Proč žádný věštec nepředpověděl povodně?

Velikost textu: A A A

Proč žádný věštec nepředpověděl povodně?

Ilustrační foto

Povodně přišly náhle a nečekaně, převrátily životy mnohých. Každého podobně zasaženého pak napadne, kde se stala chyba. Proč je někdo dopředu nevaroval? Když už to neumí věda, kde jsou v takovou chvíli slovutní věštci?

Taková otázka je zcela na místě. Jak to, že nikdo nepředpověděl rychlé a rázné povodně dopředu? Logika velí, že jsou dvě možná vysvětlení - buď to neumí, nebo to určit nelze. A obě dvě odpovědi mohou být správné, je však třeba neházet všechny do jednoho pytle.

Dálkový kurz výkladu tarotových karet pro začátečníky od autora knihy Tarot pro samouky

ZOBRAZIT

Podívejme se na nejběžnější hadače osudu, se kterými se setkáte častěji než zdrávo a jejichž přehled se po večerech prezentuje v bulvárních pořadech typu "Volejte věštci". Ať už pracují s kartami, kávovou sedlinou nebo jsou dle svých slov "jasnovidní", snaží se číst v osudu jako v jasně napsané knize. Nemají potíže určit, co se přesně stane, kdy se kdo vdá či rozvede. Bohužel často ignorují fakt, že naše budoucnost není neměnná a všichni máme zcela svobodnou vůli.

Není divu, že se mi klienti svěřují se svými zkušenostmi s podobnými předpověďmi. Obvykle nefungují vůbec a ještě je často vystraší. Nemluvě o tom, do jaké míry takové předpovědi s lidmi manipulují a zasahují do jejich práva na svobodné rozhodnutí. Cíl mojí práce s lidmi je přitom přesně opačný - ukázat jim světlo na konci tunelu a umožnit jim pochopit situaci, aby sami našli tu správnou cestu. Jsem šťastný, když odchází nabití pozitivní energií a chutí do života, kterou před konzultací příliš neoplývali.

Určitě se mezi námi vyskytují nadaní jedinci, kteří mohou "vidět za několik rohů". Vězte však, že takové výjimečné osobnosti nemají zapotřebí televizních estrád. Hadači osudu vzbuzují dojem, že jde vše přesně dopředu určit a že tedy musí jít určit i povodně. Tento dojem je ovšem špatný a pokřivuje obraz skutečných možností esoterických oborů.

Určit lze spolehlivě hlavní trendy, které nás v budoucnosti potkají. Vždy existuje několik možností jejich reálného projevu a navíc je často možné ovlivnit budoucnost naším vlastním vývojem a změnou postoje. Kdyby byl osud přesně vepsaný do posledního puntíku, byli bychom pouze loutkami bez vlastní odpovědnosti, což je přesný opak podstaty našeho bytí v této realitě.

Ve své roční astrologické předpovědi jsem zmiňoval problematické konstelace, které činí přírodu nestabilní a která značí možnost přírodních pohrom. Jak jsem však uvedl výše, konkrétní projev takového trendu není možné dopředu spolehlivě určit a lze maximálně tipovat. Tak je to se všemi předpověďmi, ať už jde o vztahy, práci a nebo zdraví.

Určení takových trendů není málo. Jednak fungují spolehlivě a také zaručují možnost skrze svobodnou vůli na ně reagovat. Budoucnost není neměnná a učím své klienty, aby vzali svůj osud do vlastních rukou a začali ho přetvářet dle svých představ. Právě v tom spočívá síla esoteriky. Není v laciných předpovědích, ale v možnosti tvořit si samostatně svůj vlastní vesmír dle nejlepších představ a žít šťastný a naplněný život.
 

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.


Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: astrologie, věštění

Diskuze k článku: 66 příspěvků , nejnovější 08.01.2018 22:35:46

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

blankAvatar
epoirerjean | 08.01.2018 22:35

[b][url=http://www.rolexwatchescheapsale.top/it/news/] il commercio all'ingrosso replica rolex [/url][/b][b][url=http://www.rolexwatchescheapsale.top/it/news/]rolex nuovi orologi rolex in vendita[/url][/b][b][url=http://www.rolexwatchescheapsale.top/it/news/] conveniente orologi rolex[/url][/b] [b][url=http://www.rolexwatchescheapsale.top/it/news/] il commercio all'ingrosso replica rolex [/url

blankAvatar
esturdevaross | 05.01.2018 23:34

[b][url=http://watches.michaelkorswalletstore.com/fr/]Répliques de montres suisses aaa +[/url][/b] [b][url=http://watches.michaelkorswalletstore.com/fr/]répliques de montres suisses[/url][/b] [b][url=http://watches.michaelkorswalletstore.com/fr/]mécanique suisse mouvement répliques de mont

blankAvatar
oanksonlowe | 24.12.2017 04:14

features, coats plus shoes.Not exclusively should right now there be safe-keeping areas but there should be organization.To do this there needs to be some home furniture in mudrooms contains storage cabinetry, coat holders, closets, cubby openings and sitting down benches. When buying home household furniture for use within a massive family's mudroom, you should look to get functionality.During the wintertime months probably the most used part of home furniture inside our home include the coat cabinets.There are usually two coating racks in the mudroom plus two topcoat racks on the main door way on the house.The kids coat wine racks are shorter compared to adult coat rackfor usefulness purposes.They've had any foot section taken out of them in making them shorter and a lot more accessible for the children.The coating racks contain the coats, sweaters, gloves plus winter less difficult.In the particular spring precious time coat shelving hold raincoats and umbrellas Another piece of useful pieces of furniture in your mudroom, in addition to a coat holder, is an important bench where close family can sit on when extracting their boots.This piece of home home furniture has drawers where children save their boots and overshoes.Each bathroom drawer is labeled having a child's name to protect yourself from any misunderstanding. A great sturdy doormat is likewise important to be able to wipe away from muddy and also wet boots.Purchase any recessed yoga exercise mat, as they are easily flushed and efficiently trap soil and moisture content.They are usually recommended because they're safe; not really a tripping risk.Another neat part of home furniture for yourself mudroom could possibly be the versatile armoire, filled with shelves and also hooks.Backpacks, bags and also purses could be stored inside here. When buying home furniture to your mudroom, buy a wall reflect, some added hooks in addition to a trash receptacle.Remember the fact that mudroom maintains mostly periodic items, once winter has ended keep clothes and shoes or boots away in storage.Constantly revisit the area and remove things that do never belong as a consequence keeping that clutter to the minimum. Having a limited budget including a small moment investment, a mudroom is often turned to a well sorted out space using a few furnishings pieces.A well organized mudroom can save you the frustration of interested in shoes plus coats in the am rush. UGG Tall Fox Fur 8688 Grey Boots VJ1255 - $133.00 : Ugg Boots Outlet Online, ugg.nike9a.com language: [url=http://ugg.nike9a.com/de/] [img]http://ugg.nike9a.com/langimg/gericon.gif[/img]Deutsch[/url] [url=http://ugg.nike9a.com/f

blankAvatar
yprombuytiffany | 20.12.2017 08:59

[b][url=http://www.poloshirtsoutlet.cn/it/moncler-scialle-c-12.html]poco a nord di fronte alle donne?","prefixWrap":0,"src":"cheap north face women's jackets","relation":[],"result":""},{[/url][/b] [b][url=http://www.poloshirtsoutlet.cn/it/moncler-scialle-c-12.html]sconto parete nord delle giacche","prefixWrap":0,"src":"discount north face women's jackets","relation":[],"result":""},{[/url][/b] [b][url=http://www.poloshirtsoutlet.cn/it/moncler-cappotto-c-1.html]parete nord uomini giacca.","pre

blankAvatar
epoirerjean | 03.11.2017 21:36

aiders Jerseys http://www.cheapjerseyspopular.com/philadelphia-eagles-jerseys-c-4.html cheap Philadelphia Eagles Jerseys http://www.cheapjerseyspopular.com/pittsburgh-steelers-jerseys-c-5.html cheap Pittsburgh Steelers Jerseys http://www.cheapjerseyspopular.com/san-diego-chargers-jerseys-c-27.html cheap San Diego Chargers Jerseys http://www.cheapjerseyspopular.com/san-francisco-49ers-jerseys-c-26.html cheap San Francisco 49ers Jerseys http://www.cheapjerseyspopular.com/seattle-seahawks-jerseys-c-28.html cheap Seattle Seahawks Jerseys http://www.cheapjerseyspopular.com/st-louis-rams-jerseys-c-29.html cheap St Louis Rams Jerseys http://www.cheapjerseyspopular.com/tampa-bay-buccaneers-jerseys-c-30.html cheap Tampa Bay Buccaneers Jerseys http://www.cheapjerseyspopular.com/tennessee-titans-jerseys-c-31.html cheap Tennessee Titans Jerseys http://www.cheapjerseyspopular.com/washington-redskins-jerseys-c-32.html cheap Washington Redskins Jerseys Replica Movado watches US Dollar Euro GB Pound Canadian Dollar Australian Dollar Jappen Yen Norske Krone Swedish Krone Danish Krone CNY Categories

blankAvatar
oanksonlowe | 23.07.2017 19:14

alse meaning of warmth which might lead most people into extracting a headband, gloves, or additional clothing as well as render you vulnerable to the chilled.Caffeine can interfere with your blood flow, too, so stick to decaf relating to the day of the outing.In addition, alcohol benefit from may damage your judgment, which can lead to further problems while hunting within the cold. 4.Dress within layers.Expert hunters are familiar with the routine hunting clothes they are able to get for sports appliances shops or shops.You require insulated as well as thermal under garments, shirts and additionally pants, and even overalls or even cover suit to protect your skin through the elements.Don't forget a loath, gloves, boots (with heat socks), and sunglasses once you plan that should be out during the day.If at any time you beginning feel chill and shiver, it's moments to go in for the day, as your body temperature is normally dipping too low just for safety. 5.Don't forget the security equipment.In addition to appropriate weaponry and the required permits, you might want to bring together a map or even GPS, a woodman's device, a thermos associated with hot liquid in case you get perfectly chilled or we become parched, and some type of communication instrument, like a telephone.Let someone know where you will be and whenever you will gain so for fear that something develops, they should know where to look for you. Taking several sensible safeguards like these will help to make a person's hunting visit fun and additionally profitable although keeping most people safe on the bargain. Ugg Classic Short 5800 Grey Boots [86966-856-228] - $126.00 : Ugg Boots Outlet Online, bookugg.org

blankAvatar
esturdevaross | 01.07.2017 02:47

http://www.girltiffany.com/ tiffany outlet,tiffany jewelry outlet,tiffany and co outlet,tiffany outlet online,tiffany outlet store,tiffany outlet locations,cheap tiffany & co,cheap tiffany & co jewelry,tiffany jewelry, tiffany & co, tiffany and co,wholesale tiffany jewelry, tiffany,cheap tiffany,tiffany rings,tiffany silver Jimmy Choo Carolyn Black Suede Metallic Leather Flat Sandals - $135.00 : Jimmy Choo Outlet, menji

blankAvatar
esturdevaross | 23.04.2017 01:16

[b][url=http://www.outletpandora.cn/no/pandora-perler-c-4.html]pandora perler billig[/url][/b] [b][url=http://www.outletpandora.cn/no/pandora-perler-c-4.html]Pandora perler dicount[/url][/b] [b][url=http://www.outletpandora.cn/no/pandora-halskjeder-c-16.html]Pandora Halssmykker for grandmat

blankAvatar
oanksonlowe | 27.02.2017 11:14

lighted wreath, but will not quite contain a budget for among the more expensive ones, consider one other option.You may buy a bare green wreath really inexpensively.A strand with lights may cost anywhere from around $1.00 to make sure you $3.00.Still, put all of them together while you have the planning of a professionally lighted Christmas wreath.For the project, utilize either sharp or multi-colored Holiday lights.Simply consider the clear green wreath and wrap your lights around at a design mimic the stripes for a candy stick.Once you may have gone up around, tuck earphones light within the green belonging to the wreath.Confirm you place that near the outlet because there will not be numerous extra string.Now are actually ready, plug them in and listen to a design.A green bow is mostly a nice contact, but not required.As consumers drive by way of, they will discover a superbly lit wreath within your window and they're going to have no indisputable fact that you saved just a few bucks simply by wrapping the particular lights oneself. Moncler Caps 0242 - $44.00 : Cheap Moncler Outlet Online Store, monclerdoudoune.top US Dollar

blankAvatar
oanksonlowe | 23.02.2017 01:15

/> 1.Avoid buying your morning flavored coffee.That's not to imply stop taking in coffee early in the day.But completely new noticed how expensive buying a mug of coffee is.Buying a mug of coffee every afternoon can run you say $2.50 every single day for all 5 days 1 week which levels to $12.50 monthly.Instead involving coffee why not purchase a flask in the local store and make your own coffee to try to work.You will never have to wait throughout line and think about always you preserve walking towards coffee shop each day. a pair of.Make your own private packed meal.I know how little time every person have which explains why we tend to take the straightforward road and by lunch in the office.But if you just took a while each evening prior to to sleep and make your individual packed lunch you can actually save around $15 per day on takeaway.What's extra is that it's far more healthier than what you would end in place buying at your local restaurant or food items court. 3.Purchase your movies.We do not need to go into the cinemas every time you want to go watching a video.Why not just stay using nights and watch it out of your comfort of one's home.Get hold of bag of microwave stovetop popcorn and rent the hottest release dvd and you have on your own a night-in rather then a night-out.In any case its genuinely about spending some with friends anyway so why not invite some over and produce night today. 3.Cut a entertainment bills.We don't know what quantity of money we are actually spending on a monthly basis on entertainment until we start adding them together.A few particular date with friends for dinner, drinks after work and this can easily start to add together fast.Why possibly not invite friends for a home prepare food meal your own house.Not only would it not be further cozier, it will give your friends a way to relax in your own natural settings.A residential cook supper is easily way more affordable than going out to the restaurant for that meal. 5.Turn to your lights.We miss how much we are spending on electricity with our home needlessly.Like nearly everybody we employ a endless number of electrical appliances connected to the power outlet at standby, you'll find lights on in rooms where use of is even in them and this will likely amount to thousands of dollars per annum.Even if an electrical appliance can be on standby it is still draining power all pc training courses quite smaller but start adding up numerous appliances at draining a nice amount but it starts to provide up.Think about buying utility surge boards with individual power on/off switches as a way to switch from an appliance you aren't employing.Turn to your lights whenever you leave a room. 6.Hard drive slower.With the latest high natural gas prices this may not the time a lead base.Smooth acceleration and deceleration won't just reduce harm on auto and consequently save with servicing but it will also reduce the cars usage of gas/petrol.An even better solution is in order to find opportunities to walk to and from quite short trips rather then automatically jumping into auto, you'll undertake wonders in your health and the environment. With limited changes to your lifestyle and applying most of the tips above you can certainly slash $1200 through your expenses yearly.You'll also discover your lifestyle won't definitely be affected all of that much also, you might even discover your changes do you a world of decent. Clearance Moncler Down Jacket Men Brief Paragraph White [MC-0021] - $168.00 : Cheap Moncler Outlet

blankAvatar
esturdevaross | 07.01.2017 23:26

ined) additionally, they may like to have some sort of chew within your favorite headsets rings or almost every piece from jewelry it's possible you have on.Make positive you get rid of anything you don't want demolished.Once your own bird was trained the person should turn out to be quite at home to sit on you lacking doing almost any major injury. Something else you will possibly not be tuned in to is that when your cockatiel may very well be doing anything naughty you could possibly hear unconventional noises say for example a different appearing coo or possibly chirp.This may well especially happen once your bird is having a free range on the town.You never determine what your cockatiel may find to rejoice with.There will probably be important reports or money as an illustration and you need those things in which to stay one portion not shredded upwards into a large number of pieces! So always have knowledge of where he or she is from start to finish.This is in addition important therefore he won't fly outside and get lost or possibly stolen. As together with any caged bird it is recommended to cover their cage in the evening.Cockatiels may get a fright with the night by a critical noise together with flap all-around and hurt or injure itself.Having said that, they accomplish still like a version of a light when covering the cage using a cloth get away from a flap available so quite a few light come in from the light which is left with.Unfortunately some birds can have frights inside the night fairly often so maybe you will want to leave the actual cage within the brightly lit up room.If this fails to help then it would advisable to look at your bird to the vet to find out what many people suggest you will do. Working with a cockatiel to provide a pet might be such a satisfying experience.These fowl when trained which has a guided along with loving hand can really become section of the family for and right out of the cage.Discovered haven't experienced that expertise and are considering it afterward do take the move and go through the wonderful bond that could be made amongst human and additionally bird. Tiffany & Co Notes heart tag charm nacklace [Tiffanys-1087] - $149.00 : tiffany jewelry, tiffanyandconews language: [url=http://www.tiffanyandco.news/de/] [img]http://www.tiffanyandco.news/langimg/gericon.gif[/img]Deutsch[/url]

blankAvatar
esturdevaross | 12.10.2016 13:02

mally oahu is the other foods that will be expensive on bulk.With just has a tendency to foods, you can receive many advisors in bulk or for discounts and now have plenty associated with wholesome foods for a bulking, dropping and bodybuilding endeavors. Presently, you're quite possibly wondering... O .k, that's an outdoor list with general foods I am able to use but My organization is taking some supplements.And aren't so cheap.Let me try all the things I see in your latest muscles magazines but I really only get time with regard to what is effective.Where's typically the cheap number of supplements? Inexpensive (best bang in your buck) nutritional supplements: 1.Multi-vitamin a pair of.Fish oil 3.Whey concentrate 3.Dextrose 5.Creatine Monohydrate Story goes... I try numerous supplements average joe.I'm having thoughts.I care what will work and sometimes I stumble across something that is worth their expense.But the above list would be the basic supplement list we always return to whichever.It's an area of the vitamin closet in your kitchen.Just have no time, no money or no would like to try things new, I know that above would be the only stash I must make any gains I'll need. So okay summarize in addition to review... Building muscle mass on budget is legitimate.If you seek specific foods that are great reasons for protein, sugar and healthy fats together with mix not to mention match, you now have a really good rounded selection to make many food.No matter for everybody who is on your bulk phase, cutting phase or need to eat healthy, it doesn't has to be the most high-ticket things you could have ever achieved. Pandora Silver Crystal Heart Charm Bracelet Pink - $49.00 : cheap pandora Jewelry, freefunla.com

blankAvatar
oanksonlowe | 20.08.2016 14:36

the retail wall plug are unload.Poor administration skills in dealing with people might also cause a home based business to neglect.Whether prospects don't come to feel welcome or even your sales staff shouldn't feel prized, the result continues to the same exact.The small business may forget, or may perhaps operate at far less than a potential.Rather as compared with have your organization fail, ensure you have properly prepared you and ones own employees by way of training and preparing in advance.Set to one side a bitter day provide for, and expect sunshiny weather against your business.Similar into a rainy afternoon fund is a necessity with adequate insurance for use on your inventory and for just about any liability risk you could have.Joining your small business association provide you with input as well as companionship with other affiliate marketers.You might share your own expertise in addition.. Moncler Scarf & Caps Pure Cotton Coffee [Moncler1314] - $280.00 : Cheap Moncler Outlet Online Store, monclergirls.org language: [url=http://www.monclergirls.org/de/] [img]http://www.monclergirls.org/langimg/gericon.gif[/img]

Můžete si také přečíst

Astrologie
Astrologické signatury

Beran Vládce: Mars (druhý vládce Pluto) Živel: oheň Barva: červená Den: úterý Číslice: 7 Tón: C Drahé kameny: ametyst,…

Astrologie
Léčebné postupy (nejen) pro znamení Berana

Cílem nového seriálu článků je vnést do obecného povědomí možnosti, které přinášejí různé alternativní postupy při některých…

Jiné věštby
Historie tarotu

Do Evropy přinesli tarot Saracéni koncem 14. století formou tzv. naiv – karetní hry. V 16.století se vynořuje slovo tarocci…

Ostatní
Lidové pranostiky - srpen

Každý měsíc zde najdete lidové pranostiky, které jak věříme, přivádějí člověka k hlubšímu zamyšlení o přírodních zákonitostech…

Magie
Wicca

Wicca je pojem, se kterým se setkáme v "moderní" esoterice docela často. Jedná se o obor relativně nový, nicméně jeho kořeny…

Jiné věštby
Věštění saskými hůlkami

Saské hůlky nabízejí způsob, jak získat snadno a rychle odpověď na přímou otázku. Potřebujete 3 dřevěné hůlky (větve stromu)…

Energie
Tatvy - jak je používat?

Tatvy jsou neviditelná záření kosmických sil. Můžeme si je představit jako paprsky, které ve dvouhodinových intervalech dopadají…

Astrologie
Rok 2012 - konec světa?

O tom, že bychom se měli za 2 roky dočkat konce světa, se dozvíme z nejrůznějších stran. Určitě jste mnozí z vás…

Věštírna
Indiánský horoskop

Indiánský horoskop přináší odlišný pohled na naše charakterové vlastnosti vedle nám známého, klasického evropského horoskopu…

 
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY