Biopaliva přináší chudobu milionům lidí

Velikost textu: A A A

Biopaliva přináší chudobu milionům lidí

Ilustrační foto
  • autor: ze zahraničí
  • sdílet na

Rostoucí výroba bioetanolu zvyšuje nedostatek potravin. Kukuřice, cukr a další druhy zemědělských plodin jsou pro výrobu biopaliv nezbytné. Navíc růst setby pro zelené palivo snižuje množství půdy určené pro pěstování potravin, což vede k nižší úrodě a vyšším cenám potravin.

Potravinový index FAO (Organizace OSN pro výživu a zemědělství) dosáhl v únoru 2,2%, což bylo označeno jako nejvyšší bod od analýzy cen v roce 1990. Index zahrnuje výkyvy cen u 55 druhů potravin.

Zasvěcení do Reiky a Shambally na dálku

ZOBRAZIT

Index cen plodin v březnu (včetně pšenice, rýže a kukuřice) se zvýšil o 3,7%. Ceny kukuřice se v loňském roce zdvojnásobily, zatímco pšenice dosáhla 65%.

Index cen u rostlinného oleje a tuku se zvýšil nepatrně. V současné době se nachází na stejné či o trochu nižší úrovni než při vrcholu v červnu 2008. Index cen masa se v únoru zvýšil o 2%. Index cen cukru je o 16% výše, než byly jeho hodnoty před rokem.

Taktéž zpráva Světové banky potvrzuje, že ceny potravin stále rostou. Index cen potravin Světové banky vzrostl z října 2010 k lednu 2011 o 15%.

Podle odhadů odborníků počet podvyživených lidí na celém světě překročí v blízké budoucnosti úroveň jedné miliardy lidí. Podle OSN bylo v loňském roce více než 925 milionů podvyživených lidí. Rostoucí ceny potravin vrhají lidi do chudoby a vyvíjí tak tlak na nejzranitelnější vrstvy obyvatelstva – ty, kteří více než 50% svých příjmů utratí za jídlo. Jako výsledek, kdy ceny rostou o 15% od října do ledna, se více než 44 milionů lidí ocitlo pod hranicí chudoby (dle specialistů Světové banky).

Rostoucí ceny potravin a paliv tlačí zemědělce a další zemědělské výrobce směrem k pěstování více lukrativních „palivových“ plodin, což ovšem znovu jen přilévá olej do ohně.

Ani Evropa, ani USA neplánují zrevidovat svoje normy, které stanoví neustálé zvyšování podílu přírodních složek v palivu. V roce 2022 dosáhne používání biopaliv ve Spojených státech 36 miliard galonů za rok (více než 160 miliard litrů). V EU je situace taková, že do roku 2020 má být 10% pohonných hmot vyrobeno z rostlin. Své programy na biopaliva mají ovšem i Čína, Indie, Thajsko a další země.

Před 10 lety Čína přitom zakázala pěstování plodin pro výrobu paliv poté, co země čelila silnému nárůstu cen obilí. K náhlému růstu cen kukuřice na Chicago Mercantile Exchange došlo v důsledku rozvoje výroby bioetanolu v USA. Pěstování plodin pro tyto účely dále vyrostlo až na 40%.

V současné době Čína vyrábí etanol z manioku (kořenová rostlina), kterou taktéž dovážejí z dalších zemí. Ceny manioku však začínají růst a programy spojené s výrobou biopaliva v okolních asijských státech začaly klesat. Maniok je tak používaný pro pastvu dobytka, nicméně není pro ně úplně vhodný a způsobuje dobytku problémy. Ve výsledným efektu tak způsobuje maniok opět dražší potraviny pro lidi.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.

Zdroj
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Můžete si také přečíst

Ekologie
Elektřina ze Slunce

Dramaticky rostoucí ceny všech energií zvyšují zájem o alternativní zdroje. Jedním z nejperspektivnějších je fotovoltaika…

Ekologie
Jaderný konflikt a ozonová díra

Tento druh článků bude od podzimu přístupný pouze pro uživatele, kteří zaplatí čtenářský poplatek. Přístup, registrace i…

Ostatní
5 faktů o energii, které jste nevěděli

Tento druh článků bude od podzimu přístupný pouze pro uživatele, kteří zaplatí čtenářský poplatek. Přístup, registrace i…

Ekologie
Globální oteplování do konce století změní podnebné pásy

Podle nové studie vycházející z prognóz Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC) přestane do konce tohoto století…

Ekologie
Změna teplot na Venuši

Teplo v atmosféře Venuše, vyvolané silným skleníkovým oteplováním ve skutečnosti může mít vliv na ochlazení vnitřku planety.…

Ekologie
Pokles rostlinné produktivity

V uplynulém desetiletí došlo k neočekávanému snížení globální rostlinné produktivity. Uvádí to nová studie vypracovaná na…

Ostatní
Vegetariánství očima slavných

1. říjen je mezinárodním dnem vegetariánství a proto jste v pátek mohli postřehnout akce na podporu bezmasého způsobu…

Ekologie
Staňte se vegetariány a zachraňte planetu, vzkázal Paul McCartney

Vegetariánství nebo velmi nízká konzumace masa, zvláště hovězího, je "nejjednodušším a nejefektivnějším krokem", který může…

Ekologie
Volná energie

Většině lidí se asi pod pojmem „volná energie“ vybaví snahy o výrobu perpetua mobile a šílení vědci zamknutí v suterénním…

 
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY