Bhópálská ekologická katastrofa - první část

Velikost textu: A A A

Bhópálská ekologická katastrofa - první část

Ilustrační foto
  • autor: redakce
  • sdílet na

 Bhópálská katastrofa je asi největší známá průmyslová havárie v historii. Tato katastrofa se stala v noci mezi 2. A 3. prosincem roku 1984. Stala se v Indii v městě Bhópál. Bhópál je hlavní město indického státu Madhajapradeš a je druhým největším městem v tomto indickém státu. Právě onu noc uniklo z místní chemičky více než čtyřicet tun metylisokyanátu, kyanovodíku a dalších smrtelně nebezpečných plynů. Chemička patřila americké firmě Union Carbide. Během tří dnů po této chemické havírii umírá v Bhópálu a jeho okolí přibližně osm tisíc lidí a do dnešního dne je to zhruba dvacetpět tisíc lidí. Celkový počet lidí zasažených touto chemickou katastrofou je asi 520 tisíc lidí.

Americká firma, která stavěla chemičku v Bhópálu, již jednu chemičku měla, v USA v západní Virginii. Ve snaze ušetřil téměr osm miliónů dolarů, postavila v Bhópálu chemičku mnohem méně bezpečnou. Snažila se ušetřit na bezpečnostním systému například místo nerezové oceli, použila ocel běžnou. Toto nebylo jediné bezpečnostní snižování. Jakmile chemička zahájila svůj provoz, propustili polovinu lidí, tudíž o polovinu méně lidí, dohlíželo na bezpečnost v chemičce. V rámci nesmyslných úspor se také chladicí systémy zastavovaly,

aby se ušetřili dolary. Firma sice ušetřila mnoho dolarů na snižování bezpečnosti, všem první problémy na sebe nenechaly dlouho čekat. Mnozí zaměstnanci, kteří byli vystavování nebezpečným plynům, byli hospitalizováni, v prosinci roku 1981 byl zaměstanec v kontaktu s jedovatým fosfátem a nepřežil. V květnu 1982 dorazil do chemičky tým inženýrů, aby posoudili stav chemičky. Inženýři po důkladném přezkoumání zjistili, že je zde minimálně třicet oblastí, kde by mohlo dojít k závažné katastrofě. Jedenáct míst bylo právě v oblasti, kde se skladoval smrtelně nebezpečný metylisokyanát. I přes tyto zprávy a přes stížnosti zaměstnanců šéfové vše zcela ignorovaly.

Dálkový kurz výkladu tarotových karet pro začátečníky od autora knihy Tarot pro samouky

ZOBRAZIT

V noc katastrofy několik zaměstanců čistilo potrubí, kudy se přiváděl prudce jedovatý metylisokyanát. Jelikož vše v továrně bylo ve špatném stavu, došlo k průniku vody do nádrže, voda spolu s metylisokyanátem začala reagovat. Brzy byla nádrž přetlakovaná, že se zlomil ventil a uniklo zhruba čtyřicet tun metylisokyanátu ven. Vedoucí továrny měli okamžitě pustit sirény, varovat obyvatelé, aby utíkali proti směru větru, dali si před obličej mokrý hadr. Nic z toho však neudělali a dál nehodu popírali. Účinek jedu byl okamžitý. Zasáhl oblast zhruba o 60 km2. Jed má za následek okamžitou smrt nebo slepotu s následnou smrtí. Jed popálil tkáň očí a plic. Lidé, kteří přežili první zasažení plynem, měli nenávratně poškozené plíce, bolesti hlavy, poruchy rovnováhy, silné deprese a podobně. Ženy, které byly těhotné, šly buď na potrat, nebo se jim narodili postižené děti.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.


Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: ekologie

Můžete si také přečíst

Ekologie
Elektřina ze Slunce

Dramaticky rostoucí ceny všech energií zvyšují zájem o alternativní zdroje. Jedním z nejperspektivnějších je fotovoltaika…

Ekologie
Jaderný konflikt a ozonová díra

Tento druh článků bude od podzimu přístupný pouze pro uživatele, kteří zaplatí čtenářský poplatek. Přístup, registrace i…

Ostatní
5 faktů o energii, které jste nevěděli

Tento druh článků bude od podzimu přístupný pouze pro uživatele, kteří zaplatí čtenářský poplatek. Přístup, registrace i…

Ekologie
Globální oteplování do konce století změní podnebné pásy

Podle nové studie vycházející z prognóz Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC) přestane do konce tohoto století…

Ekologie
Změna teplot na Venuši

Teplo v atmosféře Venuše, vyvolané silným skleníkovým oteplováním ve skutečnosti může mít vliv na ochlazení vnitřku planety.…

Ekologie
Pokles rostlinné produktivity

V uplynulém desetiletí došlo k neočekávanému snížení globální rostlinné produktivity. Uvádí to nová studie vypracovaná na…

Ostatní
Vegetariánství očima slavných

1. říjen je mezinárodním dnem vegetariánství a proto jste v pátek mohli postřehnout akce na podporu bezmasého způsobu…

Ekologie
Staňte se vegetariány a zachraňte planetu, vzkázal Paul McCartney

Vegetariánství nebo velmi nízká konzumace masa, zvláště hovězího, je "nejjednodušším a nejefektivnějším krokem", který může…

Ekologie
Volná energie

Většině lidí se asi pod pojmem „volná energie“ vybaví snahy o výrobu perpetua mobile a šílení vědci zamknutí v suterénním…

 
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY