Vegetariánství se představuje

Velikost textu: A A A

Vegetariánství se představuje

Ilustrační foto

Vegetariánství je pojem, který u nás zní stále exoticky. Přitom stravování založené na vynechání živočišných produktů není nic nového. Proč máme k vegetariánství předsudky? Nemělo by se stát tou pravou cestou „civilizovaného“ světa?

Kořeny vegetariánství jsou velmi staré a hlavní vliv pochází z Indie. Tam je silně zakořeněná láska ke všem živým tvorům a zabíjení zvířat nepřichází v úvahu. Ve starém Egyptě bylo maso považováno za nečisté. Otroci jedli pouze vegetariánskou stravu, přesto byli schopní budovat velkolepá sídla. O gladiátorech je známo, že byli přezdíváni „jedlíci zrní“ či „žrouti ječmene“ – obvykle nejedli maso, ale jedli hodně luštěnin. Mezi známé vegetariány v dějinách lidstva můžeme jmenovat Pythagora, Platóna, Leonarda da Vinci, L. N. Tolstoje, Franze Kafku, Alberta Einsteina či Mahatma Gandhiho. U nás vyšla první česky psaná kniha o vegetariánství před 140ti lety (z pohledu léčby). O 40 let později byla otevřena první pražská vegetariánská restaurace. A asi před 100 lety vyšla i první vegetariánská kuchařka. Ve světě je vegetariánství stále rozšířenějším životním stylem. A i u nás především mezi mladými lidi tento životní postoj vzrůstá a předsudky pomalu mizí. Vegetariánské restaurace dnes naleznete ve většině větších měst.

Co nás vlastně k vegetariánství vede? Jaké důvody má člověk k tomu, že se rozhodne vypustit živočišnou stravu? Je jich hned několik a všechny jsou závažné:

* ryze zelená strava je zdravá – existuje hodně zdravotních předsudků spjatých s vegetariánskou stravou, jsou ovšem založeny na neznalosti. Faktem je, že vegetariánská strava je zdravější, než strava obsahující maso. Podle respektované Americké dietetické společnosti a Kanadských dietologů je správně rozvržená vegetariánská strava vyvážená a zdravotně příznivá v prevenci a léčbě různých onemocnění a to ve všech životních obdobích života. Živočišné produkty obsahují naopak mnoho tuku a cholesterolu a jsou zdrojem mnoha onemocnění. Požívání masa znamená např. o 40% větší pravděpodobnost rakoviny.

* tělo je stavěné na zelenou stravu – ano, naše tělo je jakožto tělo primáta stavěno na rostlinnou stravu. Původem nejsme masožravci. Příroda nás vybavila plochými zuby k pojídání rostlin. Naše střeva jsou pětkrát delší než jsou střeva šelem (porovnatelné hmotnosti). Žaludeční šťáva masožravců je desetkrát kyselejší než u nás.

* morální důvody – ať už je naše vnímání duchovního rozměru světa jakékoliv, faktem je, že zvířata jsou živé a cítící bytosti. Projevují radost, lásku, smutek, strach i chuť žít. Jejich vědomí funguje na jiné úrovni než naše, ale to není důvodem dělat z nich „továrny na maso“. Navíc zvířata pro naše chuťové pohárky velmi trpí – naprostá většina živočišných potravin pochází z tzv. velkokapacitních chovů, v nichž jsou drženy tisíce zvířat v přeplněných klecích, kotcích nebo stísněných stájích. Nepoznají život mimo klec a jejich děsivý život končí ještě děsivější smrtí na jatkách. Kdo zná, jak vypadá život domácích zvířat, nemůže si nevybavit situaci v koncentračních táborech. Zvíře není věc.

* ekonomické důvody – naše planeta nezvládá uživit takové obrovské množství lidí, proto velké množství (840 milionů!) trpí podvýživou a hlad je častým důvodem úmrtí. Přitom k získání 1 kg masa je zapotřebí až 16 kg krmiva. Dobytek spotřebuje ročně 38% celosvětové produkce obilovin. A o spotřebě vody ani nemluvě. Pokud chceme, aby Země byla schopná uživit veškeré lidstvo, je vegetariánství jedinou možností.

Důvodů proč nejíst živočišné produkty je hodně. Důvod proč je jíst neexistuje. Mnozí z nás v sobě máme zabudovaný instinkt, který nám při konzumaci masa našeptává, že kvůli našemu potěšení zemřel živý tvor. Nebuďme lhostejní a neignorujme tento pocit. Jako civilizovaní lidé bychom měli šířit lásku a úctu ke všemu živému. Zajímejte se o to, co jíte. Příště si povíme o vegetariánství další informace a budeme vám představovat vyzkoušené recepty.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.


Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal
Článek patří do seriálu Vegetariánství
  1. Vegetariánství se představuje právě čtete
  2. Druhy vegetariánství
  3. Vegetariánství očima slavných
  4. Staňte se vegetariány a zachraňte planetu, vzkázal Paul McCartney

Štítky: strava, recepty, příroda

Můžete si také přečíst

Ostatní
Zázračný vitamín D

Tento druh článků bude od podzimu přístupný pouze pro uživatele, kteří zaplatí čtenářský poplatek. Přístup, registrace i…

Ostatní
Druhy vegetariánství

V minulém článku jsme si ukázali, že vegetariánství je životní styl lidí, kteří se staví zodpovědně ke svému zdraví…

Ostatní
Lidové pranostiky - září

Každý měsíc zde najdete lidové pranostiky, které jak věříme, přivádějí člověka k hlubšímu zamyšlení o přírodních zákonitostech…

Ekologie
Globální oteplování do konce století změní podnebné pásy

Podle nové studie vycházející z prognóz Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC) přestane do konce tohoto století…

Konspirace
Farmaceutický fašismus

Tento druh článků bude od podzimu přístupný pouze pro uživatele, kteří zaplatí čtenářský poplatek. Přístup, registrace i…

Ostatní
Správné návyky pro zdravý život I.

Hledáte jednoduchý a rychlý návod, jak si vypěstovat dobré zdravotní návyky? Literatury na téma zdravého životní stylu a…

Ekologie
Pokles rostlinné produktivity

V uplynulém desetiletí došlo k neočekávanému snížení globální rostlinné produktivity. Uvádí to nová studie vypracovaná na…

Ostatní
Vegetariánství očima slavných

1. říjen je mezinárodním dnem vegetariánství a proto jste v pátek mohli postřehnout akce na podporu bezmasého způsobu…

 
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY