7 důvodů, proč se z nedostatku potravin stane celosvětová krize

Velikost textu: A A A

7 důvodů, proč se z nedostatku potravin stane celosvětová krize

Ilustrační foto
  • autor: Ze zahraničí
  • sdílet na

Potravinová inflace je tady. Můžeme vidět, jak se zhoršuje pokaždé, když nakupujeme potraviny. Ceny základních potravinářských komodit jako je pšenice, kukuřice, sójové boby a rýže narostly od července 2010 do rekordních výšin. Očekává se, že toto trvalé zvýšení cen  bude pokračovat, podobně jako si nedostatky potravinářské produkce vezmou svou daň v tomto roce a dalších.

Letos v létě Rusko zakázalo vývoz pšenice s cílem zajistit vlastní národní zásoby, což zažehlo stížnosti protekcionismu. Americká zemědělská komunita již mluví o přidělování obilí. Doposud jsme neviděli nic, co se týče potravinového protekcionismu.

Nechte si zpracovat osobní horoskop od astrologa

ZOBRAZIT

Globální nedostatek potravin přinutil k mimořádné schůzi Organizaci pro výživu a zemědělství OSN, kde se tvrdí, že je nutné „rychlé jednání“. Poukazují na extrémní počasí, které je hlavním faktorem přispívajícím k rostoucímu nedostatku potravin. Nicméně spekulace s komoditami byly taktéž označeny jako jeden z viníků.

Zdá se, že krize přináší taktéž ideální příležitost a ospravedlnění pro velké GMO potravinové společnosti, aby protlačily své výrobky na skeptické trhy v Evropě a Japonsku. Jedna věc je jistá, nedostatek potravin se bude pravděpodobně i nadále zhoršovat a nakonec se stane zdrojem celosvětové potravinové krize.

Zde je sedm důvodů, proč se nedostatek potravin projeví v celosvětovém měřítku:

 

1. Extrémní počasí: Extrémní počasí byl hlavní problém pro celosvětové potraviny; od letního sucha a vlny veder, které zpustošily ruskou pšenici, přes katastrofální 'biblické záplavy' v Austrálii, na Srí Lance, Brazílii a Pákistánu. A to není vše. Extrémní zima a sníh udeřila v celé Evropě a Spojených státech. Základní plodiny v těchto oblastech selhávají a očekává se slabá sklizeň v roce 2011, kritičtější než v roce 2010. Na základě nedávné minulosti, extrémní povětrnostní podmínky budou i nadále pravděpodobně pokračovat a možná se i v příštích letech zhoršovat.

 

2. Kolaps kolonií včelstev: The Guardian oznámil tento týden na studii USDA pokles včelstev ve Spojených státech: „Hojnost čtyř běžných druhů čmeláků v USA klesla o 96% jen v posledních několika desetiletích.“ Je všeobecně známo, že včely opylují asi 90% světových hospodářských plodin. Je zřejmé, že pokud jsou tato čísla byť jen přibližně přesná, pak jsou naše zásoby potravin je ve vážných potížích. Naštěstí pro nás, GMO rostliny mají semena, která nevyžadují opylení, aby mohly nést ovoce.

 

3. Kolabující dolar: Komoditní spekulace mají za následek masivní potravinovou inflaci, která již nyní vytváří krizi v chudých oblastech světa. Ceny potravin se vyšplhaly do rekordních výšin hlavně proto, že se obchody odehrávají ve stále slábnoucím dolaru. Obchodníci budou poukaz na okolnosti popsané v tomto článku, aby ospravedlnili své spekulace, ale také to, že potraviny představují hmotné investice v době bezcenných papírů. Protože se dluhové problémy ve Spojených státech stále zhoršují a národy jako Čína a Rusko shazují dolar jako jejich nositele obchodu, bude dolar i nadále oslabovat, což povede k dalšímu zvyšování cen komodit.

 

4. Přísné regulační zásahy: Ještě před FDA (Správa potravin a léčby) byly dávány široké nové pravomoci k regulaci potravin v nedávném zákoně o Modernizaci bezpečí potravin, malé farmy byly napadeny a jejich podnikání regulováno. Nyní, nový návrh potravinového zákona v podstatě klade bezpečnost potravin pod vedení Ministerstva pro vnitřní bezpečnost, kde potravinový kartel využívá vládu, aby dále upevnil jejich kontrolu nad průmyslem. Bojovné policejní zásahy jsou proti zemědělcům podezřelých z toho, že nedosahují na kvalitu danou předpisy. Je to moc k zastrašování podnikání nevinných malých zemědělců.

 

5. Rostoucí ceny ropy: V roce 2008 rekordní ceny ropy dosáhly 147 dolarů za barel a nakoply tak ceny potravin na nová maxima. Rýže ztrojnásobila za 6 měsíců nárůstu cen ropy, podobně jako další potraviny. Cena ropy má vliv na potraviny na více úrovních – od orání polí, hnojení, postřiků pesticidy, až k sklizni a rozvozu. Co může přinést rok 2011? Mnozí odborníci předpovídají, že ropa může vyskočit nahoru na $ 150 - $ 200 za barel v příštích měsících. Jelikož ropa dosáhla v roce 2010 své 2-leté maximum $ 95/bbl, je pravděpodobné, že tempo růstu bude pokračovat. Opět platí, že oslabení dolaru bude hrát také svou úlohu v pohybu cen ropy, a následkem toho dosáhnou ceny potravin krizové úrovně.

 

6. Zvýšené znečištění půdy: Geo-inženýrství se koná ve Spojených státech ve velkém měřítku po celá desetiletí. Ohledně chemtrails, dříve známých v kruzích konspiračních teoretiků, vláda nyní připouští, že jsou plánem „b“ v boji proti globálnímu oteplování. Patenty těchto postřiků zahrnují také hliník. Toto množství hliníku kontaminuje a zabíjí rostliny a stromy a dělat půdu sterilní pro většinu plodin. Je zarážející náhodou, že GMO společnosti mají patentovaná hliníku odolná semena.  

 

7. GMO potraviny: Vzhledem k rostoucímu povědomí o vlivu geneticky modifikovaných potravin na zdraví, několik zemí odmítli jejich pěstování. Proto se zdá, že GMO společnosti potřebují potravinovou krizi, aby byly vnímány jako zachránci. Uniklé informace z WikiLeaks potvrzují, že toto je skutečná strategie GMO firem – "zvýšení cen komodit by mohlo podnítit větší liberalizaci na dovozy biotechnologie." Vzhledem k tomu, že firmy GMO mají pod kontrolou velkou část dodávek potravin, zdá se, že mohou také snadno manipulovat s cenami, aby bylo dosaženo úplné globální kontroly potravin.

 

Rovnice je to vlastně docela jednoduchá: jídlo je poměrně neelastická komodita z hlediska poptávky. Jinými slovy, lidé potřebují jíst bez ohledu na to, jak špatně se ekonomice vede. Poptávka ta v podstatě může být měřena podle velikosti populace. Proto jakmile poptávka zůstává stabilní, zatímco se 7 předchozích tlaků bude nadále zhoršovat, ceny potraviny budou mít jedinou možnost, kam se posunout - nahoru, nahoru a nahoru.

Zatímco se mezinárodní agentury tahají o nalezení "řešení", jejich energie může být stejně dobře vynaložena na položení otázky, zda-li je scénář hladomoru úmyslně zmanipulován za účelem výdělku. Bez ohledu na to by pro průměrného člověka bylo velice moudré, aby si udělal zásoby základních potravin jako investici, a přežil zhoršující se potravinovou krizi.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.

Zdroj
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: ekologie, gmo, příroda, ropa

Můžete si také přečíst

Ostatní
Vegetariánství se představuje

Vegetariánství je pojem, který u nás zní stále exoticky. Přitom stravování založené na vynechání živočišných produktů není…

Ekologie
Elektřina ze Slunce

Dramaticky rostoucí ceny všech energií zvyšují zájem o alternativní zdroje. Jedním z nejperspektivnějších je fotovoltaika…

Ostatní
Druhy vegetariánství

V minulém článku jsme si ukázali, že vegetariánství je životní styl lidí, kteří se staví zodpovědně ke svému zdraví…

Ostatní
Lidové pranostiky - září

Každý měsíc zde najdete lidové pranostiky, které jak věříme, přivádějí člověka k hlubšímu zamyšlení o přírodních zákonitostech…

Ekologie
Jaderný konflikt a ozonová díra

Tento druh článků bude od podzimu přístupný pouze pro uživatele, kteří zaplatí čtenářský poplatek. Přístup, registrace i…

Ostatní
5 faktů o energii, které jste nevěděli

Tento druh článků bude od podzimu přístupný pouze pro uživatele, kteří zaplatí čtenářský poplatek. Přístup, registrace i…

Ekologie
Globální oteplování do konce století změní podnebné pásy

Podle nové studie vycházející z prognóz Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC) přestane do konce tohoto století…

Ekologie
Změna teplot na Venuši

Teplo v atmosféře Venuše, vyvolané silným skleníkovým oteplováním ve skutečnosti může mít vliv na ochlazení vnitřku planety.…

Ekologie
Pokles rostlinné produktivity

V uplynulém desetiletí došlo k neočekávanému snížení globální rostlinné produktivity. Uvádí to nová studie vypracovaná na…

 
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY