Londýn

Velikost textu: A A A

Londýn

Ilustrační foto

Hlavní město Velké Británie na sebe upozornilo nedávnou královskou svatbou, což většina médií označila za společenskou událost roku. I lidem, kterým tato událost nikterak nenarušila jejich životy a nevyvolala v nich nadšení z této velkolepé akce, je zřejmé, že Londýn patří mezi nejzajímavější a zároveň nejvíce navštěvované evropské metropole. A musím uznat, že je se na co dívat.

Londýn leží na řece Temži, přes kterou dříve vedl pouze jediný most – London Bridge. Postupem času však byly postaveny i další mosty a tak se město začalo rozvíjet na obou březích řeky. Londýn patří mezi multikulturní města a jeho občané jsou různých národností. V tom si je podobný s dalšími velkými evropskými městy. Praha se díky totalítnímu období v tomto směru s nimi nemůže srovnávat. Ale i zde se časy mění. Ovšem zpět k Londýnu. Počtem obyvatel se Londýn blíží 14 miliónům a řadí se tak mezi největší metropole tohoto kontinentu. Nabízí hodně zážitků a své si zde najdou milovníci památek, zábavy, kultury a také věřící.

Tower Bridge

Zasvěcení do Reiky a Shambally na dálku

ZOBRAZIT

Naší cestu začnu zřejmě nejznámmější památkou, jejíž obraz zná téměř každý. Tower Bridge, zvedací most patřící mezi symboly Londýna. Londýňané jsou na něj pyšní a mají k tomu důvod. Pohled na most je skutečně nádherný. Stavba mostu začala v roce 1886 a trvala 8 let. Most je vybaven dvěmi výškovými lávkami, které spojují dvě věže. Tato spojnice byla kdysi uzavřena, ale nyní je možnost si jí prohlídnout jako součást historické prohlídky mostu, kterou byste si neměli nechat ujít!

Buckhinghamský palác

Žádný návštěvník Londýna by si neměl nechat ujít také návštěvu sídla královny, které ovšem funguje i jako určité centrum národního dění. Právě před tímto palácem se Londýňané shromažďují při různých oslavách anebo také při očekávání krize.
Historie paláce sahá do roku 1703, kdy byl postaven třípatrový dům pro vévodu z Buckinghamu s dvěma menšími křídly. Ten tvoří jakési původní centrum současného paláce. Historičtí analytici by mi jistě neprominuli zmínku o tom, že již v roce 1633 byl na tomto místě dům Goring house. V průběhu dalších let byly prováděny různé přístavby a renovace, včetně provádění různorodých výzdob.
Že se nejedná o žádné ořezávátko potvrzuje i 19 komnat, 52 ložnic, 188 ložnic pro personál, 92 kanceláří a 78 koupelen. To vše bychom mohli v paláci najít.

Katedrála svatého Pavla

Věřící, a to nejenom křesťané, určitě ocení tuto velkolepou stavbu, která funguje nejen jako svatostánek pro církev a královskou rodinu, ale její energie nepochybně dýchne i na vás, jako návštěvníky.
Je to již dávno, co mnoho lidí pochopilo, že není důležitý název, ale obsah. Ano, hovořím o víře, energiích a hledání smyslu života. Jen fanatici nebo lidé, kteří jsou na začátku cesty dokáží upírat právo jinému člověku na vlastní víru. Proto velmi rád na svých cestách navštěvuji různé chrámy, kostely a poutní místa. Můžete zde pocítit nádhernou Jednotu s věřícími po celém světě. Nezáleží na tom, zda hledáme Boha, Jednotu, Alláha, Buddhu, Nirvánu, Božskou Prozřetelnost nebo soulad s Universem. To vše jsou jen názvy lidí z odlišných koutů světa pro jedno a to samé. Proto ať mi odpustí křesťané, který můj pohled nesdílí. Ale je víc než jasné, že také katedrála svatého Pavla je místem, které osloví všechny hledající a věřící, ať již hledají jakoukoliv cestou a věří v jakéhokoliv Boha nebo Energii.
Je to skutečně impozantní stavba. Pokud se podíváme například na hlavní katedrálu, tak její výška je 108 metrů a je inspirováma bazilikou svatého Petra v Římě. Mimochodem - v katedrále se také konala svatba Charlese a Diany.

Big Ben

Hodinová věž je dalším symbolem Londýna, který bude většina čtenářů Meduňky určitě znát. Objevuje se totiž také často v záběrech různých filmů a seriálů. Tato devadesát šest metrů vysoká věž je postavena ve viktoriánsko-gotickém stylu. Ovšem věž nenese jenom hodiny, ale i třetí nejtěžší zvon ve Velké Británii. Zvon má hmotnost necelých čtrnáct tun.

Londýnské parky

Zeleň je důležitá pro obyvatele jakéhokoliv města a Londýn není vyjímkou. Toto město naopak nabízí krásné parky, ve kterých můžete najít odpočinek, relaxaci i sportovní vyžití. Parky jsou jak dělané pro cvičení jógy nebo Taichi. I když je pravdou, že musí počasí přát. K návštěvě doporučuji určitě Richmond park a také Greenwichský park. Parky zabírají přibližně 11 procent Velkého Londýna, takže obyvatelé mají opravdu kam vyrazit.

Něco nejen pro astrology

Coby astrolog jsem si samozřejmě nemohl nechat ujít ani návštěvu nultého poledníku, který prochází Královskou observatoří v Greenvichi, jižním předměstí Londýna. Greenwichský poledník se stal důležitým po konferenci v roce 1884 ve Washingtonu. Právě tehdy bylo určeno, že se toto místo v Greenwichi stává počátečním poledníkem.

Doprava

V Londýně je doprava kvalitní a spolehlivá. Neměli byste si nechat ujít cestu typickými červenými autobusy, ale také si užijte dopravu místním metrem. Je to absolutně odlišný zážitek od toho, co nabízí pražské metro, ale třeba i metro v Paříži. V Londýně se totiž setkáme s nejstarší podzemkou na světě! První trasa byla uvedena do provozu již v roce 1863! Tomu odpovídají i rozměry tunelů a vlakových souprav. Nepochybuji o tom, že budete stejně ohromeni, jako jsme byli my.

Panorama

Nádherný pohled na Londýn se vám může vyskytnout z Londýnského oka. I když některé názory tuto stavbu odsuzují s tím, že se jedná o narušení historického centra města, tak jeho návštěvu určitě nevynechejte. Zážitek je to fantastický a jednoznačně stojí za to!


Návštěva Londýna je silným zážitkem a osobně toto město řadím do top trojky zahraničních měst. Svojí jedinečnou atmosférou tak v mém subjektivním hodnocení obsadil druhou příčku, hned za Římem a naopak před Paříží. Ale v tomto hodnocení není důležité zvítězit, ale zúčastnit se. Proto návštěvu Londýna upřímně doporučuji všem, jelikož si zde každý najde kousek toho, co ho osloví a potěší.

Pavel Hanzal, foto autor
Psáno pro Meduňku

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.


Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal
Článek patří do seriálu Cesty za poznáním
 1. Jordánsko: poušť Wadi Rum a skalní město Petra
 2. Květinová hora Huashan - posvátné místo v Číně
 3. Řím a Vatikán - na návštěvě nejen posvátných míst
 4. Kréta - ostrov mnoha tváří
 5. Jeruzalém - svaté město
 6. Paříž - město umění, lásky i duchovna
 7. Chrám Angkor Vat - Kambodža
 8. Londýn právě čtete
 9. Jih Itálie - Pompeje, Neapol, Vesuv
 10. Norsko - tip na cestu
 11. Rothenburg ob der Tauber - středověké město
 12. Panda velká - záchranná stanice v Číně
 13. Thajské království: Bangkok
 14. Holandsko a květiny
 15. Mrtvé moře - místo léčivých zázraků
 16. Káhira
 17. Ko Chang - kouzelný ostrov

Štítky: cestovani

Můžete si také přečíst

Cestování
Svatý Jan pod Skalou (Tipy na výlet)

Nedaleko Prahy leží lokalita nazývaná Český Kras. Tato krásná oblast zahrnuje několik zajímavých míst, mezi které patří i…

Ostatní
Megalitické památky - základy

Na zajímavé stavby a útvary plné energie a záhad nemusíte jezdit do dalekých krajů, ale je možné, že je máte přímo za humny.…

Kultura
Pravěk v Nižboru

Interaktivní program určený dětem do 12 let bude probíhat v období letních prázdnin v Informačním centru keltské kultury…

Cestování
Jeskyně Výpustek

Přestože Moravský kras může být pro mnohé z nás z ruky, jedná se o místo, které stojí za návštěvu. Skrývá v sobě velké množství…

Cestování
Na Brdy k pravěkému moři

V českém znaku je lev, i když tu žije jen v zoologických zahradách a ani s národní povahou nemá mnoho společného (pokud pomineme…

Cestování
Český Krumlov (tipy na výlet)

Český Krumlov patří k nejkrásnějším památkám v naší republice. Od roku 1963 je zařazen do městské památkové rezervace a od…

Cestování
Jeskyně Domica - záhadná kresba

Pravěká více než šest tisíc let stará kresba ve slovenské jeskyni Domica představuje nejen velkou záhadu, ale i unikát přinejmenším…

Ostatní
Brána do říše Agharti? - část 1

S elektrickou baterkou v ruce klopýtáme podzemním labyrintem hluboko pod Jihlavou, starověkým hornickým městem v Jižních…

Ostatní
Brána do říše Agharti? - část 2

Televizní diváci byli šokovániO mé výzkumy se tehdy začali zajímat novináři a brzy se do honu na duchy zapojila i televize…

 
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY