Horoskop českého prezidenta Miloše Zemana » Záhady zdraví

Horoskop českého prezidenta Miloše Zemana

Velikost textu: A A A

Horoskop českého prezidenta Miloše Zemana

Ilustrační foto

Český prezident Miloš Zeman má rozhodně zajímavý horoskop. Ostatně většina lidí, kteří se v nějakém oboru prosadí, má výrazné astrologické konstelace.

Slunce Miloše Zemana se nachází ve znamení Vah. Primárně každého určitě napadne, že váhavost, nerozhodnost a vrozené diplomatické schopnosti za účelem předcházení konfliktů nadělené Váhám, k Zemanovi příliš nesedí. Ovšem musíme si uvědomit hned dvě věci. Za prvé astrologie pracuje s více prvky a aspekty, než jenom Sluncem. Proto nelze vytrhávat jednu planetu z celého horoskopu. Druhá faktická poznámka zní, že ačkoliv je Miloš Zeman známý tím, že pro ostřejší slovo a ráznou diskusi nejde daleko, dokáže se dohodnout. Vzpomeňme například na opoziční smlouvu, kdy se bez mrknutí oka dohodnul se svým soupeřem, Václavem Klausem. To není jediný příklad toho, kdy se Váhy v jeho horoskopu uplatnily. Ostatně politika je, jak se říká, uměním kompromisu.

U Slunce si nejde nevšimnout, že se nachází v konjunkci s planetou Neptun. Ta podporuje jeho příklon k levicovému smýšlení. Také ovšem podporuje jistou míru nejasností, chcete-li mlhy, kolem této konstelace. Není proto překvapivé, že kolem osobnosti Miloše Zemana vždy existovaly témata, které nebyly zcela průhledné. Naposledy mu jeho odpůrci vyčítali neprůhlednost volební kampaně. Jak vidíte, nezávisle na tom, zda a jak tomu tak bylo, to dokázal ustát.

Kurz přírodní medicíny - naučte se hlubší souvislosti nemocí z pohledu duchovna a ezoteriky

ZOBRAZIT

=== Kurz astrologie s Pavlem Hanzalem===

Neptun v Zemanově horoskopu také jasně naznačuje, že nebude mít problém s kontakty KSČM. To se ukázalo již před prezidentskou volbou.
Slunce s Neptunem se nachází ve dvou zcela odlišných vazbách. Napěťová kvadratura se Saturnem ve znamení Raka naznačuje, že jeho rodinný život může být komplikovaný. Ostatně jeho soužití s manželkou, kdy každý žijí na jiném místě, tomu nasvědčuje. Vliv Saturnu může také přinášet neúspěch. Neúspěch nabízí a přináší ponaučení. Také proto Zeman například neuspěl v prezidentské volbě, kdy hlavu státu volil parlament. Zákulisní praktiky a podraz z vlastní strany byl jasným vyškolením a ukázkou kvadratury Saturn vs. Slunce a Neptun.
Naopak Slunce s Neptunem jsou v příznivé vazbě s planetou Uran ve znamení Blíženců. To mu může dodávat nápaditost, neotřelost a jistý drive. Nepochybně rád překvapuje a šokuje. Ovšem ne vždy! Vliv planet Saturn a Uran je zcela odlišný. Ze zkušenosti vím, že tyto aspekty přinášejí do života člověka odlišná období, které se různě střídají. Také proto byl Zeman úspěšným premiérem, pak důchodcem na Vysočině a neúspěšným kandidátem na prezidenta. A nyní je českým prezidentem. Uran a Saturn, to jsou dvě naprosto odlišná tělesa. Člověk se s nimi musí naučit žít.

Silnou zbraní Miloše Zemana je jeho inteligence a rétorické schopnosti. Ani to z pohledu astrologie není žádná náhoda. Jeho Merkur, který odpovídá za způsob myšlení a vyjadřování, najdeme ve znamení Panny. Toto postavení podporuje smysl pro detail. Není proto překvapivé, že má český prezident široké spektrum znalostí a patří mezi nejvíce inteligentní politiky. Merkur je v konjunkci s Jupiterem, který podporuje zájem o široké spektrum informací, které do své paměti dostane. Problematická je kvadratura Merkura a Jupitera s již zmíněnou planetou Uran. Tento napěťový aspekt je dráždivý a nechce se nechat nikým a ničím omezovat. Proto Miloš Zeman v diskusích klidně „vyškolí“ a omezí moderátora, který se mu snaží vzít slovo. Také z toho důvodu občas řekne něco, co mnoho lidí pobouří. Namátkou můžu zmínit nedávný výrok o „zdegenerovaných knížatech“. Na každé konstelaci lze ovšem najít i něco dobrého. Právě Uran ve vazbě na Merkur je motorem, který Zemana neustále nutí vymýšlet nové a nové bonmoty. Také podporuje jeho neustálý zájem o dění doma i ve světě a udržuje jeho intelekt svěží a reaktivní.

Zajímavé je i obsazení vzdušného trigonu. Uran v Blížencích, Mars ve Vahách a Luna ve Vodnáři. To naznačuje, že Zeman není vždy zkostnatělý týpek, který neumí reagovat na vývoj věcí. Vzdušný živel podporuje potřebu něco neustále dělat, zajímat se a třeba se i vzdělávat. Luna ve Vodnáři mu dává svobodné a nezávislé city.

Dalo by se pokračovat, ale jako rámcový obrázek o našem prezidentovi to určitě stačí. Závěrem můžu říct, že se s Milošem Zemanem na postu prezidenta rozhodně nudit nebudeme. Jak je vidět v popisu horoskopu, tak se jedná o činorodého člověka, který se chce prosadit a být slyšen. Aby seděl jako figurka na hradě v suchu a teple, bez aktivity a někdy i překvapivých a sporných činů, toho se určitě nedočkáme.

Astrolog Pavel Hanzal

 

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.


Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: horoskop

Diskuze k článku: 45 příspěvků , nejnovější 12.08.2018 22:20:35

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

blankAvatar
yprombuytiffany | 12.08.2018 22:20

www.cheapjerseyspopular.com/philadelphia-eagles-jerseys-c-4.html cheap Philadelphia Eagles Jerseys http://www.cheapjerseyspopular.com/pittsburgh-steelers-jerseys-c-5.html cheap Pittsburgh Steelers Jerseys http://www.cheapjerseyspopular.com/san-diego-chargers-jerseys-c-27.html cheap San Diego Chargers Jerseys http://www.cheapjerseyspopular.com/san-francisco-49ers-jerseys-c-26.html cheap San Francisco 49ers Jerseys http://www.cheapjerseyspopular.com/seattle-seahawks-jerseys-c-28.html cheap Seattle Seahawks Jerseys http://www.cheapjerseyspopular.com/st-louis-rams-jerseys-c-29.html cheap St Louis Rams Jerseys http://www.cheapjerseyspopular.com/tampa-bay-buccaneers-jerseys-c-30.html cheap Tampa Bay Buccaneers Jerseys http://www.cheapjerseyspopular.com/tennessee-titans-jerseys-c-31.html cheap Tennessee Titans Jerseys http://www.cheapjerseyspopular.com/washington-redskins-jerseys-c-32.html cheap Washington Redskins Jerseys Jimmy Choo Pacita 130mm Round Toe Cork Wedge - $138.00 : Jimmy Choo Outlet, jimmychoocouk.com

blankAvatar
oanksonlowe | 09.08.2018 17:08

[b][url=http://www.poloshirtsoutlet.cn/it/moncler-scialle-c-12.html]poco a nord di fronte alle donne?","prefixWrap":0,"src":"cheap north face women's jackets","relation":[],"result":""},{[/url][/b] [b][url=http://www.poloshirtsoutlet.cn/it/moncler-scialle-c-12.html]sconto parete nord delle giacche","prefixWrap":0,"src":"discount north face women's jackets","relation":[],"result":""},{[/url][/b] [b][url=http://www.poloshirtsoutlet.cn/it/moncler-cappotto-c-1.html]parete nord uomini della cl

blankAvatar
yprombuytiffany | 01.08.2018 12:45

[b][url=http://www.orderreplicawatch.com/armani-watches-c-577.html]fake Armani Watches[/url][/b] [b][url=http://www.orderreplicawatch.com/armani-watches-c-577.html]cheap Armani Watches[/url][/b] [b][url=http://www.orderreplicawatch.com/a-lange-sohne-watches-c-567.html]Replica A. Lange & So

blankAvatar
yprombuytiffany | 09.06.2018 10:11

[b][url=http://www.replicaomega.me/it/omega-constellation-c-13.html]replica omega costellazione doppia aquila[/url][/b] [b][url=http://www.replicaomega.me/it/omega-constellation-c-13.html]signore della costellazione di omega[/url][/b] [b][url=http://www.replicaomega.me/it/omega-constellation-c-13.html]costellazione di orologi om

blankAvatar
oanksonlowe | 23.05.2018 12:38

. Louis Rams Jerseys http://www.raiderranchlubbock.com/nike-nfl-jerseys-tampa-bay-buccaneers-jerseys-c-1_4.html Tampa Bay Buccaneers Jerseys http://www.raiderranchlubbock.com/nike-nfl-jerseys-tennessee-titans-jerseys-c-1_370.html Tennessee Titans Jerseys http://www.raiderranchlubbock.com/nike-nfl-jerseys-washington-redskins-jerseys-c-1_379.html Washington Redskins Jerseys http://www.raiderranchlubbock.com/womens-nfl-jerseys-c-21.html Women's NFL Jerseys http://www.raiderranchlubbock.com/youth-nfl-jerseys-c-68.html Youth NFL Jerseys Hermes Kelly 32cm Togo Leather Bag Black K32 Silver [H13428] - $259.00 : hermes handbag outlet, hermesoutlet.me US Dollar Euro GB Pound Canadian Dollar Australian Dollar Jappen Yen Norske Krone Swedish Krone Danish Kron

blankAvatar
epoirerjean | 25.04.2018 07:06

ded to be frequently removed), I also were required to delve throughout the darker side for the Victorian psyche. The lovemaking repression with the Victorian age couldn't repress virility.Quite any contrary.The particular popularity about erotic books, the glut associated with prostitutes and also proliferation of brothels tend to be historical testament to sexual appetites of times.Publicly denouncing sperm behavior failed to stop your private exploration of close cravings. These kinds of activities like canings, voyeurism, exhibitionism and also illicit love-making were everyday, but at all times hidden.No-one spoke of the usb ports, but a large number of found companions to indulge their favorite fetish. One more Victorian common, "My Key Life, " first produced between 1888 as well as 1894, was banned for that hundred years due to its explicit content.A Victorian girl chronicled an individual's lascivious uses, using all the pseudonym Wally. Walter's lusty stories remain considered perverse and the most useful pornographic, even having reissue included in the Wordsworth Traditional Erotica string. One of the most interesting element of my immersion in to Victorian sex is finding the similarity to the modern avarice and even taboos.Here we have been, in all the 21st one, still fighting the very same desires and therefore the same denial that those desires be found. Despite having the overt using of sexual images in advertising adequate the coming across sexual freedom people are said to relish, there yet exists a good air of repression surrounding intercourse.It is normally permissible to generally be titillated by simply pictures as well as innuendo, but if the libido entails more, community says uh-uh, banging their puritanical children's hand under the noses. With all the current recognition of erotic romance and also explicit nature for the work, we have been once once expressing each of our desire within words.We actually want to be undergoing it.Much for instance Victorians, we look for our enjoyment where we could.Sometimes which is actual experience together with other times it's always solely in this imaginations.Sensual literature, whether it be Victorian or simply contemporary, serves the identical purpose.It gives you an socket for lovemaking feelings which certainly exist, but often can not be overtly listed. Most of us crave all the thrill associated with a licentious tryst.The danger, the excitement as well as the titillation about such incurs, be the software now or even in Victorian London, are similar.Victorian erotica speaks for the modern libido quite as surely considering that it enticed the nineteenth century reader.The particular intoxicating anxiety of lovemaking excitement is timeless. Moncler Down Vest Unisex Glossy Hooded Zip Black [3310026] - $180.00 : moncler, outletmonclerdco.top US Dollar Euro GB Pound Canadian Dollar Australian Dollar Jappen Yen Norske Krone Swedish Krone Danish Krone CNY Cat

blankAvatar
epoirerjean | 15.04.2018 02:32

to hold on to it set up.Then, start filling the particular pond over time with the water.As that fills, smooth available wrinkles plus make virtually any creases huge and cool so they will be less detectable.After the particular pond is normally full, trim all the liner so there is a foot or possibly even longer of excess across the edges.Place cosmetic stones about the edge to create a more normal look.Large, flat rocks look quite nice for the edge. Now that the structure of this backyard water-feature is full, install ones filter in addition to pump a the manufacturer's guidelines.Now the particular fun can begin, it's time to get resourceful! Start incorporating fish and additionally plant to the pond.You may want to consider generating a waterfall element.The debris you dug out of your hole will always make a excellent foundation for just a nice waterfall.Whatever you choose to do, before long you will have a beautiful seek refuge right a highly effective backyard! Clearance Moncler Brief Paragraph Kids Navy Blue [MC-0027] - $139.00 : Cheap Moncler Outlet Online

blankAvatar
epoirerjean | 24.02.2018 21:06

back and reveal what they really want.Everyone benefits that way.Or even better you can purchase gift certificates for your children. Gift certificates are actually a excellent gift for any one on a list.You will be able to spend what you have to spend and never have to worry with regards to wasting your finances on something they can be not even likely to like.When it comes to shopping with regard to gift certificates you don't even have got to leave the house.You can do all the shopping online without any difficulty and that gifts could be fantastic. Your decisions are huge and very easy when you decide to get certificates for the people that you experienced.And you will get them from just about anyplace.Book shops, music stores, movie theaters, tool shops not to mention hardware establishments all make available gift accreditation online not to mention offline.That is so perfect since it is which means hard to choose good books for everyone and fine music along with movies.No a particular really knows that which people will like or what they already have and this makes it easy and beneficial to every party involved. Clothing stores and rings stores also provide gift certificates that you can purchase.Buying such online is not only fast as well as simple it happens to be convenient.You will be able to surprise them with without getting off your little bit, you you shouldn't even have to get out with the jimmies! No gas to worry about paying for the purpose of, no rain to possess to run through to get to the stow.Online gift certificates are the perfect gift for everybody. cheap tiffany Jewelry, tiffanyand.co US Dollar Euro GB Pound Canadian Dollar Australian Dollar Jappen Yen Norske Krone Swedish Krone Danish Krone CNY Categories Featured - [url=http://www.tiffanyand.co/featured_produ

blankAvatar
epoirerjean | 31.01.2018 12:21

. Lange & S?hne http://www.manreplicawatches.org/replica-audemars-piguet-c-1165.html Replica Audemars Piguet http://www.manreplicawatches.org/replica-baume-mercier-c-1249.html Replica Baume & Mercier http://www.manreplicawatches.org/replica-blancpain-c-1186.html Replica Blancpain http://www.manreplicawatches.org/replica-breguet-c-1191.html Replica Breguet http://www.manreplicawatches.org/replica-breitling-c-1231.html Replica Breitling http://www.manreplicawatches.org/replica-brunosohnle-c-1102.html Replica BrunoSohnle http://www.manreplicawatches.org/replica-bvlgari-c-1253.html Replica Bvlgari http://www.manreplicawatches.org/replica-chopard-c-1222.html Replica Chopard http://www.manreplicawatches.org/replica-concord-c-1229.html Replica Concord http://www.manreplicawatches.org/replica-franck-muller-c-1159.html Replica Franck Muller http://www.manreplicawatches.org/replica-frederique-constant-c-1380.html Replica Frederique Constant http://www.manreplicawatches.org/replica-georg-jensen-c-1384.html Replica Georg Jensen http://www.manreplicawatches.org/replica-girardperregaux-c-1179.html Replica Girard-Perregaux http://www.manreplicawatches.org/replica-glash Iwc Others mirror 1:1 replica Watch Big Crown Moon Phase White Dial- Brown Strap (PjBXxbaf) Special - $296.00 : replica iwc watches, replicaiwcwatches.com US Dollar Euro GB Pound Canadian Dollar Australian Dollar Jappen Yen

blankAvatar
oanksonlowe | 24.12.2017 04:14

The operation of felt making wouldn't change much progressively.Varied finds during your age, of funeral grounds on the nomadic tribal fundamental in Siberia, a warrior of your Iron Era in Scandinavia, including a body on an old burial place in Norwegian, all demonstrated to marks connected with wool was feeling usage for a body aply. Now, the was feeling is widespread in some part of the earth, most in particular in places with harsh and cold parts of the country.Felt is used through nomads to help with making tents labeled gets and yurts during Mongolia.A hats, rugs and various other similar items are created from felt around Turkey.In a similar fashion, felt tents, rugs not to mention blankets are being used by nomadic tribes within South Essential Asia.Felt boots are certainly famous with Russia plus Scandinavia.Felt cloaks termed kepeneks are being used by Shepherds because protection with rough temperature. Womens UGG language:

blankAvatar
epoirerjean | 23.12.2017 06:18

Beautiful hawaii or Georgia.The online includes a number of websites that give you the latest revisions on airline tickets prices.All you have to do is click on the mouse once or twice and you'll know the most up-to-date prices. One way to get ones ticket is definitely directly coming from major flight websites.Most these airlines are going to have special offers on The hawaiian islands flight from time to time.Certain days will have better prices than various days.Be sure to take a look the flight websites between several times on a daily basis so that you do not miss these incredible bargains.They will probably sell quickly whenever they are declared. There are three big travel websites that could make the seek out cheap airfare less of a challenge.Orbitz, Expedia, and Travelocity many have deals with airlines to supply special rates to buyers.The prices will most likely vary for each internet site.Make positive you check every one of the websites in order to find which one fits you best. Another great group of websites are people that use engines like google to routinely search each of the travel specialists are aircarrier websites for your needs.They will probably display plus compare each of the cheapest fares from each website.This is about seeing that easy the way it gets. Last but not least is Priceline.com, which uses a more unique means of interacting while using the consumers.As the consumer, all you have to do is enter the value that you'll be willing to fund the admission.They will work the majority, including dialling and hunting everywhere to find a ticket for the price an individual quoted.The only downfall to this particular method could be the ticket is usually non-refundable.Make sure you pick the suitable date and also there'll be no modifications. Check your complete options and you will find low-priced airfare to be able to Florida.There are some low price range airlines in which cut the other comfort featured in the most major airlines just for them to cut the amount. If you must have the comfort then you definately will surely would like to search lots of the major air travel websites plus check the prices.Special deals can look every once in a while from the particular major distributors.These usually are available around 14 days in advance of the trip.Make sure you will get them once they are usually released. Keep examining back relating to these webpages regularly and wait for the specific deals.They go quickly whenever they come right up.Regularly means at least twice daily, maybe three times a moment. After this, search all the big traveling websites.They operate similarly to travel bureaus where these people actually give part of the profits for the customers.They normally add a chart who compares all the different prices provided by websites. Another choice is to use websites this constantly monitor budget friendly prices and also regularly snail mail the update versions to people.You must become a member of the site make use of these characteristics.You can also try some dubs to a lot of the travel sites.This proves to be a luck of any draw game according to who you talk with, but you could potentially end up dealing with an official with the site and they may be willing to provide a exceptional deal. Then there are the ?nternet sites that enable you to put your individual price.They do each of the work for you to get your ticket for your price you name.Usually all these tickets will probably be non-refundable no matter if the trip does or can not work for a person. So, you have many options.Choose your own adventure. Pandora Silver Good Luck Scroll Charm V8 [Pandora-67] - $31.00 : tiffany jewelry, outletpandora.to

blankAvatar
oanksonlowe | 19.12.2017 14:37

[b][url=http://www.christianlouboutinmensshoes.top]christian louboutin online[/url][/b] [b][url=http://www.christianlouboutinmensshoes.top]cheap christian louboutin shoes[/url][/b] [b][url=http://www.christianlouboutinmensshoes.top]christian louboutin outletchristian louboutin sne

blankAvatar
oanksonlowe | 17.07.2017 12:06

http://www.girltiffany.com/ tiffany outlet,tiffany jewelry outlet,tiffany and co outlet,tiffany outlet online,tiffany outlet store,tiffany outlet locations,cheap tiffany & co,cheap tiffany & co jewelry,tiffany jewelry, tiffany & co, tiffany and co,wholesale tiffany jewelry, tiffany,cheap tiffany,tiffany rings,tiffany silver Hermes Garden Party Bag with Fuschia Clemence - $259.00 : hermes handbag outlet, hermeswallet.cn US Dollar Euro GB Pound Canadian Dollar Australian Dollar Jappen Yen Norske Krone Swedish Krone Danish Krone CNY Categor

Můžete si také přečíst

Věštírna
Keltský horoskop

Naše kořeny jsou úzce spjaty s kmeny nazývanými Keltové. Keltové měli blízký vztah s přírodou a všechny jejich obřady, filosofie…

Astrologie
Výklad planety Země

Neznám zcela přesně důvod, proč a kdy se ve mně probudila myšlenka na výklad planety Země. Možná velmi blízký, osobní vztah…

Ostatní
Záznam rozhovoru s Vítem Kuntošem o roce 2012

Vystoupení astrologa Víta Kuntoše v esoterickém pořadu Hanky Bubancové >Mezi nebem a zemí< na rádiu Nira. Pokud vás…

Astrologie
Celebrity: Iveta Bartošová

Tento druh článků bude od podzimu přístupný pouze pro uživatele, kteří zaplatí čtenářský poplatek. Přístup, registrace i…

Astrologie
Celebrity: Leoš Mareš

Tento druh článků bude od podzimu přístupný pouze pro uživatele, kteří zaplatí čtenářský poplatek. Přístup, registrace i…

Věštírna
Psychotronický horoskop zdraví 16.-30.září 2010

Tento "horoskop" je připravován podle aktuálních energií a informací dodaných "vesmírnými" průvodci našeho zdraví. Rozdělení…

Věštírna
Psychotronický horoskop zdraví 1.-15. říjen 2010

Tento "horoskop" je připravován podle aktuálních energií a informací dodaných "vesmírnými" průvodci našeho zdraví. Rozdělení…

Astrologie
Celebrity a astrologie: Sean Connery

Zřejmě málokdo by ve známém a úspěšném skotském herci hledal zrozence ve znamení Panny. Přesto můžeme směle konstatovat,…

Astrologie
Kdo je kdo astrologicky

LunaMatka, duševní matka.SlunceOtec, ideály, vzorný otec, u ženy idealistická představa muže.MarsOtec, pěstoun, tělesný otec,…

 
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY