Kréta - ostrov mnoha tváří

Velikost textu: A A A

Kréta - ostrov mnoha tváří

Ilustrační foto

Kréta patří k oblíbeným destinacím milovníků opalování a mořských vod. Je také místem, kde je stále co obdivovat a pokud máte chuť, můžete ho projet i sami na vlastní pěst. Vedle krásných pláží zde najdeme i další přírodní krásy a také zajímavou historii.
Kréta je hornatý ostrov,obklopený Krétským a Libyjským mořem. Je považována za místo zrození nejvyššího starořeckého boha Dia. Zeus byl vládcem olympských bohů a jen málokdo o něm ví, že původně neměl tak výsostné postavení, jaké známe ze starořeckých bájí. Zeus byl nejdříve vládcem počasí, následně se stal ochráncem řeckých králů a také vládcem hor. Postupně stoupal v hierarchii uznávaných bohů až na vrchol nejvyšší - na Olymp. Zeus byl nakonec uctíván jako hlavní bůh a díky tomu se kolem něj vytvořil i zajímavý kult, který mimo jiné znamenal, že se na jeho počest pořádaly závody v Olympii, různé rituály, oběti a obřady.

Minojská civilizace
Velmi zajímavou historii má Kréta i ve vazbě na Mínojskou civilizaci, existující na tomto ostrově přibližně v období 2700-1450 př.n.l.. V této době byla uznávána bohyně Matky země a ženy byly v tomto čase velmi vážené. Spojení s bohyní se navazovalo prostřednictvím obřadů, zahrnujících tance pod širou oblohou.
Z Mínojských dob se částečně zachovaly některé Mínojské paláce. Za návštěvu určitě stojí druhý nejzachovalejší palác Festos. Ujít byste si neměli nechat ani nejznámější Mínojský palác Knóssos, který ve své době pravděpodobně sloužil jako hlavní sídlo pro vládce Kréty – Mínoa. Dobře zachovalý je i Kato Zakros, palác na východním pobřeží Kréty. Zde je zajímavé Údolí mrtvých, táhnoucí se na dpalácem nad palácem do nitra ostrova. Ve skalách najdete kobky s hroby Mínojců. Nadšenci si do itineráře můžou zařadit a v průvodcích najít i lokality Tilisos, Malia, Kommos a Lato. Kdo rád navštěvuje města, neměl by si nechat ujít návštěvu města Rethymno, jednoho z kulturních center ostrova a zároveň jendoho z nejkrásnějších měst na Krétě. Dalším a určitě ne posledním zajímavým městem je Heraklión, kde najdete úžasné archeologické památky, jejichž stáří zřejmě nemá v Evropě obdoby.

Nechte si zpracovat osobní horoskop od astrologa

ZOBRAZIT

Krétská příroda
Kdo chce prožít spojení se zemí a energiemi přírody, neměl by si nechat ujít návštěvu proslulé soutěsky Samária. Většinu turistů tam zavezou cestovní agentury, ale skupinový výlet pod taktovkou striktních časových omezení neumožňuje vychutnat harmonii krétských energií. Samária patří mezi nejdelší soutěsky v Evropě. Její délka dosahuje 16 kilometrů a doprava v ní je zcela původní – musíte jít prostě po svých. Samárií protéká bystřina, takže celkový dojem je umocněn vodním proudem, který musíte místy překračovat. Stěny soutěsky jsou kamenité, místy se mění v kamenné moře a jinde zase budete cítit nádhernou vůni pryskyřice z borovic.
Samárii většina turistů prochází z náhorní plošiny Omalos, ležící ve výšce 1227 metrů nad mořem a cesta končí ve vesničce Agia Roumeli, která se nachází na pobřeží Libyjského moře. My jsme ovšem zvolili cestu opačnou a vykročili jsme od mořské hladiny vstříc výšinám. A protože jsme zvládli i cestu zpátky, tak můžu s čistým svědomím prohlásit, že soutěsku si vychutnáte jak při cestě vzhůru, tak i zpět. A navíc jí budete vnímat z různých úhlů a je to určitě nádherný a nezapomenutelný zážitek.

Tigani Balos
Tuto zátoku obvykle navštěvují cestovní kanceláře, které pořádají výlety lodí na pevnost Gramvousa, která leží na stejnojmenném malém ostrově. Dříve pevnost vykonávala zajímavou funkci při různých bojích a dnes je pravidelným cílem turistů. Ostrov je zároveň útočištěm pro 100 druhů ptáků a 400 druhů rostlin.
V místních jeskyních prý středomořští tuleni přivádějí na svět mláďata. Výletní loď po návštěvě pevnosti na několik hodin zakotví na úžasném místě - v zátoce Tigani Balos.Pohled na zátoku vás uchvátí a je jako vystřižený z filmů, při jejichž sledování se nám tají dech nad krásou tichomořských pláží.
Pokud si chcete nádheru pláže a moře v této lokalitě vychutnat plnými doušky, vydejte se na toto místo bez cestovní kanceláře a hlavně po souši. Cesta je dost hrbolatá, plná prachu, kamenů a děr. Výsledek ovšem stojí za to! Pokud se zde zdržíte do pozdějších hodin, nebo dokonce přenocujete (to ovšem předpokládá vlastní spací pytel a karimatku, hotely zde nenajdete), budete na celé pláži sami. Přiznám se, že jde o jedno z nejkrásnějších míst u moře, která jsem doposud viděl. A pravidelná meditace zde šla bez jakéhokoliv úsilí výborně!

Palmová laguna
Na východním pobřeží Kréty najdete malé údolí, na němž se nachází pláž Vai. Do moře zde ústí větší potok, obklopený palmovým hájem. Mezi palmami se můžete procházet hlouběji do údolí. Milovníci samoty musí počítat s tím, že se jedná o vyhlášenou turistickou lokalitu. Pokud si toto místo budete chtít vychutnat o samotě, doporučuji navštívit Krétu mimo sezónu, kdy na pláže nemíří milovníci koupání. Palmy jsou zde prý ještě z doby, kdy byli na Krétě egyptští vojáci. Pokud rádi objímáte stromy, doporučuji vám napojit se na vibrace těchto krásných palem. Odměnou vám bude nádherný pocit souladu s místní krajinou a dušemi těchto fantastických stromů!

Pro cestovatele s dětmi
Jestliže jste vzali na cesty po Krétě malé děti, snadno dosažitelným místem pro relaxaci jak na souši, tak i v mělkém a teplém moři, je laguna Elafonissi. Místo připomíná tichomořské pláže a nebýt turistů, sneslo by srovnání i s výše popisovanou zátokou Tigani Balos. Vsadím se s vámi, že vaše děti si to místo zamilují. A možná i vy.
Tato laguna na jihu Kréty nabízí i možnost projít mořskou vodou na malý ostrov, který je blízko pláže. Brouzdání vodní hladinou, plnou okolních mělčin zbarvených od jasně modré až po tyrkysovou barvu stojí opravdu za to!

Rady na cestu
Vydejte se na Krétu na vlastní pěst a půjčte si auto. Při vypůjčení auta na víc dnů obdržíte zajímavou slevu a můžete tedy ušetřit. Ostrov se dá projet křížem krážem a stojí to za to. Nebojte se zajet i do míst, zprvu se tvářících dost nepřístupně. Mezi ně patří i zmíněná cesta k zátoce Tigani Balos. Jen si pozorně pročtěte smlouvu z autopůjčovny, která nemusí krýt defekt pneumatiky.
S ubytováním nebudete mít problém, neboť místní si rádi přivydělají. Navíc obyvatelé Kréty jsou velmi sympatičtí, tak jako obyčejní lidé všude na světě a není nad to si s nimi popovídat o životě. Některá místa si zaslouží nocleh pod širou oblohou, kde si symbiózu s přírodou opravdu vychutnáte plnými doušky.

Pavel Hanzal – astrolog, léčitel a terapeut
Psáno pro Meduňku.
Vlastníkem fotografií je autor článku.

 

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.


Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal
Článek patří do seriálu Cesty za poznáním
 1. Jordánsko: poušť Wadi Rum a skalní město Petra
 2. Květinová hora Huashan - posvátné místo v Číně
 3. Řím a Vatikán - na návštěvě nejen posvátných míst
 4. Kréta - ostrov mnoha tváří právě čtete
 5. Jeruzalém - svaté město
 6. Paříž - město umění, lásky i duchovna
 7. Chrám Angkor Vat - Kambodža
 8. Londýn
 9. Jih Itálie - Pompeje, Neapol, Vesuv
 10. Norsko - tip na cestu
 11. Rothenburg ob der Tauber - středověké město
 12. Panda velká - záchranná stanice v Číně
 13. Thajské království: Bangkok
 14. Holandsko a květiny
 15. Mrtvé moře - místo léčivých zázraků
 16. Káhira
 17. Ko Chang - kouzelný ostrov

Štítky: cestovani, příroda, sebepoznávání

Můžete si také přečíst

Ostatní
Enneagram - úvod

Enneagram slouží k zařazení člověka do jednotlivých typů osobnosti, které jsou geometricky znázorněny jako vrcholy devítiúhelníku.Enneagram…

Ostatní
Intuice - jak na ní?

V mnoha knihách, časopisech nebo i informací od přátel zabývajících se esoterikou se dozvíte, že se máte spoléhat na vlastní…

Jiné věštby
Historie tarotu

Do Evropy přinesli tarot Saracéni koncem 14. století formou tzv. naiv – karetní hry. V 16.století se vynořuje slovo tarocci…

Cestování
Svatý Jan pod Skalou (Tipy na výlet)

Nedaleko Prahy leží lokalita nazývaná Český Kras. Tato krásná oblast zahrnuje několik zajímavých míst, mezi které patří i…

Ostatní
Megalitické památky - základy

Na zajímavé stavby a útvary plné energie a záhad nemusíte jezdit do dalekých krajů, ale je možné, že je máte přímo za humny.…

Energie
Autosugesce – tajná zbraň na vylepšení života

Podvědomí je velice silná a podstatná stránka naší mysli. Roli podvědomí si málokdy uvědomujeme, jeho síla se projevuje především…

Jóga a mystika
Meditace

O meditaci můžete nalézt velké množství článků, nicméně málokde se vlastně dozvíte, o co jde a jak ji můžete provádět.Definovat…

Kultura
Pravěk v Nižboru

Interaktivní program určený dětem do 12 let bude probíhat v období letních prázdnin v Informačním centru keltské kultury…

Ostatní
Vegetariánství se představuje

Vegetariánství je pojem, který u nás zní stále exoticky. Přitom stravování založené na vynechání živočišných produktů není…

 
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY