5 tipů pro lepší spánek

Velikost textu: A A A

5 tipů pro lepší spánek

Ilustrační foto
  • autor: red
  • sdílet na

Každý den zamíříte do postele včas, a přesto se ráno probouzíte jen málo odpočatí a v nepříjemné náladě? Pak váš problém téměř jistě nespočívá v nedostatečné délce spánku, ale v jeho nevalné kvalitě. A jak si pomoci?

Inspirujte se našimi tipy pro lepší spánek. Máme pro vás takové, které zabírají už od první aplikace i ty, k nimž se musíte tak trochu propracovat. Když však vytrváte, budou výsledky rozhodně stát za to.

Kvalitní MED přímo od včelaře si můžete koupit a převzít v Praze

ZOBRAZIT

Soustřeďte se na to, kde spíte...

... a snažte se maximálně zpříjemnit dostupné prostředí. Základem je správná teplota v ložnici. 18–20 stupňů, více by okolo vaší postele být nemělo. Nízké teploty nás nutí přirozeně se stáhnout do sebe a uložit se k odpočinku, naopak ty vysoké „pobízejí k akci.“ Navíc se pak pod přikrývkou více potíme, což ke klidu také nepřispívá.

A dejte pozor rovněž na psychologický faktor. Usínejte proto v uklizeném prostoru, který na naši duši působí doslova jako balzám. Takže pokud ložnici používáte jako odkladiště nepotřebných věcí, okamžitě s tím přestaňte. Není pravda, že tady to „nikdo nevidí.“ Naopak, vidíte to vy a vaší psychice to na spokojenosti právě nepřidává. To nám věřte.

Ověřte si, že usínáte správně

Jinými slovy – dělá vám společnost kvalitní matrace nebo se každý den probouzíte rozlámaní, během spaní se propadáte apod.? Platí-li druhá varianta, rychle s tím něco udělejte. Při uložení na špatné matraci totiž nikdy nebude délka spánku taková, jakou byste si představovali. Spíše naopak. A žádné zázračné triky pro rychlejší usnutí vám v tom nepomohou.

Zásobte se tekutinami, ale s mírou

Není výjimkou, že se ráno probouzíme s bolestí hlavy a podobnými problémy. Může za to dehydratace. Pokud ovšem ve dne zapomínáte pít, rozhodně se to nesnažte dohnat večer. Nadměrné pití vody vašemu spokojenému spánku škodí. Jedna sklenice teplé (nikoli studené) tekutiny před ulehnutím do postele je v pořádku, větší množství však určitě ne.

Místo toho dožeňte svůj deficit hned při nejbližší možné příležitosti. Pomůže vám pití vody s citronem po ránu. Opět by měla být spíše teplá nebo alespoň vlažná (vyhnete se tak teplotnímu šoku). Přirozeně vás povzbudí, nastartuje metabolismus a samozřejmě dodá prospěšné tekutiny. Navíc citron proti bolestem hlavy a dalším obtížím skvěle pomáhá.

Dejte si pozor na to, co před spaním konzumujete

Ovšem zradit nás mohou další nepříjemné faktory. Například naše večeře. Věděli jste třeba, že mezi jídlo pro lepší spánek rozhodně nelze zařadit třeba uzeniny, mastné výrobky nebo přemíru sladkostí? A přesto si podobných lákadel často dopřáváme po příchodu z práce až příliš mnoho.

A jaké je tedy pravidlo? Tři hodiny před usnutím si naservírujte už jen malou porci bílkovin a zeleniny. Kvalitní maso, sýry, bílý jogurt... to vše je povoleno. Ovšem tučné salámy, paštiky a jim podobní určitě ne.

A zapomeňte také na alkohol. I když po něm zdánlivě usínáme rychleji, v ohrožení je kvalita našeho odpočinku.

Pomozte svému tělu rychleji dosáhnout vlny relaxace

A jak zabránit nepříjemnému večernímu převalování? Na závěr vám poradíme, jak rychle usnout. Především se snažte jakýmkoliv způsobem vyčerpat. Počítá se i procházka v přírodě, i když mnohem lepší bude třeba běh nebo alespoň lekce domácího aerobicu. Ovšem mezi ukončením fyzické aktivity a samotným uložením ke spánku by měla uběhnout alespoň hodina – to aby se vaše tělo stihlo „uklidnit.“

Pomoci vám může i relaxační koupel nebo alespoň dlouhá teplá sprcha, která uvolní napětí a opět přispěje k lepšímu usínání. Obě tyto činnosti napomáhají vyplavování spánkového hormonu melatoninu. A totéž zvládne i tma. Takže ložnici co nejlépe zatemněte proti světlu pouličních lamp apod. A naším posledním skvělým tipem je relaxační masáž od partnera nebo od partnerky. Dokáže divy, uvidíte.

 

Reklamní článek

 

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.


Autor/zdroj fotografie: matracetropico.cz

Štítky: pr

Můžete si také přečíst

Ekologie
Plánujete ekologické bydlení? Na toto nezapomeňte!

Ekologické a nízkoenergetické bydlení je trendem, který podporuje i česká vláda. Jestliže jste se i vy rozhodli bydlet…

Ostatní
Zahradní domek - praktický pomocník i místo k odpočinku

Zahradní domek je spolehlivým řešením, pokud hledáte pomoc při zahradních pracích ale i místo, na kterém byste si každý den…

Ostatní
Spodním prádlem můžete opravdu překvapit

 Spodní prádlo už dávno není tabu, zejména pro mladší lidi, kteří jsou v této téma opravdu často kreativní. Především…

Léčení
Jak se zbavit šedého zákalu?

 Šedý zákal patří mezi velmi časté zdravotní komplikace zejména seniorů. Přesto tyto problémy se zrakem nemíří pouze…

Ostatní
Recenze knihy Přírodní lékárna

 Pokud jste příznivci bylinek a přírodní léčby, máme pro vás zajímavý tip. Nedávno totiž vyšla kniha Přírodní lékárna,…

Ostatní
Zrádný ekzém? Na vině může být stres i nevhodný prací prášek

 Nejčastěji způsobují nepříjemnou vyrážku dráždivé potraviny, prací prostředky a kontakt se zvířecími chlupy. Velký…

Ostatní
Cvičení dle Ludmily Mojžišové napomůže ke snadnému otěhotnění

 Nedaří se Vám otěhotnět a ráda byste vyzkoušela cvičení podle metody Ludmily Mojžíšové? Proč cvičit podle Mojžíšové?…

Ostatní
I s přírodním pohledem na život můžete potřebovat estetickou dermatologii

 Jestliže preferujete alternativní životní styl, tak to neznamená, že byste nemohli využít služeb rozvíjejícího se lékařského…

 
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY