Velká astrologická předpověď Víta Kuntoše na rok 2014 » Záhady zdraví

Velká astrologická předpověď Víta Kuntoše na rok 2014

Velikost textu: A A A

Velká astrologická předpověď Víta Kuntoše na rok 2014

Ilustrační foto

Konec roku se nenápadně blíží, a tak nastala vhodná chvíle setkat se opět společně u dalšího povídání o konstelacích toho následujícího. Skrze astrologické konstelace můžeme odhalit trendy a témata, díky kterým můžete do roku 2014 vstoupit připravení a uvědomělí.

 

Zasvěcení do Reiky a Shambally na dálku

ZOBRAZIT

Ohlédnutí za rokem 2013

Již Tomáš Akvinský pravil, že „astra inclinant, non necessitant“, nebo-li že hvězdy naznačují, ale nenutí. Astrologie není deterministická, budoucnost není dopředu přesně stanovená. Přesto nám hvězdy naznačují trendy, na základě kterých je možné ledacos vytušit. Konkrétní projev těchto trendů lze pouze odhadovat, ale již jejich samotná znalost prozrazuje mnohé.

Aby bylo každému zřejmé, jak tyto trendy fungují, nahlédněme do mé předpovědi na rok 2013. Rok sice ještě není u konce a může nás ještě překvapit, přesto se již některé trendy stihly naplnit. V souvislosti se situací v Sýrii jsem hovořil o „náročném období“, přičemž jsem tehdy netušil, že se tento trend naplní skrze hrozící válečný konflikt. O budoucnosti USA jsem předpověděl, že „budou mít příležitost dostat se z nejhoršího“. A skutečně ekonomika USA hlásí výraznější růst než loni o 1,8 % a tzv. Dow Jonesův index, významný ukazatel vývoje amerického akciového trhu, dosáhl rekordního maxima. V souvislosti s naší zemí jsem psal, že „vládnoucí strany tak mohou předvádět nevídané, bude docházet k náhlým a nečekaným obratům“ a z této astrologické kvality se vyklubal pád vlády. A dalo by se pokračovat.

 

Zajímavé okamžiky roku 2014

Celý rok bude na nebeské klenbě figurovat konstelace z loňského roku – kvadratura mezi Uranem v Beranu a Plutem v Kozorohu. Jedná se o velice tvrdou vazbu, která přináší pro celý rok napjatou atmosféru. V životech mnohých budou probíhat těžké životní zkoušky, mnozí o něco důležitého přijdou a nemusí být vždy na první pohled zřejmé, že to je pro naše vlastní dobro. V této vazbě se odráží i mocenské tlaky, výbušné energie a tendence bořit tradiční principy, které se mohou realizovat na úrovni jednotlivce i celosvětově.

Tuto kvadraturu doplní od února ještě Jupiter a témata této konstelace se mohou ještě více prosadit. Z tohoto pohledu se jeví první polovina roku jako náročnější a to zejména v dubnu, kdy se disharmonicky zapojí i Mars a vytvoří tzv. velký kříž. Mars se zapojí problematicky i v průběhu listopadu. Konstelace mohou zejména v těchto obdobích, ale v celém roce 2014, přinášet politické konflikty i přírodní katastrofy.

Není třeba se ovšem této doby obávat, jelikož jakýkoliv projev očisty – ať již na úrovni osobní či společenské, je nesmírně důležitý. Dochází ke změnách ve vědomí a je zde na místě hovořit o již trochu zprofanovaném pojmu – transformaci.

Snáze budeme vnímat hlubší souvislosti této transformace v průběhu jara, kdy bude Jupiter v trigonu na Neptun. Tato vazba může přinést více laskavosti do mezilidských vztahů, větší zájem o druhé i silnější duchovní prožitky. Inspirace, která v té době přijde, může naznačit další možnosti našich životů a stojí za to ji následovat.

Další zajímavý moment nastane na obloze v měsíci říjnu. Toto období může být velice příjemné a hezké, můžeme snadno dosáhnout úspěchů. Je ovšem třeba zachovat chladnou hlavu a vydržet, snažit se o trpělivost. V této době mohou být napjaté vztahy mezi jednotlivými státy a diplomatické vazby budou skřípat. Nepříjemné situace mohou nastat rychle a nečekaně, může dojít k otřesům i skandálům.

 

USA

Pluto v opozici na Slunce horoskopu USA značí, že po vydechnutí v minulém roce zemi čeká nový nápor. Bude se redefinovat podstata Spojených států, uvnitř budou probíhat zásadní změny, přičemž to může pozměnit vnímání USA ve světě. Finanční problémy na sebe nenechají dlouho čekat, ekonomika zažije pravděpodobně nový propad. Důležité je, že Neptun bude přinášet nové ideje, které mohou být nakonec hnací silou změn a taktéž přinese posílení levicových trendů.

 

Evropská Unie

Svěží vítr může zafoukat do plachet EU a zejména léto 2014 může přinést určité uvolnění byrokratických otěží. Větší síly může EU zaměřit na sociální témata, na kterých může získat i nemalé politické body.

 

Česká republika

Nový rok bude příslibem stabilizace politické situace, přičemž není pochyb o tom, že podporu hvězd budou mít zejména levicově zaměřené strany. Česká republika může vybudovat i nová výhodná spojenectví a partnerství na mezinárodní úrovni. Může dojít i ke sporům – v období od května do října, kdy mohou obraz naší země pokřivit média. Stejně tak mohou vyplout na povrch důležité informace.

 

Rok 2014 nebude určitě žádná nuda. Nezapomínejte však, že veškeré dění má svůj hlubší smysl a mějte důvěru ve zdánlivě nejisté cesty. Můžete si být jisti, že vás čeká vždy jen to nejlepší, co vás může potkat. V pochopení těchto pravidel Universa je astrologie úžasnou pomocnicí – a to nejen skrze výklady horoskopu klientům, ale i třeba skrze toto povídání.

 

Do roku 2014 všem přeji co nejvíce splněných přání!

 

Vít Kuntoš
astrolog a terapeut

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.


Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: astrologie, předpověď

Diskuze k článku: 45 příspěvků , nejnovější 12.08.2018 22:22:36

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

blankAvatar
yprombuytiffany | 12.08.2018 22:22

Hundreds extra are treated in crisis rooms throughout the nation designed for submersion corresponding injuries, many causing lifelong ailments. Perhaps the best tragic feature in this statistic might be that each one of these drowning deaths and submersion injury were avoidable. Just about the most effective safety devices available are swimming alarms.There are numerous styles connected with alarms.They usually are either in-ground wireless house alarms or above-ground alarms and come in a number of sizes and also styles.They could be put on doors indoors that give access to the region, on gates leading in to a pool and ultimately on typically the pool again.In accessory, there usually are pool alarms which can be worn similar to a watch using a child's wrist or rearfoot.When searching for swimming pool alarms, make certain that they satisfy the requirements established by the ASTM. Many alarms may be connected to the existing HSS (home security system).Without having an HSS, make sure you purchase a share alarm which includes a remote control receiver which emits some loud signal if the alarm is actually activated and works extremely well inside your place or within a area far from the vacation pool where it might be to possibly be heard.That is crucial intended for effective damages safety as well as rescue.The marine alarm is usually triggered when an entity weighing 15 pounds or maybe more falls in the pool.Seconds count each time a child falls right pool. As well as swimming pool area alarms many additional safety tips comprise of: 1.Appropriate adult watch. a couple of.Install a fence at the least 4 feet high within the area.Make certain that the throughways are self-closing, self-locking along with fitted using a alarm. 3.Always have got a life-saving device readily accessible for instance a life-saver hoop with rope and a net that has a long person of polish lineage. some.Always continue to keep a telephone pool aspect and critical numbers noticeably posted. 5.Realize CPR (cardiopulmonary resuscitation) Additionally it is wise to acquire your swimming pool inspected regularly by a highly skilled technician.Especially crucial that you have inspected include the drain covers and suction fittings which will prevent head of hair entanglement and/or entire body entrapment.Some regularly have merely a single empty outlet.If here is the case having yours, it will be wise to fit a security vacuum launching system to counteract an entrapment circumstance from manifesting. Making safety important is the better prevention you will need to avoid devastating losses and even deaths. Moncler Lontre Designer Coat For Women Black [moncler2014525] - $286.00 : moncler, womensjackets.c

blankAvatar
oanksonlowe | 17.07.2018 07:18

. Lange & S?hne http://www.manreplicawatches.org/replica-audemars-piguet-c-1165.html Replica Audemars Piguet http://www.manreplicawatches.org/replica-baume-mercier-c-1249.html Replica Baume & Mercier http://www.manreplicawatches.org/replica-blancpain-c-1186.html Replica Blancpain http://www.manreplicawatches.org/replica-breguet-c-1191.html Replica Breguet http://www.manreplicawatches.org/replica-breitling-c-1231.html Replica Breitling http://www.manreplicawatches.org/replica-brunosohnle-c-1102.html Replica BrunoSohnle http://www.manreplicawatches.org/replica-bvlgari-c-1253.html Replica Bvlgari http://www.manreplicawatches.org/replica-chopard-c-1222.html Replica Chopard http://www.manreplicawatches.org/replica-concord-c-1229.html Replica Concord http://www.manreplicawatches.org/replica-franck-muller-c-1159.html Replica Franck Muller http://www.manreplicawatches.org/replica-frederique-constant-c-1380.html Replica Frederique Constant http://www.manreplicawatches.org/replica-georg-jensen-c-1384.html Replica Georg Jensen http://www.manreplicawatches.org/replica-girardperregaux-c-1179.html Replica Girard-Perregaux http://www.manreplicawatches.org/replica-glash Canada Goose Whistler Parka Graphite For Women [Parka_20288] - $278.00 : replica omega watches, go

blankAvatar
yprombuytiffany | 14.07.2018 18:48

/> Stamping is a fantastic hobby, but may just be costing you a lot.Are you difficulties affording any pastime? Here happen to be some secrets that may assist you save finances and create a lot more unique products start! 1.Use anything you have About we all love to shop, most people don? t be required to go out to discover supplies that make great stamping supplies.Hi there, dig around in the cupboards together with refrigerator as a substitute for heading for the nearest crafters socket.After most, what would generate a better the apple company stamp compared to an apple mackintosh half? Gift wrapping paper, routes, and newspapers tends to make wonderful backgrounds for one's stamping work.Explore, enjoy and not spend as much! couple of.Make ones own own Take seconds to investigation recipes along with instructions to generate your personally own products like:stamps, printer, paper, envelopes, plus stamp better.In a period of time you could probably keep a number of extra bucks in your purse, and have loads of creative fun in the deal. 3.Recycle These recycling isn? t used only for saving all sorts.It is usually a valuable program to cut costs from a hobby cost list.Think about most of the "old? things lying close to your house that you can use in host to stamping tattoo:lipstick, observation make-up, prints...Don? t drop out the kids? s classic craft supplies.You may have a precious metal mine which is excavated along with reused for the reason that stamping items. five.Get in the computer The amazing things of technology are perfect! You may visit discounted craft stores through the continent in the blink of your eye.Put on? t fret to stick home together with shop for the greatest deals.Computers could also be used to print patterns or to print cards which you could spice " up " with stamps.Compute to your website to a fabulous fuller banking accounts. 5.Search Smart Craft stores are to be able to charge excessively high prices pertaining to items that is purchased located at office supply stores, Wal Mart as well as dollars retailers at a wonderfully discounted expense.If you're in need of your item which might only end up being purchased in a craft retail store, use deals and verify the clearance aisles for the greatest deals. Moncler Coats Mens : Moncler Clearance, Moncler Outlet, Moncler Jackets Outlet Online, Up to 80% off, Moncler Jackets Outlet Online US Dollar Euro GB Pound Canadian Dollar Australian Dollar Jappen Yen Norske Krone Swedish

blankAvatar
epoirerjean | 03.07.2018 17:16

[b][url=http://da.montblancpensonsale.top/mont-blanc-kuglepen-c-2.html]Montblanc boheme kuglepen[/url][/b] [b][url=http://www.montblancpensonsale.top/da/mont-blanc-kuglepen-c-2.html]Montblanc boheme kuglepen[/url][/b] [b][url=http://www.montblancpensonsale.top/da/mont-blanc-kuglepen-c-2.html]montblanc kuglepen

blankAvatar
oanksonlowe | 03.07.2018 14:30

he screws is required to be removed as well, or relatively slightly faraway from its setting, depending over the manuals operating instructions.As a substitute, you can implement a 'neon tester' for a test run the circuits intended for electricity.It pays to try extra guide lines when dealing with electricity. Last of all, arriving at the wires while in the light change area, more most definitely the terminals that be connected the outlet box be certain to follow any instructions diligently for set up to keep away from shock.When inside the outlet you can expect to noticed two cables, one within the wires is actually black and therefore the second wire is light.Dirt clear the wiring if necessary to remove almost any particles that will interfere aided by the electrical currency within the home. There's nothing a help to handling electrical sites or breakers; rather that is the guide to help you see of which do-it-your-self systems are inexpensive and easier than people think.Thus, following all of the instructions for manuals as soon as repairing your home could save you time.If you've kept doubts, it will be wise to help payout the funds rather than doing the same your self. Kids Moncler : language: [url=http://www.monclerjacket.top/en/de/] [img]http://www.monclerjac

blankAvatar
epoirerjean | 18.04.2018 08:28

open new avenues of buying the least prices upon your favorite wares.Like lots of internet web-sites, Kohls grant their shoppers deals by giving their associates with unique discount hyperlinks that enable the crooks to offer your prospective guests bargains they aren't able to get by consistently navigating the particular Kohls website or traveling to their most adjacent physical site.These good buys are whether available by using a online voucher codes which must remain manually typed when considering online if the customer is trying out or often, the price reduction is embedded while in the link the prospect clicked gain access to the Kohls websites via any affiliate website the actual hyperlink was designed into. Most people prefer to search at a place and essentially examine goods they're just interested within purchasing very first hand.In such a case, some good obsessed about Kohl's website are sold for their store, so a possible client could potentially proceed to the store, evaluate an supplement and buy it's confidential counterpart online at its website.Bare in view that Kohls aren't able you can sell organic the equal low fees on solutions at his or her's stores for the reason that what you have access to from their website.While merchants should price match to the websites, you cannot assume all do, so will not assume that you may walk right store and they're going to honor most of the website fees.In a number of companies, their virtual reality inventory and pricing shape is handled differently given that they aren't incurring the equivalent expenses to be a offline outlet could be, so their income is extremely different. If you want obtaining some sort of discount anytime shopping on Kohl's website, keep planned discounts may be not stackable, meaning it's hard to use more then one per obtain and aren't combine these folks with other bargains, coupons, profits, etc.This is certainly pretty usual place amongst secure password manager stores.Kohl's coupons might be a dollar based upon, meaning you may save some sort of specified dollars amount each order if you ever order whole is over a specific amount, or it will likely be a proportion off a good purchase in case you meet most of the requirement and even or conditions. Remember the fact that Kohls is just not the sole website to make use of promotions via online codes and price reduction links.Many stores by having a web presence make use of offering their prospective customers hidden treasures similar to the ones earlier on they just may not in obvious site and may take a certain amount of searching on your favorite online search engine to discover your price cut.Whether or not you will discover any offers can be found at the amount of time you tend to be shopping is choice, the purchaser, to learn. 2014 New Cheap Moncler Kids Coats Brown Sale NA1061 [ 10060 ] - $235.00 : moncler, monclerjackets.cc US Dollar Euro GB Pound Canadian Dollar Australian Dollar Jappen Yen Norske Krone Swedish Krone Danish Krone CNY Cat

blankAvatar
oanksonlowe | 17.04.2018 22:04

[b][url=http://www.tiffanyandco.store/sv/tiffany-armband-c-2.html]Tiffany Armband med hjärta charm[/url][/b] [b][url=http://www.tiffanyandco.store/sv/tiffany-armband-c-2.html]tiffany armband för flickor.[/url][/b] [b][url=http://www.tiffanyandco.store/sv/tiffany-bangle-c-1.html]Tiffany Bangle med hjärta hängsmy

blankAvatar
epoirerjean | 03.03.2018 20:09

[b][url=http://www.patekphillipeuk.top/de/replica-patek-herrenuhren-c-1.html]Replik Patek Herrenuhren Steckdose[/url][/b] [b][url=http://www.patekphillipeuk.top/de/replica-patek-herrenuhren-c-1.html]Replica Patek Herrenuhren für billig[/url][/b] [b][url=http://www.patekphillipeuk.top/de/replik-patek-taschenuhren-c-17.html]Replik Patek Taschenuh

blankAvatar
oanksonlowe | 03.03.2018 16:37

[b][url=http://www.swissbasel.cn/nl/baume-u0026-mercier-c-36.html]Baume u0026 Mercier horloges prijs[/url][/b] [b][url=http://www.swissbasel.cn/nl/baume-u0026-mercier-c-36.html]Baume u0026 Mercier horloges geneve 1830[/url][/b] [b][url=http://www.swissbasel.cn/nl/audemars-piguet-c-386.html]Een kopie van 爱彼勒布朗·詹姆

blankAvatar
yprombuytiffany | 19.02.2018 06:52

orm background determine can show you with brother certainty if or not you must trust your quality of life and your lifetime with a medical professional.A letters MIRIELLE.D.and also R.IN.after peoples name automatically commands honor.However, is that will always so? Sure, your medical practioner went to be able to school in order to earn his or her degree, but precisely what lurks for their background? Are they really like accomplished as they simply seem like? With a health reform background determine, you can easily allay your own doubts ahead of putting a trust and unfortunately your life of their hands. Medical practitioners, nurses and various healthcare professionals are real human.They are inclined to the equal mistakes as anybody.However, someone else's blunders and difficulties could necessarily mean major trouble when you are in the actual healthcare line of business.For occasion, say your current neighbor or perhaps colleague drinks a lot or employs drugs.Their judgment can be impaired and for a little bit, mistakes aren't really noticeable.However, once they were a medical practioner, even your slightest mistake up could potentially cause drastic occasions.A health reform background examine could discover prior difficulty with substance physical or mental abuse and if or not that altered their task. That really we've covered those components of healthcare history check, let's utilize several of the other points that needs to be considered. You can easily accomplish a medical background check on your.However, be prepared to spend a considerable amount of time.Chances are that you just aren't even aware of half all the resources which can be to use for making a clinical background verify.Running a check on other possible search engines using the web might raise information about any health issues care skilled.Of study course, it may be anything from them participating within the charity softball game to some biography at a website.The best option would be to engage professionals to try a healthcare background determine.After most, they have the many resources in their hands like subscriptions to many different databases around the country together with the security clearance to locate them. What would you should know about a medical expert, nurse as well as other heath care treatment professional? Is their credit standing or record really necessary? Is it related to performing your jobs on the best of their ability? Deciding that and various issues are usually essential on how you want any report tailored from your health health care background verify.One important item of information you need to know on the subject of is if your healthcare professional was previously dismissed in a previous career.What manifested? Why was they fired? Lawsuits also are important to know about and really should be within the health maintenance background check.What ended up being the court action about? Appeared to be it pertaining to medical malpractice? The content the outcome? Other considerations in your well being care history check incorporate references towards any felonies, busts or convictions.Double checking out your health-related professional's credentials are needed too.Did that they really attend an individual university as well as medical institution? Where made they finish their residency or possibly training? Are they will Board Certified to apply in your state? Are presently there any grievances about your doctor in any state? You and the ones you love deserve the ideal of treatment, so you need to get that medical background check out before trusting your doctor, nurse as well as other medical practioner. That really wasn't hard in the slightest degree, was the application? And you could have earned a lot of skills, just from taking precious time to research an expert's expression on medicine and health background examine. UGG Boots |Coquette UGG,UGG® US Dollar Euro GB Pound Canadian Dollar Australian Dollar Jappen Yen Norske Krone Swedish Krone Danish Krone CNY Categories [url=

blankAvatar
epoirerjean | 15.02.2018 17:38

[b][url=http://pt.getreplicawatch.com/a-lange-sohne-rel%C3%B3gios-c-567.html]cópia A. Lange & Sohne Relógios[/url][/b] [b][url=http://www.getreplicawatch.com/pt/a-lange-sohne-rel%C3%B3gios-c-567.html]cópia A. Lange & Sohne Relógios[/url][/b] [b][url=http://www.getreplicawatch.com/pt/a-lange-sohne-rel%C3%B3gios-c-567.html]A. Lange & Sohne Re

blankAvatar
epoirerjean | 01.02.2018 10:55

ose occasions when in a tight sandals really are inappropriate or simply to processed, like a great early dinner or business meeting.These comfortable women's shoes are very important for all woman. Future, you require a pump that is of a good neutral coloring, no the white kind of.These will essentially cover what the charcoal pumps do not. You will additionally want the semi-casual flat women's shoe.This is a single will take a look fine utilizing jeans, but classy sufficient to slip on nicer dress up pants at their side as well. If you experience a "must have" within women's footwear, it may be the black high heeled garment shoe.Don't overdo it within the straps and go by the fundamental principles.A classy black back heel shoe is really a definite necessity for every woman's shoe collection. On the list of newer styles that has been a vital shoe because of the demand pertaining to metallic accessories is the metallic increased heeled trainer.There are some suits out since black only doesn't go with.For individuals, wear that metallic pumps. Intended for comfort, you'll need an daily casual shoe just like a sneaker or simply loafer.That is a personal choice about what you feel comfortable wearing.Choose the shoe you'll receive the virtually all use right from. Another popular fashion right now is typically the boot.Whether you decide a big heeled type boot or perhaps a comfortable winter months type boots or even cowboy shoes or boots, these is a definite should have for the winter season.You must have at minimum one binocular.[b][url=http://www.uggslippersforsale.top]ugg on sale[/url][/b] [b][url=http://www.uggslippersforsale.top]ugg boots[/url][/b] [b][url=http://www.uggslippersforsale.top]cheap ugg[/url][/b] 2014 UGG Women 3D Fashion Bailey Button Boots 5803

blankAvatar
yprombuytiffany | 31.01.2018 03:22

[b][url=http://www.mkbag.cn/]michael kors bags outlet[/url][/b] [b][url=http://www.mkbag.cn/]michael kors outlet store[/url][/b] [b][url=http://www.mkbag.cn/michael-kors-shoulder-totes-c-5.html]michael kors shoulder totes on

Můžete si také přečíst

Astrologie
Astrologické signatury

Beran Vládce: Mars (druhý vládce Pluto) Živel: oheň Barva: červená Den: úterý Číslice: 7 Tón: C Drahé kameny: ametyst,…

Astrologie
Léčebné postupy (nejen) pro znamení Berana

Cílem nového seriálu článků je vnést do obecného povědomí možnosti, které přinášejí různé alternativní postupy při některých…

Astrologie
Rok 2012 - konec světa?

O tom, že bychom se měli za 2 roky dočkat konce světa, se dozvíme z nejrůznějších stran. Určitě jste mnozí z vás…

Astrologie
Hubnutí s astrologií

Ne všichni jsou spokojeni se svojí postavou. Měl bych se opravit – drtivá většina z nás není spokojená s tím, jak…

Astrologie
Životní cykly aneb Pluto v Kozorohu

Saturn, vládce znamení Kozoroha je ukazatelem životních zkoušek a zrání, signifikátorem pozemského času i stáří. Se vstupem…

Astrologie
Výklad planety Země

Neznám zcela přesně důvod, proč a kdy se ve mně probudila myšlenka na výklad planety Země. Možná velmi blízký, osobní vztah…

Ostatní
Záznam rozhovoru s Vítem Kuntošem o roce 2012

Vystoupení astrologa Víta Kuntoše v esoterickém pořadu Hanky Bubancové >Mezi nebem a zemí< na rádiu Nira. Pokud vás…

Astrologie
Celebrity: Iveta Bartošová

Tento druh článků bude od podzimu přístupný pouze pro uživatele, kteří zaplatí čtenářský poplatek. Přístup, registrace i…

Astrologie
Celebrity: Leoš Mareš

Tento druh článků bude od podzimu přístupný pouze pro uživatele, kteří zaplatí čtenářský poplatek. Přístup, registrace i…

 
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY