000 podpisů na podporu od osob registrovaných jakožto obyvatelé Katalánska. Tyto podpisy jsou před postoupením k dalšímu projednávání a konečnému hlasování jeden po druhém ověřovány.

V kontextu této Iniciativy lidové legislativy se odráželo přání katalánské společnosti skončit jednou provždy s býčími zápasy - jednalo se o 1 500 aktivistů, 880 notářů, stovky podpisových stolů, 180 169 podpisů a na konec souhlasný hlas 68 poslanců.

Dle různých výzkumů veřejného mínění je přibližně 70 % Španělů proti býčím zápasům. Doufáme, že tento návrh vytvořil precedens, který budou následovat demokratické vlády všech těch území, kde jsou dosud kruté býčí zápasy povoleny.

28. červenec 2010 byl dnem velkého zadostiučinění a ocenění práce mnoha lidí, nicméně v oblasti ochrany zvířat máme před sebou ještě velký kus práce.

 

Pozn. V prosinci minulého roku byl v Nikaragui přijat zákon na ochranu zvířat obsahující zákaz krutých býčích festivalů (v Nikaragui se nepořádají klasické býčí zápasy, nýbrž býčí festivaly, v jejichž průběhu jsou býci týrání a/nebo zabíjeni stovkami většinou opilých mužů).

autorka článku: Jennifer Berengueras (ochránkyně zvířat, která se významně podílela na prosazení zákazu býčích zápasů v Katalánsku)
přeložila: Mgr. Božena Espinoza

 

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.

Zdroj
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: zvířata

Můžete si také přečíst

Ekologie
Zamořený Mexický záliv

Některé části Mexického zálivu jsou v současnosti tak toxické, že se živočichové, jako jsou ryby, delfíni, krabi či rejnoci,…

Ostatní
Nový ročník oblíbené mezinárodní soutěže DAF 2011 - ochrana zvířat

Počínaje dnešním dnem mají čeští i slovenští studenti možnost se již devátým rokem přihlásit do mezinárodní výtvarné soutěže…

Ostatní
Skarabeus neboli brouk vruboun posvátný

Skarabeus neboli brouk vruboun posvátný je pro Egypťany symbolem reinkarnace (převtělení).Vruboun posvátný Kdo by neznal…

Ostatní
Delfíni používají jména!

Vědci už před několika lety oznámili, že delfíni si uvědomují svou vlastní identitu a oslovují se jmény. Nový výzkum ale…

Konspirace
Ekologické zbraně stojí za šokujícími úmrtími ptáků a ryb v minulých dnech. Blíží se ekologická válka? Jde o předzvěst použití těchto zbraní na lidech?

Kolem 2.000 kosů a kachen spadlo „z nebe“ mrtvých v oblasti Beebe, Arkansas. Pracovníci Ministerstva životního prostředí…

Ekologie
Japonci chtějí vzkřísit mamuty!

Myšlenka vrátit znovu na svět vyhynulého mamuta se v posledních desetiletích objevuje stále častěji. Zatím naposledy s ní…

Ekologie
Včely zátkují plástve v úlech, aby se ochránily před pesticidy, tvrdí vědci

Snaží se tak ochránit zbylé části úlu před kontaminovaným pylem. Včely medonosné zavádějí nouzové postupy, aby se ochránily…

Ostatní
Vidí mtrvé lidi a předvídá budoucnost

Ne, tentokrát si nebudeme povídat o tajemných guruech, kteří se tváří, že spolkli moudrost celého světa. Zavítáme totiž do…

 
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY