Přírodní rady a tipy proti stárnutí mysli i těla 2/4

Velikost textu: A A A

Přírodní rady a tipy proti stárnutí mysli i těla 2/4

Ilustrační foto

 V další části našeho seriálu se budeme věnovat tomu, jak našemu tělu prospět tím, co mu dáváme – stravou, pitím a obecně postojem k jídlu. Jak lze bojovat se stárnutím vyváženou stravou? Přinášíme vám sedm tipů, díky nimž se budete cítit v každém věku skvěle, rozdíl poznáte už po pár týdnech.

1. Volte vždy čerstvé, přírodní a co nejméně upravované potraviny, domácí jídlo vařte z primárních surovin.
Co to znamená? Zapomeňte na všechny polotovary, rozmražené pečivo, umělá dochucovadla, hotové omáčky a samozřejmě instantní jídla. Vaše tělo si zaslouží, abyste se mu věnovali, a to i přípravou kvalitní stravy. Čas, který do toho investujete, se vám vrátí. Budete se cítit lépe, budete mít více energie a budete i viditelně v lepší kondici.

Kvalitní MED přímo od včelaře si můžete koupit a převzít v Praze

ZOBRAZIT

2. Jezte očima.
Není důležité jen to, co jíte, ale i to, jaký požitek z jídla máte. Snažte se připravovat jídla nejméně tří barev, skvěle vám k tomu může posloužit zelenina. Snažte se ji zařazovat ke každému dennímu jídlu, syrovou nebo dušenou, případně ve formě pomazánek. Odlehčí vašemu trávení a díky obsahu antioxidantů zpomalí procesy stárnutí.

3. Nezapomínejte na ovoce.
Výzkumy ukazují, že Češi jedí více ovoce než zeleniny – důvod je zřejmý, ovoce je sladší. Ovoce se hodí spíše ke snídani a obecně dopoledním jídlům, stejně jako zelenina obsahuje antioxidanty příznivě působící proti projevům stárnutí. Kromě toho obsahuje i vlákninu, vitamíny a další zdraví prospěšné látky. Vybírejte rozmanité ovocné druhy a jezte je v různých formách – nakrájené na talířku, v misce s vločkami a jogurtem nebo ve formě ovocného koktejlu. Preferujte sezónní druhy před těmi, které se sklízely nezralé a cestovaly přes půl světa, než se dostaly k vám na stůl.

4. Dejte zelené zelenou.
Důležitou složkou stravy je tmavě zelená zelenina, například listový špenát, různé saláty, ale také brokolice a tmavě zelená paprika. Kromě obsahu kyseliny listové a železa obsahují i beta-karoten, který chrání naše srdce.

5. Využijte sílu ořechů, semen a olejů.
Zařazením semen a ořechů do jídelníčku ho obohatíme o nutričně velmi cenné potraviny. Jsou to právě semínka, která si uchovávají při správné skladování životaschopnou sílu stovky let. Naučte se jíst sezamová a slunečnicová semínka, stejně jako dýňová, mandle a další. Samozřejmostí je jíst ve v přirozené podobě, maximálně nasucho opražená nebo namočená přes noc ve vodě – nastartuje se tak proces klíčení, které spustí tvorbu hodnotných enzymů. Mandle namočené přes noc, sezamová semínka opražená nasucho a přidaná do salátu nebo arašídy v moučnících potěší vaše chuťové buňky, ale prospějí i vašemu tělu.
Kromě ořechů používejte denně alespoň lžičku kvalitních olejů, zejména těch bohatých na omega 3- a 6- mastné kyseliny. Zkuste řepkový nebo lněný olej.

6. Slaďte přírodními a přirozenými sladidly.
Cukr – zejména ten bílý, rafinovaný – je často nazýván bílým jedem. Ačkoli u nás, v bývalé cukrovarnické velmoci, tomu málokdo věří, ve světě bylo již o škodlivých účincích cukru napsáno mnoho. Cukr nejenže tělu nic nedává (tedy kromě energie), ale ve své rafinované podobě z těla ještě důležité látky, jakými jsou minerály a vitamíny, odčerpává.
Naučte se proto sladit jinak – když už musíte použít cukr, vezměte do ruky opravdu přírodní, třtinový (nezaměňovat s obarveným bílým). Vyzkoušejte na palačinky javorový sirup, do koláčů různé slady (ječmenný nebo kukuřičný slad), do pudingů agávový sirup apod. Sami poznáte, jak široké je spektrum sladké chuti.

7. Vybírejte jen kvalitní maso.
Bez masa si řada lidí nedokáže jídelníček představit, přitom typická česká kuchyně využívá spíše méně zdravé druhy masa – vepřové a hovězí. Ani zvýšením příjmu drůbežího masa našemu tělu neprospějeme, pokud půjde o maso z kuřat žijících v nevyhovujících podmínkách něco málo přes dvacet dní.

Místo svaloviny pak jíme jen hmotu, která vznikla v podstatě uměle – zvíře bez možnosti pohybu nemůže svalovou hmotu získat. Jezte proto méně masa, ale kupujte kvalitní maso ze zvířat s volným výběhem a přirozenými podmínkami, nejlépe z ekochovů. Zařazujte alespoň jednou týdně ryby a střídejte druhy masa, které jíte. Maso nemusíte mít ke každému jídlu, několikrát v týdnu stačí. V tomto případě platí, že lepší méně, ale kvalitního masa, než více nekvalitního.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.


Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Můžete si také přečíst

Nemoci
Hypovitaminóza (nedostatek) vitaminu D zvyšuje riziko těžkého průběhu Covid-19, prokazuje studie

Pro naše čtenáře není nic nového, že vitamín D hraje důležitou roli v prevenci proti zánětům a také má imunomodulační schopnost.…

Ostatní
5 tipů pro lepší spánek

Každý den zamíříte do postele včas, a přesto se ráno probouzíte jen málo odpočatí a v nepříjemné náladě? Pak váš problém…

Ostatní
Epidemie Covid-19 na ústupu? Co stojí za záhadným poklesem případů koronaviru?

 V tuzemsku česká vláda intenzivně řeší, zda dojde k dalšímu zpřísnění lockdownu. Uvažuje se nad zákazem pohybu mezi…

Ekologie
Plánujete ekologické bydlení? Na toto nezapomeňte!

Ekologické a nízkoenergetické bydlení je trendem, který podporuje i česká vláda. Jestliže jste se i vy rozhodli bydlet…

Nemoci
Nejčastější příznaky onemocnění koronavirem - Covidem 19

Koronavirové onemocnění Covid-19 plní stránky novin již téměř rok. Přesto ho celosvětově prodělal jen zlomek populace. nejinak…

Léčení
Nový lék na Covid-19 klepe na dveře!

Vypadá to, že se s koronavirem začíná svítat na lepší časy. Vědci z Velké Británie oznámili, že testují nový lék proti Covidu-19.…

Ostatní
Očkování proti Covid-19 na obzoru

 Na konci tohoto roku má dorazit prvních pár tisíc dávek vakcíny proti Covid-19 od společnosti Pfizer. Ať již jste příznivci…

Ostatní
Tipy na Vánoční dárky

Vybrat správný Vánoční dárek, to není vůbec nic jednoduchého. zejména v dnešní době, kdy běží lockdown a většina obchodů…

Ostatní
Zahradní domek - praktický pomocník i místo k odpočinku

Zahradní domek je spolehlivým řešením, pokud hledáte pomoc při zahradních pracích ale i místo, na kterém byste si každý den…

 
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY