Lysohlávky - přírodní droga a její účinky, rizika

Velikost textu: A A A

Lysohlávky - přírodní droga a její účinky, rizika

Ilustrační foto
  • autor: red
  • sdílet na

Rod lysohlávka patří k houbám vyskytujícím se po celém světě, ale hlavně v mírném pásmu evropského a amerického kontinentu. Mají rády různý podklad – trus, travnaté plochy, půdy, mechy, tlející dřevěnou drť. Lysohlávky se i v současnosti používají během věšteckých a náboženských rituálů Masateků, Činanteků, Mijů, Čatinů, Mixteků či Zapotéků a v mnohých jiných kmenech. Obřadem je seance trvající celou noc, jejichž součástí jsou někdy i uzdravující rituály.
 
Lysohlávky se používají sušené i syrové. Mohou se i rozemlít a využít k přípravě odvaru. Také se kouří usušené. Lysohlávky se také přidávají do polévek, nápojů a jiných jídel. Během tepelné úpravy však dochází k velkým ztrátám účinných látek.

Hlavní účinné látky lysohlávky

K hlavním účinným složkám patří indolové alkaloidy psilocybin a psilocin. V menší míře se v houbách vyskytují baeocystin a norbaeocystin. Psilocybin a psilocin se podobají neuromediátoru CNS serotoninu nebo halucinogenní droze LSD. Psilocybin se ani moc nemění během sušení a delšího skladování. Psilocin snadno oxiduje a posléze se rozpadá, ale jeho účinky jsou silnější v porovnání s psilocybinem. Suchá dužina obsahuje cca 0,2 % až 0,6 % psilocybinu, psilocinu je jen stopové množství.

Dálkový kurz výkladu tarotových karet pro začátečníky od autora knihy Tarot pro samouky

ZOBRAZIT

Účinky lysohlávky

Intoxikace lysohlávkami se podobá účinkům jinými halucinogenními látkami (meskalinem, lysergamidem nebo LSD). Projevy mají různou intenzitu – záleží to na vnímavosti uživatele a na použití. Pokud se lysohlávky dobře rozžvýkají a nechají delší čas v puse, první příznaky se dostaví už po deseti minutách. U spolknutých hub se objevují příznaky cca okolo čtyřiceti minut a mají poloviční průnik účinných látek do stěn střev a žaludku. Ze začátku bolí hlava, převládá neklidný pocit a malátnost.

Objevuje se také zívání bez ospalosti, třes, pocení a porucha rovnováhy. K psychickým příznakům patří jiné vnímání reality, deformace tváří a osob, barvy získávají pastelové odstíny, pocit štěstí, euforie, změny nálad. Výjimečně se osoby projevují podrážděně a depresivně.

Zdravotní rizika lysohlávky

Největším rizikem při užívání psilocybinových hub jsou náhlá rozhodnutí, kdy může dojít ke zranění nebo k smrti. Při dlouhodobém užívání nastávají patologické změny ve vnitřních orgánech, hlavně v játrech. Také dochází k srdeční arytmii a projevům doposud latentních psychických onemocnění.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.


Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: drogy

Můžete si také přečíst

Ostatní
Šaman se nerodí z posvátné drogy

Šamanismus je často spojován s používáním halucinogenních látek. Skoro každá šamanská kultura má svou posvátnou drogu,…

Ostatní
Marihuana – duchovní bylina? 2/2

Dokončení předchozího článku.Duchovní přínosŘíká se, že na každou nemoc je v přírodě ukryta pomoc. Existuje nespočet rostlin,…

 
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY