Marihuana – duchovní bylina? 1/2

Velikost textu: A A A

Marihuana – duchovní bylina? 1/2

Ilustrační foto

Marihuana je v dnešní době ve středu zájmu. Moderní svět tuto bylinu objevuje relativně krátkou dobu. Média často zmiňují marihuanu ve smyslu její nezákonnosti, ale přestože je ve většině států nelegální, objevují se stále častěji i zprávy o výrazných zdravotních efektech. Ať už se v novinách píše o marihuaně to či ono, jisté je, že je mezi lidmi tato droga velice oblíbená. Zkušenost s marihuanou má v ČR podle některých výzkumů třetina dospělých, ale realita bude pravděpodobně vyšší. Jaký může mít marihuana vliv na duchovní rozvoj společnosti? Může nás vnitřně obohatit či zabrzdit? Je tato droga pro vývoj člověka příznivá?


Marihuana se představuje

Přestože je marihuana nejrozšířenější „měkkou“ drogou, ne každý je na toto téma expertem. Marihuana je droga, která pochází z byliny – konopí indického. Konopí indické je jednoletá bylina, která je specifická tím, že má na listech a samičích květenstvích vrstvu pryskyřice. Pryskyřice obsahuje kanabinoidy či THC (delta-9-tetrahydrocannabinol), což je hlavní psychoaktivní látka, kvůli které se konopí těší tak velké oblibě. Nejčastěji se využívá sušené květenství, které nazýváme marihuanou, určitě jste ale slyšeli i o hašiši, který je vlastně koncentrovanou čistou pryskyřicí.

Kurz přírodní medicíny - naučte se hlubší souvislosti nemocí z pohledu duchovna a ezoteriky

ZOBRAZIT

Uživatelé marihuany mohou využít několik možných způsobů užívání této drogy. Nejrozšířenější je forma kouření, ať už balením cigaret (tzv. jointů), různých dýmek (šlukovky) či bongů (vodní dýmky). Marihuanu je ovšem možné „kouřit“ i pomocí tzv. vaporizérů, které jsou nejzdravější formou užívání. Nedochází u nich totiž k hoření, marihuana je ohřívána na teplotu cca 185° C, při které se uvolňuje THC a nedochází k uvolňování škodlivých a karcinogenních látek. Další možností užívání drogy je i formou jídla či pití.

Na marihuaně nevzniká fyzická závislost, je zde ovšem nezanedbatelné riziko psychické závislosti. Oproti jiným drogám (včetně alkoholu či cigaret) je zde možnost závislosti menší. Ani neplatí, že by marihuana byla přestupní stanicí k tvrdým drogám. Existují silné hlasy, které tvrdí, že je marihuana „menší zlo“ než alkohol.


 

Zpátky do minulosti

Než se marihuana dostala do našich zeměpisných šířek a délek, prožila dlouhý život v pro nás exotických koutech Země. Marihuana jako droga se začala užívat již několik stovek let před naším letopočtem, přičemž mezi prvními byli tehdejší duchovní jihovýchodní Asie. Marihuana má tak od počátku blízko k hinduismu a málokdo ví, že se ve védských spisech píše o marihuaně jako o vijaye, což v nepálštině značí vítězoslavný a bylo to též jméno boha tvoření i smrti Šivy. Protože to byl právě tento významný hinduistický bůh, který objevil kouzlo konopné rostliny a přinesl ho lidem.

Podle legendy byl Šiva ženatý s Párvatí, se kterou žil v Himalájích. Protože Šiva flirtoval s jinými ženami a Párvatí zanedbával, rozhodla se natrhat mu konopnou rostlinu. Tu dala Šivovi kouřit a to ho rozveselilo. Přitom se mu otevřelo třetí oko a on spatřil božskou podstatu Párvatí a poté fascinován věnoval svou pozornost již jen jí. Šťastný Šiva se rozhodl předat konopí lidem pro potěšení.

Na východě je tedy počátek užívání marihuany zastřený do hávu náboženství, nicméně je zarážející, že za boha marihuany je považován právě Šiva, jeden z nejdůležitějších bohů hinduistického panteonu vůbec. Ukazuje to na to, jak moc byla marihuana důležitá pro duchovní život v Indii, kde byla často součástí posvátných indických nápojů bhang či speciálních dýmek.

Droga byla používáná jako lék či mast pro duchovní a meditační účinky v různých kulturách. Marihuanu užíval i Buddha, jak se dočteme v buddhistických spisech. V hlubokých meditacích jedl konopí a jeho semena. Je samozřejmě otázka, do jaké míry mu tato bylina pomohla při osvícení jeho mysli.

Marihuana byla používána i ve starém Egyptě. Užívání je zaznamenáno již v Eberských papirech, které pochází z 6. století před Kristem. Tehdy se užívala zejména pro své léčebné účinky – jako tišící prostředek proti bolesti. Stejně tak byly zbytky konopí nalezeny v ostatcích mladé ženy u Jeruzaléma ve 4. století před Kristem. Je pravděpodobné, že jí bylo podáno na zmírnění porodních bolestí.

Marihuana má své nezastupitelné místo i v západních duchovních tradicích, především ve smyslu magickém (hojně využívána na výrobu „kouzelných“ mastí), alchymistickém či pohanském. Nalezneme i spojitost mezi marihuanou a čarodějnickými procesy. Z používání čarodějnických bylin včetně konopí byla nařčena i Johanka z Arku.

I přes zdravotní přínosy, kvůli kterým se v západní části světa marihuana začala postupně prosazovat, svojí popularitu získala díky různým skandálům. Marihuana byla užívána především v uměleckých kruzích. Jako o uživateli marihuany se hovoří i o Williamu Shakesparovi (nález zbytků marihuany v blízkosti jeho domu). Marihuanovým opojením je inspirován i krásný svět Alenky v říši divů, jejíž autor Lewis Carroll experimentoval i s houbami. A o prokletém básníkovi Charlesu Baudelairovi se netřeba ani více rozepisovat.


 

Účinky marihuany

Pokud je marihuana užívána formou kouření, její vliv se dostaví během pár okamžiků a odezní po 1 – 3 hodinách. Při jezení či pití je celý průběh výrazně pomalejší. Představme si ve zkratce ty nejvýznamnější účinky marihuany. Rozdělíme je pro přehlednost na psychické, fyzické a zdravotní.

* psychický vliv

Stav po požití marihuany se dá popsat jako změněný stav vědomí. Člověk vnímá a reaguje odlišným způsobem, bývá fascinován všedními věcmi. Uvažování se odehrává v jiném tempu, uživatelé marihuany se i někdy jinak chovají. Ztrácí se schopnost odhadovat rychlost a čas. Může se dostavit i stav veselí a vysmátosti, kdy se uživatel směje, aniž by k tomu potřeboval důvod. Lidé jsou uvolnění a zrelaxovaní. Na druhou stranu v případě předávkování může docházet k halucinacím (bez ztráty vědomí), depresivním stavům, či psychózám.

* fyzický vliv

Lidé mohou jinak vnímat svoje tělo, stejně tak může dojít ke změnám ve smyslovém vnímání. Dostavuje se sucho v ústech, postupně i hlad a chuť na jídlo. Může dojít ke zkreslení vidění, v případě vyšší dávky k poruchám rovnováhy, slabosti a stavům na omdlení.

* zdravotní vliv

Výčet zdravotních přínosů marihuany by mohl být tématem na celý článek, ne-li na knihu. Pomáhá na migrény, menstruační bolesti, astma, roztroušenou sklerózu, glaukom, ale i třeba na rakovinu či HIV/AIDS. V případě častého užívání může mít negativní vliv na paměť nebo plíce.


Pokračování článku zde!

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.


Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: marihuana, mystika

Můžete si také přečíst

Magie
Smaragdová deska

Známá poučka esoterických disciplín "To, co jest dole, jest jako to, co jest nahoře a to, co jest nahoře, jest jako to, co…

Energie
Tatvy - jak je používat?

Tatvy jsou neviditelná záření kosmických sil. Můžeme si je představit jako paprsky, které ve dvouhodinových intervalech dopadají…

Jóga a mystika
Meditace

O meditaci můžete nalézt velké množství článků, nicméně málokde se vlastně dozvíte, o co jde a jak ji můžete provádět.Definovat…

Magie
Vizualizace – základ magie

Tento druh článků bude od podzimu přístupný pouze pro uživatele, kteří zaplatí čtenářský poplatek. Přístup, registrace i…

Energie
Představení čaker 1

Vítejte u seriálu o čakrách. Řekneme si zde nejen, co čakry jsou, ale postupně si ukážeme i možnosti jejich harmonizace.Lidské…

Magie
Voodoo II. - Duchové a rituály

Vúduisté věří, stejně jako stoupenci domorodých náboženství v Africe, že existuje jeden Bůh – Stvořitel či Stvořitelka, který…

Magie
Voodoo III. - Osud, magie a věštění

Z pohledu věřícího vúduisty neexistuje nic jako náhoda. Věří se, že vše souvisí s duchovními silami a celý viditelný a neviditelný…

Jóga a mystika
Tajemství levitace

Ježíš Kristus uměl chodit po vodě, tibetští mniši se zase dokáží vznést v sedě, nebo vycvičit běžce, kteří obrovskými skoky…

Jóga a mystika
Karma a bible

Východní filosofie nás učí, že všemu dění vládne zákon karmické odezvy, který určuje i osud lidí. Ten není ve své podstatě…

 
" />
Prodej družstevního bytu a daň z příjmu<div style=online eğitim
" /> Prodej družstevního bytu a daň z příjmu
online eğitim
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY