Historie upírů

Velikost textu: A A A

Historie upírů

Ilustrační foto
  • autor: redakce
  • sdílet na

V předchozím článku jsme si popsali, jak asi upír vypadá a čím se živí. Také jsme si nastínili, co upírovi vadí. Nyní se zaměříme na historii upírů, odkud se vlastně vzali? Kde mají kořeny? Proč se jim začalo říkat upíři a jak vlastně upír vznikl a jak ho lidé předtím vnímali?

Legendy o upírech se tradují již od pradávna. Svůj původ upíři mají dle příběhů a legend na Balkáně. Jako pravlast upírů se dá považovat rumunská Transylvánie. Příběhy a legendy o upírech byli však hluboce zakořeněné také v Maďarsku, Srbsku, Polsku, v Karpatech, ale také v Česku. Pozdějí se upíři dostali také do Německa, Francie a také i do Anglie. Vše začalo zhruba okolo roku 1440 v Rumunsku, kdy se objevuje rytíř Vlad III., který se pustil do bojů s Turky, kteří se blížili do Evropy. Rytíř Vlad měl v erbu znak zlatého draka. Latinsky je drak dracon. Rytíře Vláda zajali Turci, a proto také jeho výchova probíhala v tureckém zajetí. Tato výchova v tureckém zajetí však na rytíři Vladovi zanechala hluboké a nesmazatelné stopy. Zcela zdeformovala jeho osobnost. Vlad byl svědkem turecké krutosti a často vídával Turky, jak napichují své oběti na dřevěné a ostré kůly. Rytíři Vladovi se po nějakém čase podařilo z tureckého zajetí uprchnout a vrátit se zpět do Rumunska. Po otci poté převzal vládu a věci, které často viděl v tureckém zajetí, začal praktikovat i ve své zemi. Pro lidi byl tak krutovládcem, kterého začali přezdívat dracula, tedy dracův syn a nebo napichovač. Žebrotu ve své zemi vyřešil tak, že pozval všechny žebráky k sobě, pohostil je, a po předkrmu je nechal v domě, zavřel je a hromadně je upálil zaživa. Mezi jeho nejoblíbenější tresty, ale patřilo napichování lidí na dřevěné kůly. Mezi takovýmito trícími a mrtvámi lidmi často obědval. Po své smrti se rytíř Vlad stal temnou legendou a mezi lidmi se o něm začalo hovořit jako o upírovi. I když byl Vlad odvážný a krutý vládce, na příval Turků nestačil a tak se nakonec podvolil. Na důkaz své pokory vůči Turkům jim dal své dva syny.

V dnešní době se pohled na historii o upírech hodně různí. Lidé věří různým příběhům, různým legendám a mnozí ani na upíry nevěří. Nakolik je tato legenda a příběh pravdivý musíte posoudit sami.

Dálkový kurz výkladu tarotových karet pro začátečníky od autora knihy Tarot pro samouky

ZOBRAZIT

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.


Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: upír

Můžete si také přečíst

Ostatní
Co a kdo je vlastně upír? Fikce nebo pravda?

Dnešní kinematografický a seriálový boom fandí nadpřirozenu. A to zejména upírům všeobecně. Upírům, kteří jsou vlastně „těmi…

Ostatní
Jak na upíry?

Různých legend a povídaček o tom jak odehnat, zastrašit nebo zneškodnit upíra je hned několik. Co je pravda a co jen výmysly…

Ostatní
Upíři v České republice

Existovali skutečné upíři v České republice? Nejsou to jen příběhy, vymyšlené lidmi, kteří po večerech neměli co dělat a…

Ostatní
Vše o upírech 1/2

 Jaké mají upíři oči?Pokud se jedná o skutečně čistokrevného upíra, nebo o osobu, kterou takový upír kousnul, je pravidlem,…

Ostatní
Vše o upírech 2/2

 Dají se zabít?Někteří upíři se zabít skutečně nedají. Jedná se hlavně o ty čistokrevné. Jediné, co je může oslabit,…

Ostatní
Návod, jak poznat upíra 1/2

 Charakteristický vzhled Na první pohled jsou upíři charakterističtí svým vzhledem. V tomto směru musíme říci,…

Ostatní
Návod, jak poznat upíra 2/2

 Podívejte se jim na zuby Hledáte dokonalý návod, jak poznat upíra? Pokud ano, nezapomeňte se podívat na jeho ústa.…

 
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY