Zrádný ekzém? Na vině může být stres i nevhodný prací prášek

Velikost textu: A A A

Zrádný ekzém? Na vině může být stres i nevhodný prací prášek

Ilustrační foto
  • autor: red
  • sdílet na

 Nejčastěji způsobují nepříjemnou vyrážku dráždivé potraviny, prací prostředky a kontakt se zvířecími chlupy. Velký vliv ale mívá i nečisté a suché ovzduší nebo dlouhodobý stres.

Ekzém jako přehnaná reakce imunitního systému

Zarudlé skvrny na kůži jsou důsledkem dlouhodobého zánětu. Hrozí ženám, mužům i dětem bez rozdílu věku. Nejčastěji se objevují na končetinách, krku a obličeji. Puchýřky, pupínky a olupující se kůže značí přehnanou reakci na běžné podněty z okolí. Na vině může být nevhodné jídlo, materiál nebo kvalita oblečení, vzduch, zvířata a dokonce i sluneční paprsky.

Nechte si zpracovat osobní horoskop od astrologa

ZOBRAZIT

I geny hrají svou roli

Citlivou imunitu většinou zdědíme už od rodičů. Ekzém se však vždycky projeví až po kontaktu se spouštěčem. Prvním krokem je tedy zjistit, co konkrétně vaší kůži vadí. Jen tak budete vědět, čemu se do budoucna vyhýbat a jaká máte zaujmout opatření.

Položte si 5 zásadních otázek

1. Byli jste za poslední dobu vystavení alergenům?
2. Nemůže vzplanutí ekzému souviset s určitou činností (úklid, vaření, cvičení)?
3. Nekoupili jste si nové oblečení?
4. Nezměnili jste prací prostředek či aviváž?
5. Nezařadili jste do jídelníčku nové potraviny?
6. Jak jste na tom psychicky? Nezažíváte poslední dobou stres nebo úzkost?

Nejčastější spouštěče ekzému

Jídlo a nápoje

Mezi potenciálně problematické potraviny patří mléko a mléčné výrobky, lepek, citrusy, kiwi, jahody, rajčata, vejce, ořechy a dokonce i čokoláda. Zkoušejte tzv. eliminační dietu.

Eliminační dieta znamená načas vyřadit alergeny, které vám teoreticky mohou způsobovat problémy. Pokud potíže ustoupí, můžete postupně tyto potraviny do stravy opět zařazovat a sledovat reakce svého těla.

Stravu naopak obohaťte o kvalitní omega-3 mastné kyseliny. Podporují imunitní systém, urychlují hojení a na kůži mají doslova blahodárný vliv. Zmírnit svědění dokážou i pravidelné dávky přírodní formy vitaminu E a zinku.

Syntetické materiály oblečení

Vyhýbejte se umělým materiálům, které kůži dráždí. Místo syntetiky dávejte přednost bavlně, bambusu a podobným přírodním materiálům. Upnutá trička i kalhoty vyměňte za volnější oblečení, které vás nebude nikde škrtit a třít se o kůži.

Prací prášek

Ke zhoršování příznaků může docházet i v případě nevhodného pracího prostředku. Škodit mohou dokonce i prostředky určené pro dětskou a citlivou pokožku. Snášenlivost je totiž vysoce individuální. Hledejte tu nejvhodnější značku metodou pokus omyl. Nejlépe fungují ekologické prací přípravky a mýdlové ořechy.

Prach a další nečistoty ve vzduchu

Vzduch, který dýcháme, je plný nečistot a bakterií. Prach, pyly, roztoči spolu s nízkou nebo vysokou vlhkostí vzduchu patří mezi velmi časté spouštěče ekzému. Kožní problémy se mohou zhoršit i při pouhém pobytu doma či v zaměstnání.

Pomůže vám čistička nebo klimatizace s funkcí čištění vzduchu. Třeba u klimatizace Samsung s technologií Virus Doctor získáte jistotu, že dýcháte čistý vzduch bez alergenů, bakterií i virů.

Sluneční paprsky

Slunce může být pro ekzematika výhoda i nevýhoda. Některým lidem se během jara a léta ekzém zlepší, jiným přináší tyto měsíce naopak muka. Pokud se vám na slunci vyrážka zhoršuje, paprskům se vyhýbejte, zdržujte se raději ve stínu a postižené oblasti ochlazujte. Když už na slunce přece jen musíte, namažte se krémem s vysokým UV faktorem a pobyt na přímém slunci zkraťte na minimum.

Stres

Kůže je stejně jako trávicí systém velmi náchylná na negativní vlivy. Starejte se také o své duševní zdraví. Odpočívejte, dopřávejte si dostatek spánku, vyhýbejte se stresovým situacím a každý den si najděte čas jen pro sebe.

Kosmetika

K ošetření pleti si vybírejte krémy vhodné pro citlivou pokožku. Naopak se raději rozlučte s přípravky obsahujícími parfémy a další dráždivé složky. Nejlepší službu vám prokážou kosmetické produkty s co nejčistším složením. Čím více složek totiž kosmetika obsahuje, tím vyšší je riziko, že vám některá z nich bude vadit.

Jak pečovat o citlivou pokožku?

Dostatečně ji hydratujte a promašťujte tzv. emolienčními krémy a balzámy. Oblíbené jsou volně prodejné a cenově příznivé výrobky Excipial nebo o něco dražší značky A-Derma. Ke koupelím vyzkoušejte oleje, bylinné nálevy a soli s čistě přírodním složením. Vyzkoušet můžete i produkty z lékárny vyrobené speciálně na ekzematickou pokožku – například značky Linola.

 

Reklamní článek

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.


Autor/zdroj fotografie: czechklima.cz

Štítky: zdraví, pr, počasí

Můžete si také přečíst

Astrologie
Léčebné postupy (nejen) pro znamení Berana

Cílem nového seriálu článků je vnést do obecného povědomí možnosti, které přinášejí různé alternativní postupy při některých…

Ostatní
Pozor na nedostatek tekutin

Pijete až tehdy, když cítíte žízeň? Pokud je odpověď ano, tak je nejvyšší čas si uvědomit, že to není správně. Protože žízeň…

Energie
Autosugesce – tajná zbraň na vylepšení života

Podvědomí je velice silná a podstatná stránka naší mysli. Roli podvědomí si málokdy uvědomujeme, jeho síla se projevuje především…

Energie
Tatvy - jak je používat?

Tatvy jsou neviditelná záření kosmických sil. Můžeme si je představit jako paprsky, které ve dvouhodinových intervalech dopadají…

Jóga a mystika
Meditace

O meditaci můžete nalézt velké množství článků, nicméně málokde se vlastně dozvíte, o co jde a jak ji můžete provádět.Definovat…

Ostatní
Zelený čaj

Přemýšlíte, že byste si dali něco teplého k pití? Že máte chuť na šálek dobrého čaje? Potom určitě sáhněte po čaji zeleném,…

Magie
Vizualizace – základ magie

Tento druh článků bude od podzimu přístupný pouze pro uživatele, kteří zaplatí čtenářský poplatek. Přístup, registrace i…

Energie
Představení čaker 1

Vítejte u seriálu o čakrách. Řekneme si zde nejen, co čakry jsou, ale postupně si ukážeme i možnosti jejich harmonizace.Lidské…

Astrologie
Hubnutí s astrologií

Ne všichni jsou spokojeni se svojí postavou. Měl bych se opravit – drtivá většina z nás není spokojená s tím, jak…

 
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY