Sekty světa 1/3 - Amišové a Jezídi

Velikost textu: A A A

Sekty světa 1/3 - Amišové a Jezídi

Ilustrační foto
  • autor: red
  • sdílet na

 K moderní době patří možnost rozhodnout se, co si koupíme, v jakém autě budeme jezdit nebo kde budeme žít. Možnosti volby samozřejmě existují i v duchovní oblasti – můžeme si vybrat, komu nebo čemu budeme věřit. Existují však náboženské skupiny nebo sekty, které budí pozdvižení, jsou považovány pro své příznivce za nebezpečné a je lepší se jim vyhnout. Připravili jsme pro vás třídílný seriál, který je věnovaný tématu sekt.

Co je sekta?

Otázka, co je sekta, není vůbec jednoduchá. Religionisté a teologové sice definují několik nesporných znaků sekty, v obecné řeči nebo běžném povědomí se však za sektu považuje širší skupina náboženských skupin. Nezapomínejme, že i některá velká světová náboženství současnosti vznikla původně jako sekta, nebo za ní byla považována – křesťanství vzniklo odštěpením od judaismu.

Kurz přírodní medicíny - naučte se hlubší souvislosti nemocí z pohledu duchovna a ezoteriky

ZOBRAZIT

Abychom nezabíhali do religionistického diskurzu, zařadíme do našeho seriálu náboženské skupiny, které jsou sektami se vším všudy, tedy které prokazatelně poškozují své členy, ale dále i jiné náboženské skupiny, které jsou laickou veřejností za sekty považovány a jsou tak označeny, i když jimi být nemusí. Začněme těmi nejméně „spornými“, které jsou však poměrně známé.

Amišové

Amiše na první pohled poznáte, ačkoli žijí v současnosti, zejména ve Spojených státech nebo Kanadě, působí dojmem lidí žijících v 18. století. Starobylé oblečení, zvláštní zvyklosti a neochota využívat výdobytky moderní společnosti, to jsou znaky, které bezpečně odlišují amiše od jiných náboženských skupin.

Amišové tvoří uzavřené společenství, neuznávají sňatky uzavírané s nečleny společenství, stejně jako odmítají například moderní lékařskou péči. Žijí dobrovolně vyčlenění z moderního světa a o své členy se starají celý život.
Nevyužívají elektřinu, stroje, k obdělávání polí využívají koně. Zásadně nejezdí autem, jsou pacifisté a zastávají patriarchální řád ve společnosti. Role mezi mužem a ženou jsou jasně rozděleny. Mladí amišové mají možnost si v určitém věku nakrátko vyzkoušet život v moderní společnosti a mají možnost se na základě toho rozhodnout, zda chtějí žít ve společenství, nebo mimo něj. Pokud se rozhodnou pro neamišský svět, nesmí se ke svým příbuzným vrátit. Amišové vznikli odštěpením od křesťanství.

Jezídi

Jezídy zmiňuje zejména kvůli tragickým událostem na území Iráku, k nimž v uplynulých měsících došlo. Jezídové jsou starobylá náboženská skupina, v mediálně zkratce nazývaná sektou. Jejich historie sahá až do doby dvou tisíc let před naším letopočtem.

Jejich náboženství vzniklo eklekticky, integrací prvků různých světových náboženství, například hinduismu nebo islámu, a dalších menších náboženství. Jezídové chrání své náboženství a nemají zájem na jeho šíření.
Žijí v komunitě, která je založená na kmenovém uspořádání. Právě jezídská komunita na území Iráku je dlouhodobě pronásledována muslimskými radikály Islámského státu, perzekuce vyvrcholila v srpnu tohoto roku, kdy byly na záchranu Jezídů vypraveny zahraniční mise.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.


Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: víra

Můžete si také přečíst

Ostatní
Které české celebrity věří v Boha? Tomu neuvěříte!

 Ve třetí části našeho seriálu o celebritách a jejich víře vám představíme dvě celebrity známé na české scéně, ačkoli…

Ostatní
Víra pomáhá slavným sportovcům k úspěchu!

 V dalším dílu našeho seriálu o věřících celebritách se budeme věnovat věhlasným sportovním hvězdám, které se svým…

Ostatní
Slavní herci a scientologie - Tom Cruise a John Travolta

 V další části našeho seriálu vám přineseme slavné příznivce kontroverzní církve – scientologie. Ačkoli se podle…

Ostatní
Netradiční víra slavných - Ozzy Osbourne a Tomáš Krejčíř

 V posledním díle našeho seriálu o slavných věřících vám představíme spíše kuriozity z této oblasti. Za první…

Ostatní
Sekty světa 2/3 - Raeliáni a Diskordianismus

 Ve druhé části našeho seriálu se budeme věnovat velmi zvláštním uskupením, někdy nazývaných sektami. Zaujmou buď svými…

Ostatní
Sekty světa 3/3 - Imanuelité, Chrám lidu a Óm Šinrikjó

 Poslední díl našeho seriálu věnujeme nejnebezpečnějším sektám uplynulých let, bohužel i na území České republiky existovalo…

Ostatní
Jaký papež nejvíce ovlivnil svět a jak - Lev III. a Lev IX.

 Zajímáte se o církevní dění, nebo jen rádi čtete o významných osobnostech? Dějiny dělají i obyčejné lidé, a zdánlivě…

Ostatní
Jaký papež nejvíce ovlivnil svět a jak - Řehoř VII. a Urban II.

Řehoř VII.Tento papež úřadující v letech 1073–1085 vstoupil do dějin zejména svými mocenskými ambicemi. Je symbolem…

 
" />
Prodej družstevního bytu a daň z příjmu<div style=online eğitim
" /> Prodej družstevního bytu a daň z příjmu
online eğitim
Rekonstrukce bytu: Praktické tipy pro bezproblémové úpravy domova
Rekonstrukce bytu: Praktické tipy pro bezproblémové úpravy domova Rekonstrukce bytu: Praktické tipy pro bezproblémové úpravy domova
301 - Moved Permanently
301 - Moved Permanently
301 - Moved Permanently
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY