Havárie elektrárny Fukušima 2/2

Velikost textu: A A A

Havárie elektrárny Fukušima 2/2

Ilustrační foto
  • autor: redakce
  • sdílet na

V předchozím článku jsme si shrnuli fakta a informace, které o jaderné havárii víme. V druhém pokračování se podíváme na průběh samotné havárie a na následky této velké jaderné katastrofy.

Ve chvíli, kdy se havárie stala, byly v provozu reaktory jedna, dva a tři v provozu. Další tři reaktory byly v tu chvíli na pravidelné údržbě. Ihned po katastrofě se první tři reaktory, které v tu chvíli běžely, automaticky zastavily. Jako první se v Japonsku otřásla zem, asi jednu hodinu po zemětřesení udeřila na Japonsko druhá pohroma ve formě tsunami. V tu chvíli se zastavují generátory, které se používají pro nouzové chlazení. Zastavení generátorů způsobuje nárůst teploty a také nárůstu tlaku v reaktorech. Reaktory 2 a 3 se podařilo zchladit. Ovšem první reaktor se nepodařilo zchladit a klesá dál hladina vody a stoupá tlak.

Kurz přírodní medicíny - naučte se hlubší souvislosti nemocí z pohledu duchovna a ezoteriky

ZOBRAZIT

Později došlo k výbuchu vodíku v pomocné budově. Vlivem výbuchu vodíku se poškodil i betonový přístřešek, ten chránil reaktor před vlivy počasí. Ocelovou tlakovou nádobu, v níž je reaktor uložen, však výbuch vodíku nepoškodil. Dva dny po havárii už chlazení na reaktoru 3 nestačilo. Použili zde mírné odpuštění radioaktivní páry a chadilo se mořskou vodou. Zvýšená radiace se později naměřila venku i uvnitř areálu. Čtrnáctého března vybuchl vodík bohužel i zde, avšak ani v tu chvíli nepoškodil výbuch nádobru reaktoru. Den poté došlo k dalšímu výbuchu v reaktoru 2 a dost pravděpodobně poškodil i nádobu reaktoru. U reaktoru čtyři, začala hořet nádrž s vyhořelým palivem. Požár je sice brzo zlikvidován, avšak v noci šestnáctého března znovu u reaktoru čtyři začalo hořet a to z neznámých příčin.

Všichni obyvatelé v okruhu dvaceti kilometrů byli evakuováni. Jedenáctého dubna se rozšířil okruh evakuace na čtyřicet kilometrů. První týden se na měřících stanicích naměřila zvýšená koncentrace radioaktivního cesia a jódu. Hodnoty, které jsou zdraví nebezpečné, však naměřili pouze v bezprostřední blízkosti elektrárny. V některých potravinách bylo měřením zjištěno nadlimitní množství radioaktivity. Proto byl vydán zákaz konzumace a vývozu. Například mléko, brokolice, špenát a další. Půdní okolí elektrárny v sobě mělo mírně zvýšené hodnoty plutonia.

Do oceánu bylo řízeně vypuštěno asi jedenáct a půl tisíce tun mírně radioaktivní vody. Díky mořské vodě, kterou se chladili přehřáté reaktory, došlo k poškození chladicích systémů. Japonská parlamentní vyšetřovací komise došla k závěru, že katastrofu nezavinila tsunami ani zemětřesení, ale lidská chyba, tedy člověk. Bylo možné tuto havárii předpovídat.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.


Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: ekologie

Můžete si také přečíst

Ekologie
Elektřina ze Slunce

Dramaticky rostoucí ceny všech energií zvyšují zájem o alternativní zdroje. Jedním z nejperspektivnějších je fotovoltaika…

Ekologie
Jaderný konflikt a ozonová díra

Tento druh článků bude od podzimu přístupný pouze pro uživatele, kteří zaplatí čtenářský poplatek. Přístup, registrace i…

Ostatní
5 faktů o energii, které jste nevěděli

Tento druh článků bude od podzimu přístupný pouze pro uživatele, kteří zaplatí čtenářský poplatek. Přístup, registrace i…

Ekologie
Globální oteplování do konce století změní podnebné pásy

Podle nové studie vycházející z prognóz Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC) přestane do konce tohoto století…

Ekologie
Změna teplot na Venuši

Teplo v atmosféře Venuše, vyvolané silným skleníkovým oteplováním ve skutečnosti může mít vliv na ochlazení vnitřku planety.…

Ekologie
Pokles rostlinné produktivity

V uplynulém desetiletí došlo k neočekávanému snížení globální rostlinné produktivity. Uvádí to nová studie vypracovaná na…

Ostatní
Vegetariánství očima slavných

1. říjen je mezinárodním dnem vegetariánství a proto jste v pátek mohli postřehnout akce na podporu bezmasého způsobu…

Ekologie
Staňte se vegetariány a zachraňte planetu, vzkázal Paul McCartney

Vegetariánství nebo velmi nízká konzumace masa, zvláště hovězího, je "nejjednodušším a nejefektivnějším krokem", který může…

Ekologie
Volná energie

Většině lidí se asi pod pojmem „volná energie“ vybaví snahy o výrobu perpetua mobile a šílení vědci zamknutí v suterénním…

 
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY