Thajské království: Bangkok

Velikost textu: A A A

Thajské království: Bangkok

Ilustrační foto

Pro někoho centrum hříchu a pro dalšího výchozí bod pro duchovní nebo léčitelské poznání.
A také velmi zajímavé město plné protikladů, ale zejména nádherných míst a také chrámů. Některé společně navštívíme.

Bangkok
Bangkok je obrovské město, jehož počet obyvatel dosahuje množství občanů České republiky. Umíte si to představit? Neoficiální počet obyvatel Bangkoku prý dosahuje až čísla 12 miliónů! Samozřejmě, nejsou zde započítáni pouze oficiální obyvatelé, ale také všichni načerno přistěhovaní vesničané, značná část těchto přistěhovalců žije v nuzných podmínkách nebo dokonce ve slumech. Pro úplnost ještě dodám, že podle úředních záznamů je v Bangkoku přibližně 5,6 miliónu lidí.
Tak jako ve většině zajímavých míst v Asii, i zde najdeme speciální směs moderních budov, nádherných chrámů, zajímavých míst i chudinských čtvrtí. Tomuto hlavnímu městu Thajska se někdy přezdívá Benátky východu. Leží totiž na řece Chao Phraya několik kilometrů od jejího ústí do Thajského zálivu. Navíc je možné se po této řece velmi svižně přepravovat mezi jednotlivými částmi města i mezi památkami. To je vzhledem k častým dopravním zácpám velmi důležité. Lodní doprava je v tomto směru naprosto skvělá, i když byste si neměli nechat ujít ani jízdu na motorce nebo absolvovat přesuny místními „ ťukťuky“, což jsou vlastně motorizované rikši. Zážitek proplétání se v obrovském provozu je jedinečný, i když díky častému smogu trochu náročný pro plíce. A občasné kolapsy s automobily jsme také viděli.
Pro představu velikosti města ještě uvedu několik čísel. Ve městě se nachází kolem 500 chrámů a svatyní, 200 mešit a 88 kostelů. Dále zde najdeme 180 nemocnic a zdravotnických zařízení, 164 vysokých škol a univerzit, 1500 škol a vzdělávacích zařízení. Tak praví moudré zdroje a určitě uznáte, že to jsou ohromné počty!

Kvalitní MED přímo od včelaře si můžete koupit a převzít v Praze

ZOBRAZIT

Královský palác
Ještě než se vydáme do krásných chrámů, rád bych vám představil překrásný Královský palác, někdy také nazývaný Velký palác. Nezávisle na názvu je ovšem důležité, že se jedná o významný bod pro milovníky památek. Mimochodem - tento komplex až do roku 1946 obývala thajská královská rodina.
Královský palác je možné rozdělit do několika sekcí - Trůnní sál Chakri, Trůnní sál Dusit, Pavilon Aphonphimok nebo třeba zahrady Siwalai. Při návštěvě ovšem počítejte se zvýšenou kontrolou, hlavní důraz je kladen na důstojné oblečení. Muži musí mít dlouhé kalhoty a ženy sukně až na zem. Pokud se vám v místním teplém podnebí nechce nosit s těmito věcmi v batohu nebo je dokonce mít na sobě, můžete si je přímo na místě za rozumný poplatek vypůjčit.
V průvodcích se zřejmě dočtete, že Královský palác je nejproslulejší a nejvíce známá památka thajského hlavního města Bangkok. Je to pravda, i když není jediná a pro duchovně hledající budou nejspíš zajímavější chrámy, z nichž stále dýchá jedinečná energie nabízející spojení s Univesrem.
A to nejen pro buddhisty!

Chrám Wat Po
Tento nejstarší chrám je z 16. století a sousedí s Královským palácem. Zde každého návštěvníka nepochybně oslní 46 m dlouhá socha ležícího Buddhy. Byla vyrobena v 19. století z cihel překrytých lakem, sádrou a plátkovým zlatem. Zlaté plátky jsou podle mého názoru dalším symbolem Thajska. Velmi často se totiž setkáte s tím, že pozlacené sochy Buddhů jsou v chrámech pokryty drobnými zlatými plátky, které si může každý věřící koupit k uctění této duchovní osobnosti. Ano, i vy můžete přidat jeden zlatý plátek na některé sochy Buddhů! Ale pojďme ještě zpátky k soše. Naší pozornosti totiž neujdou ani unikátní chodidla, ozdobená perleťovými intarziemi se 108 znameními Buddhy! Ležící Buddha je skutečně monumentální.
Wat Po byl centrem vzdělávání a prý se v něm vyučovala nejen jóga nebo astrologie, ale i další vědy. V současné době zde můžete absolvovat různé kurzy masáží, které jsou zde pořádány WatPo školou, jež má v chrámu své sídlo. Namátkou z jejich nabídky bych rád jmenoval thajské a obličejové masáže nebo masáže chodidel. Kurzy jsou různorodé a pestré. Pokud máte chuť a dost času na to strávit pět týdnů vzděláváním se v zahraničí, pak vás může Wat Po oslovit i v tomto směru. Samozřejmě kurzy si zde najdou i ti, kteří tolik času nemají. Mezi takové patří například kurz obličejové masáže o délce pěti dnů.

Wat Arun
Kořeny tohoto chrámu sahají až do 17.století. Chrám byl v průběhu století různě upravován a v současnosti má hlavní věž a okolní čtyři menší věže. Velmi zajímavé a také krásné je i to, že věže jsou zdobeny mozaikou z porcelánových střepů, které dříve používaly čínské lodě připlouvající do Bangkoku jako zátěže. Je vidět, že trpělivost mnichů a jejich cit pro krásu se projevuje nejen v pískových mandalách, ale i v této formě.
I zde doporučuji věnovat prohlídce dostatek času a nasát místní atmosféru. Nenechte se strhnout okolními turisty, kteří horečnatě šplhají na hlavní věž a opomíjejí další krásy, zřejmě pod tlakem průvodců a neúprosného itineráře cestovních kanceláří. Zejména duchovně hledající by se měli v těchto chrámech uvolnit a vnímat krásné vibrace.

Wat Traimit
Tento chrám jsem do výběru zahrnul z důvodu jedinečné sochy Buddhy. Místo se totiž také nazývá Chrámem zlatého Buddhy a je známé právě díky zlaté soše. Najdeme tu totiž 3 metry vysokou a 5,5 tuny vážící zlatou sochu Buddhy, odlité ve 13. století. S těmito parametry je prý největší zlatou sochou Buddhy na světě. Věhlas sochy a díky ní i chrámu ovšem zařadil toto místo mezi jednoznačné turistické cíle. Proto se obrňte tolerancí a trpělivostí.

Pokud je návštěva Bangkoku vaším vůbec prvním vstupem na půdu asijského kontinentu, domnívám se, že jste si právě Thajsko vybrali správně. Pro mě osobně je tato země srdeční záležitostí a přívětivost obyvatel této země, buddhistické energie i přírodní krásy jsou nezapomenutelné. I z těchto důvodů se zřejmě Thajsko stalo tak oblíbeným cílem turistů.
Navíc je vhodným startem pro získávání zkušeností pro nezávislé cestovatele dál od domova, neboť sem míří hodně baťůžkářů a není zde tak velká jazyková bariéra jako například v Číně. Hodně Thajců, zejména v turistických centrech, mluví aspoň trochu lámanou angličtinou, takže se solidně domluvíte. Dopravní infrastrukutra je také dobrá, zejména díky lokálním minivanům a vozům typu „tranzit“, ve kterých se můžete svézt spolu s místními téměř kamkoliv. Na hlavních trasách funguje spolehlivě hromadná doprava a vybírat si často můžete mezi autobusem a vlakem, i když počet míst, kam se dostanete autobusem, je mnohem větší.
Potencionální návštěvníci jistě ocení i informace o místních cenách. Na cestě do Thajska je nejdražší letenka, stravovat se pak v Thajsku můžete u pouličních prodejců jídel, připravovaných na ulici přímo před vámi. Najíte se dobře, jídla jsou výborná a včetně pití za ně zaplatíte pár desetikorun. Ostatně podobné finanční výdaje jsou i v okolních zemích, takže platí, že čím déle v Thajsku nebo jiné podobné asijské zemi budete, tím cenově příznivěji vám pobyt vyjde.

Pavel Hanzal, astrolog a terapeut
Psáno pro Meduňku
Foto: (c) Pavel Hanzal, všechna práva vyhrazena

 

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.


Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal
Článek patří do seriálu Cesty za poznáním
 1. Jordánsko: poušť Wadi Rum a skalní město Petra
 2. Květinová hora Huashan - posvátné místo v Číně
 3. Řím a Vatikán - na návštěvě nejen posvátných míst
 4. Kréta - ostrov mnoha tváří
 5. Jeruzalém - svaté město
 6. Paříž - město umění, lásky i duchovna
 7. Chrám Angkor Vat - Kambodža
 8. Londýn
 9. Jih Itálie - Pompeje, Neapol, Vesuv
 10. Norsko - tip na cestu
 11. Rothenburg ob der Tauber - středověké město
 12. Panda velká - záchranná stanice v Číně
 13. Thajské království: Bangkok právě čtete
 14. Holandsko a květiny
 15. Mrtvé moře - místo léčivých zázraků
 16. Káhira
 17. Ko Chang - kouzelný ostrov

Štítky: cestovani, sebepoznávání

Můžete si také přečíst

Ostatní
Enneagram - úvod

Enneagram slouží k zařazení člověka do jednotlivých typů osobnosti, které jsou geometricky znázorněny jako vrcholy devítiúhelníku.Enneagram…

Ostatní
Intuice - jak na ní?

V mnoha knihách, časopisech nebo i informací od přátel zabývajících se esoterikou se dozvíte, že se máte spoléhat na vlastní…

Jiné věštby
Historie tarotu

Do Evropy přinesli tarot Saracéni koncem 14. století formou tzv. naiv – karetní hry. V 16.století se vynořuje slovo tarocci…

Cestování
Svatý Jan pod Skalou (Tipy na výlet)

Nedaleko Prahy leží lokalita nazývaná Český Kras. Tato krásná oblast zahrnuje několik zajímavých míst, mezi které patří i…

Ostatní
Megalitické památky - základy

Na zajímavé stavby a útvary plné energie a záhad nemusíte jezdit do dalekých krajů, ale je možné, že je máte přímo za humny.…

Energie
Autosugesce – tajná zbraň na vylepšení života

Podvědomí je velice silná a podstatná stránka naší mysli. Roli podvědomí si málokdy uvědomujeme, jeho síla se projevuje především…

Jóga a mystika
Meditace

O meditaci můžete nalézt velké množství článků, nicméně málokde se vlastně dozvíte, o co jde a jak ji můžete provádět.Definovat…

Kultura
Pravěk v Nižboru

Interaktivní program určený dětem do 12 let bude probíhat v období letních prázdnin v Informačním centru keltské kultury…

Cestování
Jeskyně Výpustek

Přestože Moravský kras může být pro mnohé z nás z ruky, jedná se o místo, které stojí za návštěvu. Skrývá v sobě velké množství…

 
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY