Co vědí Indiáni? I.

Velikost textu: A A A

Co vědí Indiáni? I.

Ilustrační foto
  • autor: Ivan Mackerle
  • sdílet na

Již od dob prvních cestovatelů do Jižní Ameriky ze šestnáctého stoletá se stále v ústním podání objevují zmínky o městě, které vystavěli příslušníci dávné neznámé civilizace. Mluvili o něm indiáni, ale nechtěli nic prozradit. V roce 1925 v něj uvěřil i anglický kartograf a cestovatel, plukovník Percy Harrison FawcettOsmapadesátiletého plukovníka Fawcetta do pralesa Matto Grossa doprovázeli jeho syn Jack a mladý americký geolog Raleigh Rimmell. Z Cuiaby, hlavního města státu Mato Grosso, vyrazili severovýchodním směrem do tehdejší poslední výspy civilizace, stanice Bacairy. Odtud pak pokračovali dále džunglí směrem na náhorní rovinu. Po několika dnech ale zmizeli beze stopy.

Zelené peklo se nekoná

Nechte si zpracovat osobní horoskop od astrologa

ZOBRAZIT

    Čekali jsme velké dobrodružství a obtížné putování a přežívání v hluboké, neobydlené a neprozkoumané džungli, jak Matto Grosso popisovaly všechny články a knihy o záhadném zmizení plukovníka Fawcetta ve 30. letech minulého století. Rozsáhlé oblasti zdejší vysočiny, do níž by se Česká republika svou rozlohou vešla několikrát, byly v první půli 20. století zcela zarostlé džunglí a neznámé. Mohlo se tam skrývat úplně všechno. Tedy i ruiny starého města, v němž kdysi žili příslušníci jakéhosi neobvykle civilizovaného indiánského kmene. Potomci Atlantidy, ze kterých vznikla rasa bílých indiánů s vousatými muži a nádhernými ženami, jak se domníval plukovník Fawcett. Město Z, které jsme chtěli hledat i my.

   Bližší prohlídka území na satelitní mapě Google Earth ale naznačila, že to tam dnes vypadá trochu jinak. Popisovaná, do nekonečna se táhnoucí džungle jaksi chyběla, objevovala se jen tu a tam, převážně jen kolem řek. Že by lidé vykáceli tak obrovské území deštného pralesa, aby získali zemědělskou půdu?

   Skutečně. Matto Grosso je dnes nudná rovina s rozsáhlými pastvinami a poli občas zarostlými křovinami a nízkými stromy. A vše je oploceno. Hned za silnicí nebo cestou narazíte na plot, takže stan na přespání si tady nikde nepostavíte. Civilizace bezohledně pronikla už i sem. Vše někomu patří. Spisovatel Harold T. Wilkins ve své knize Záhady Jižní Ameriky v roce 1946 s  naprostou samozřejmostí tvrdil, že Fawcett zmizel v neprozkoumané džungli mezi řekami Kuliseu a Kuluene, kde se údajně skrývají rozbořené kamenné chrámy osvětlené krystaly nebo kamennými koulemi na sloupech. V noci vyzařují jasné studené světlo.

   Ale dnes tam džungle není. Všude pastviny, polní cesty spojující jednotlivé fazendy (farmy), zkrátka… krajina prolezlá člověkem křížem krážem. Jakýsi prales začíná až na hranici národního parku indiánské rezervace Šingu (Xingu) daleko na severu. Aby zde někde byly dosud neobjevené zříceniny kamenného města je téměř vyloučeno. Přesto náš pilot Pavel Štěpán při každé vhodné příležitosti létal na svém motorovém padáku a zkoumal okolní krajinu z výšky. Bylo ale předem jasné, že tady nic neobjevíme.

   Mnohem nadějnější se zdálo ověřit si teorie různých mystických spolků, hlavně teosofické společnosti Eubiose z Nove Xavantiny, že Fawcett, sám velký mystik, dobře věděl, že hledané město je ukryto v podzemí. Hledal tedy podzemní tunely vedoucí do Ibez, což je něco jako bájná podzemní říše Agharti. Kdo tam jednou vstoupí, už se nemůže vrátit. Vstupy jsou prý hlídány strážci podzemí, divokým indiánským kmenem Morcegos (netopýří lidé), žijícím údajně v podzemí a ven vycházející pouze v noci. Jsou malí, černí, podobní troglodytům. Mají prý také vynikající čich, nadpřirozené schopnosti a jsou velmi nebezpeční. Nic bližšího se o těchto indiánech neví a etnologové jejich existenci odmítají jako mýtus. Fawcett tedy na své poslední výpravě mířil ještě dál na východ od řeky Kuluene, k pohoří Roncador, tedy do míst, kam Indiáni kladli hlavní vstupy do podsvětí. Sestoupili snad plukovník a jeho druzi nějakým tunelem dolů?

   Pohoří Roncador je krásné, plné nádherných kamenných věží, strmých skalisek a divokých vodopádů. Táhne se od města Barra do Garcas 300 km na sever až k největšímu říčnímu ostrovu na světě Bananal. Nejznámější a nejnavštěvovanější úsek je hned u silnice mezi Barra do Garcas a Nova Xavantina. Pod skalní věží nazvanou Boží prst je údajně jeskyně, kam se místní odváží vstoupit jen do první chodby a kde se údajně za určitého postavení hvězd otvírá brána do podzemní říše. Ty brány jsou prý v Brazílii tři - kromě téhle ještě jedna u Manausu a jedna u vodopádů Iguazú. V Roncadoru se prý také velmi často zjevují UFO. President Asociace pro výzkum UFO v Matto Grosso, mladý hezoun Ataidde Ferreira nám vyprávěl o mnoha pozorováních UFO a nočních světel na obloze a dokládal to fotografiemi. Pohoří Roncador je prý ideální místo pro navázání kontaktu s mimozemšťany. Proto také vybudovali pětihektarovou přistávací dráhu pro UFO v Parque Estadual da Serra Azul. Stojí tam velký model létajícího talíře, aby mimozemšťanům ukázal, kde mohou přistát, zatím ale přilákal pouze turisty. Ataide nám taky ukázal fotografii indiána morcegos, jehož mumie je vystavena v Muzeu Wilson Estevanovice v Uberabě. Byla to asi 30 cm vysoká příšerka s opičím obličejem a netopýřími křídly. Moc důvěry nebudila a když jsme si ji chtěli pořádně prohlédnout přímo v muzeu, jestli to není podvod, nebylo nám to majitelem muzea umožněno.

 

Tunely do podzemí

    Zato jeskyní jsme navštívili hodně. Ta u Božího prstu vedla asi 30 m do skály a pak se zúžila, že nebylo možné proniknout dál. Honza Hrdina, který se protáhl co nejdál ale říkal, že cítil průvan. Jeskyně tedy pokračuje někam dál. Hvězdy ale asi nebyly ve správném postavení, protože se nám brána do podsvětí neotevřela. Otevřel se nám však nádherný výhled od Božího prstu na okolní krajinu.

 Ty nejkrásnější skály a věže v Roncadoru jsou ze slepence, ve kterém se jeskyně netvoří. Otvory, na které jsme naráželi byly většinou skalní průrvy a praskliny, které brzy skončily a v žádné tunely vedoucí do nitra země nepřecházely.

 

   Překvapení přinesla jeskyně Pezinho. Byl to sice jen velký výklenek pod skalním převisem, ale na stěnách byly prehistorické kresby a rytiny různých symbolů, včetně otisků chodidel se třemi, čtyřmi i šesti prsty. Místní ufologové je přisuzovali mimozemšťanům. Jeskyně ale byla vyhlášena jako turistická atrakce, je ve vojenské zóně a dostanete se k ní jedině s doprovodem.

   Podobnou, ale veřejnosti zatím zcela neznámou jeskyni nám ukázal jeden místní průvodce z Campinopolis. Je už v rezervaci indiánů Šavante (Xavante) a i v ní byly podobné prehistorické kresby. Archeolog Honza si je všechny pečlivě obkreslil a zdokumentoval. Hledali jsme přece stopy po pradávné civilizaci a tady jsme je měli. I když to bohužel nebyly krystaly svítící studeným světlem. 

(dokončení příště)

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.

Zdroj
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: historie, ufo, záhady

Můžete si také přečíst

Ostatní
Megalitické památky - základy

Na zajímavé stavby a útvary plné energie a záhad nemusíte jezdit do dalekých krajů, ale je možné, že je máte přímo za humny.…

Ostatní
Olgoj chorchoj

Allghoi khorkhoi, nebo-li olgoj chorchoj, je červovitý tvor žijící v píscích mongolské pouště Gobi v Asii. Jedná…

UFO
UFO – případ Roswell

Případ Roswell je klíčová událost v historii ufologie, ufologové rozdělují svět před a po Roswellem. Vše začalo 24. 6. 1947,…

Ostatní
Odhalené tajemství křišťálových lebek

Záhadné křišťálové lebky vzrušují obrazotvornost milovníků tajemna už dlouho. Někteří dokonce věří, že jsou památkou na zapomenutou…

UFO
Rozhovor o fenoménu UFO s předním českým ufologem Vladimírem Šiškou

Můžete se čtenářům představit? Narodil jsem se 4.9.1955 v Praze a rovnou se tedy přiznávám k jakémusi sklonu ke škatulkování,…

Ostatní
Kryptozoologie - sněžný muž (Yetti)

O sněžném muži slyšela velká část z nás. Přesto ale neuškodí se podívat trochu na zoubek tomuto tvorovi. Jeho existence je…

UFO
Američtí astronauti a svědectví o UFO I.

Tento druh článků bude od podzimu přístupný pouze pro uživatele, kteří zaplatí čtenářský poplatek. Přístup, registrace i…

UFO
Američtí astronauti a svědectví o UFO II.

Tento druh článků bude od podzimu přístupný pouze pro uživatele, kteří zaplatí čtenářský poplatek. Přístup, registrace i…

Ostatní
Upíři

Upíři, nebo-li též nemrtví, jsou oblíbeným tématem literatury a především filmů. Kdo jsou upíři? Jak nám mohou ublížit? A…

 
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY