Jak na upíry?

Velikost textu: A A A

Jak na upíry?

Ilustrační foto
  • autor: redakce
  • sdílet na

Různých legend a povídaček o tom jak odehnat, zastrašit nebo zneškodnit upíra je hned několik. Co je pravda a co jen výmysly lidí?

Podíváme se na to ze dvou úhlů. Z úhlu seriálových hrdinů a jejich tvůrců a také z úhlu legend, příběhů a povídaček. Které teorii uvěříte vy? To je jen a jen na vás. Podle tvůrcu seriálu Upíří deníky zneškodníte upíra dřevěným vyřezaným kolíkem, který mu zabodnete do srdce. Existuje (podle seriálu) také bylina, která zabraňuje ovládnutí mysli. Když se upír byliny dotkne, popálí ho.

Dálkový kurz výkladu tarotových karet pro začátečníky od autora knihy Tarot pro samouky

ZOBRAZIT

Tato bylina se jmenuje sporýš nebo také železník. Sporýši se přezdívalo železník, protože v dobách výskytu čarodějnic se věřilo, že tato bylina dokáže učinit tělo odolné proti ranám a střelám. Jako by, jste měli tělo ze železa. Proti upírům ovšem nijak neúčinkuje (alespoň tedy podle dostupných údajů). Sporýš hlavně léčí bolesti hlavy, bolesti žaludku, na podporu funkce jater a ledvin. V dnešní době už se sporýš téměř nevyužívá, užitek přinášel hlavně v minulosti. Potud je to příběh ze seriálu.

Jak se ale popisuje zneškodnění upíra v legendách a příbězích?

Obecně nejpoužívanější zbraň proti upírům je stále dřevěný kolík, který upírovi vrazíte do srdce. V dávných dobách podle několika legend existovaly různé způsoby jak se zbavit upíra. Když si v dávných dobách mysleli, že onen hrob, je hrob možného upíra, navrtali do něj díru a naplnili ho svěcenou vodou. Ta prý také fungovala proti upírům. Mrtvolám, než se pohřbili, se deformovali šlachy pod koleny, aby upír nechodil. Pohříbali se také mrtvoly tváří dolů, aby nekousali do lidí, ale do hlíny. Dřevěné zbraně proti upírům, dřevěné kolíky se vyráběli zásadně z dřeva z osiky, lípy, dubu nebo javoru. Tělo se poté spálilo.

V minulosti lidé často věřívali, že mrtví lidé, kteří se změnili v upíry, byli většinou vrazi, sebevrazi, čarodějové, zloději, násilníci a jim podobní. Obecně lze říct, že tito lidé zemřeli ne zcela přirozenou smrtí. Zda jsou tyto teorie pravdivé, či si je lidé v dávných dobách vymysleli je otázkou. Asi už se to nedozvíme, je tedy jen a pouze na nás samotných kam až může naše víra sahat a čemu uvěříme a čemu ne, co podle nás pravda je a co je naprostý nesmysl.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.


Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: upír

Můžete si také přečíst

Ostatní
Co a kdo je vlastně upír? Fikce nebo pravda?

Dnešní kinematografický a seriálový boom fandí nadpřirozenu. A to zejména upírům všeobecně. Upírům, kteří jsou vlastně „těmi…

Ostatní
Historie upírů

V předchozím článku jsme si popsali, jak asi upír vypadá a čím se živí. Také jsme si nastínili, co upírovi vadí. Nyní se…

Ostatní
Upíři v České republice

Existovali skutečné upíři v České republice? Nejsou to jen příběhy, vymyšlené lidmi, kteří po večerech neměli co dělat a…

Ostatní
Vše o upírech 1/2

 Jaké mají upíři oči?Pokud se jedná o skutečně čistokrevného upíra, nebo o osobu, kterou takový upír kousnul, je pravidlem,…

Ostatní
Vše o upírech 2/2

 Dají se zabít?Někteří upíři se zabít skutečně nedají. Jedná se hlavně o ty čistokrevné. Jediné, co je může oslabit,…

Ostatní
Návod, jak poznat upíra 1/2

 Charakteristický vzhled Na první pohled jsou upíři charakterističtí svým vzhledem. V tomto směru musíme říci,…

Ostatní
Návod, jak poznat upíra 2/2

 Podívejte se jim na zuby Hledáte dokonalý návod, jak poznat upíra? Pokud ano, nezapomeňte se podívat na jeho ústa.…

 
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY