Jak si vybrat dobrého psychologa? Poradíme vám!

Velikost textu: A A A

Jak si vybrat dobrého psychologa? Poradíme vám!

Ilustrační foto
  • autor: redakce
  • sdílet na

 Máte-li psychické problémy a rozhodli jste se s tím něco udělat, děláte velmi dobře. Přiznat si, že máte problém a chtít se vyléčit je dobrá cesta k vyléčení či rapidnému zmírnění problémů. Jak a hlavně kde začít? Co mám dělat? Kde sehnat dobrého psychologa?

Dnes existují zpravidla dvě různé cesty jak se dostat k psychologovi. Buď si zajdete k praktickému lékaři a necháte si vypsat žádanku nebo zajdete za psychologem sami a požádáte jej o sezení. Pokud vám žádanku vypíše praktický lékař, zapíše si to i k sobě do papírů a už prostě budete mít zápis. Ovšem žádanka od lékaře vám u psychologa zajistí, že budete platit pouze regulační poplatek při každém sezení. Pokud naopak praktického lékaře obejdete a půjdete za psychologem na vlastní popud, psycholog vám bude každé sezení účtovat za plnou sazbu. Cena bývá u každého psychologa různá, obvykle se pohybuje okolo 300 – 600 Kč, za jedno sezení. Terapie probíhá zhruba padesát až padesátpět minut a zpravidla se opakuje jednou týdně. Probíhá vždy v určený čas v ordinaci psychologa, která je povětšinou zařízená příjemně a nikterak agresivně. Zde je volba zcela na vás, vy sami se rozhodněte, která cesta je pro vás ta nejvhodnější a tu si zvolte.

Samotný výběr psychologa je velmi důležité a pro léčbu i jedna z klíčových věcí. Psycholog se vám musí především líbit a musíte k němu cítit důvěru. Důvěra je to hlavní co pro dobrou a hladkou terapii potřebujete. Psychologovi budete svěřovat své nejniternější pocity, uvidí vás spokojené, šťastné, ale mnohem častěji vám uvidí na dně, uvidí vás v slzách, budete se před ním odhalovat niterně, což musí probíhat před člověkem, který je vám sympatický, milý a kterému věříte a dokážete se před ním otevřít. Není jednoduché cizímu člověku svěřit vše co se okolo vás děje a co vás bolí. Psycholog vám aktivně naslouchá, věšinou vás nepřerušuje, do ničeho nenutí. Pokud je téma, o kterém mluvit nechcete, nenutí vás. Pokud je téma, o kterém mluvit chcete, ale necítíte se na něj právě v tu chvíli, kdy probíhá terapie, můžete to vyzkoušet při příští návštěvě. Psycholog složil slib mlčenlivosti, tudíž se o ničem, co řeknete na terapii, nikdo nedozví. Pokud chodíte k psychologovi na popud psychiatra, psychiatr zná pouze základy. Například, že máte problémy v partnerském vztahu, nikdy mu psycholog nesděluje podrobnosti, ty si nechává zcela pro sebe.

Dálkový kurz výkladu tarotových karet pro začátečníky od autora knihy Tarot pro samouky

ZOBRAZIT

Výběr psychologa bývá mnohdy obtížný, můžete se proto obrátit na internet, kde jsou reference na psychology, nebo můžete zvolit psychologa na doporučení známého. Pokud vám psycholog nesedí a vy k němu nemáte důvěru, nebojte se mu to říci a hledejte psychologa dál.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.


Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: psychologie

Můžete si také přečíst

Ostatní
Co vnímá miminko v břiše a čerstvě po narození? Jaký to má vliv na jeho psychiku?

 Ano, v romantických filmech, seriálech je tato scéna velmi dojemná. Partneři spolu sedí na kanapi nebo leží v posteli,…

Ostatní
Psychické problémy a porozumění rodiny

 Psychické problémy byli, kdysi zatracovány. Lidé se bály jít k psychologovi či psychiatrovi a pacienti, kteří problémy…

Nemoci
Generalizovaná úzkostná porucha 1/2

 Generalizovaná úzkostná porucha je úzkostná porucha, jejím zdrojem jsou nadněrné starosti, obavy, ktré se týkají běžného…

Nemoci
Generalizovaná úzkostná porucha 2/2

 V předchozím článku jsme se seznámili s generalizovanou úzkostnou poruchou. Popsali jsme so je to vlastně generalizovaná…

Ostatní
Jak prospívá psychice single život

 Život skupiny lidí, kteří si přezdívají single, je pro mnoho zadaných lidí báječný. Což samo o sobě je pravda, ale…

Nemoci
Úzkost v běžném životě 1/2

 V běžném životě se o úzkosti mluví hodně nadneseně a mnohdy i posměšně. Ještě ne zcela všichni dokáží brát psychické…

Nemoci
Úzkost v běžném životě 2/2

 V předchozím článku jsme se dozvěděli základní věci o úzkosti, atacích. Jak obecně se může a často projevuje úzkost,…

Ostatní
Jak se naučit pozitivně myslet

Pozitivní myšlení je možná tak trochu klišé, říkáte si. Omyl je pravdou. Klišé to rozhodně není a, i když si to nemyslíte,…

 
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY