Velká astrologická předpověď Víta Kuntoše na rok 2014

Velikost textu: A A A

Velká astrologická předpověď Víta Kuntoše na rok 2014

Ilustrační foto

Konec roku se nenápadně blíží, a tak nastala vhodná chvíle setkat se opět společně u dalšího povídání o konstelacích toho následujícího. Skrze astrologické konstelace můžeme odhalit trendy a témata, díky kterým můžete do roku 2014 vstoupit připravení a uvědomělí.

 

Dálkový kurz výkladu tarotových karet pro začátečníky od autora knihy Tarot pro samouky

ZOBRAZIT

Ohlédnutí za rokem 2013

Již Tomáš Akvinský pravil, že „astra inclinant, non necessitant“, nebo-li že hvězdy naznačují, ale nenutí. Astrologie není deterministická, budoucnost není dopředu přesně stanovená. Přesto nám hvězdy naznačují trendy, na základě kterých je možné ledacos vytušit. Konkrétní projev těchto trendů lze pouze odhadovat, ale již jejich samotná znalost prozrazuje mnohé.

Aby bylo každému zřejmé, jak tyto trendy fungují, nahlédněme do mé předpovědi na rok 2013. Rok sice ještě není u konce a může nás ještě překvapit, přesto se již některé trendy stihly naplnit. V souvislosti se situací v Sýrii jsem hovořil o „náročném období“, přičemž jsem tehdy netušil, že se tento trend naplní skrze hrozící válečný konflikt. O budoucnosti USA jsem předpověděl, že „budou mít příležitost dostat se z nejhoršího“. A skutečně ekonomika USA hlásí výraznější růst než loni o 1,8 % a tzv. Dow Jonesův index, významný ukazatel vývoje amerického akciového trhu, dosáhl rekordního maxima. V souvislosti s naší zemí jsem psal, že „vládnoucí strany tak mohou předvádět nevídané, bude docházet k náhlým a nečekaným obratům“ a z této astrologické kvality se vyklubal pád vlády. A dalo by se pokračovat.

 

Zajímavé okamžiky roku 2014

Celý rok bude na nebeské klenbě figurovat konstelace z loňského roku – kvadratura mezi Uranem v Beranu a Plutem v Kozorohu. Jedná se o velice tvrdou vazbu, která přináší pro celý rok napjatou atmosféru. V životech mnohých budou probíhat těžké životní zkoušky, mnozí o něco důležitého přijdou a nemusí být vždy na první pohled zřejmé, že to je pro naše vlastní dobro. V této vazbě se odráží i mocenské tlaky, výbušné energie a tendence bořit tradiční principy, které se mohou realizovat na úrovni jednotlivce i celosvětově.

Tuto kvadraturu doplní od února ještě Jupiter a témata této konstelace se mohou ještě více prosadit. Z tohoto pohledu se jeví první polovina roku jako náročnější a to zejména v dubnu, kdy se disharmonicky zapojí i Mars a vytvoří tzv. velký kříž. Mars se zapojí problematicky i v průběhu listopadu. Konstelace mohou zejména v těchto obdobích, ale v celém roce 2014, přinášet politické konflikty i přírodní katastrofy.

Není třeba se ovšem této doby obávat, jelikož jakýkoliv projev očisty – ať již na úrovni osobní či společenské, je nesmírně důležitý. Dochází ke změnách ve vědomí a je zde na místě hovořit o již trochu zprofanovaném pojmu – transformaci.

Snáze budeme vnímat hlubší souvislosti této transformace v průběhu jara, kdy bude Jupiter v trigonu na Neptun. Tato vazba může přinést více laskavosti do mezilidských vztahů, větší zájem o druhé i silnější duchovní prožitky. Inspirace, která v té době přijde, může naznačit další možnosti našich životů a stojí za to ji následovat.

Další zajímavý moment nastane na obloze v měsíci říjnu. Toto období může být velice příjemné a hezké, můžeme snadno dosáhnout úspěchů. Je ovšem třeba zachovat chladnou hlavu a vydržet, snažit se o trpělivost. V této době mohou být napjaté vztahy mezi jednotlivými státy a diplomatické vazby budou skřípat. Nepříjemné situace mohou nastat rychle a nečekaně, může dojít k otřesům i skandálům.

 

USA

Pluto v opozici na Slunce horoskopu USA značí, že po vydechnutí v minulém roce zemi čeká nový nápor. Bude se redefinovat podstata Spojených států, uvnitř budou probíhat zásadní změny, přičemž to může pozměnit vnímání USA ve světě. Finanční problémy na sebe nenechají dlouho čekat, ekonomika zažije pravděpodobně nový propad. Důležité je, že Neptun bude přinášet nové ideje, které mohou být nakonec hnací silou změn a taktéž přinese posílení levicových trendů.

 

Evropská Unie

Svěží vítr může zafoukat do plachet EU a zejména léto 2014 může přinést určité uvolnění byrokratických otěží. Větší síly může EU zaměřit na sociální témata, na kterých může získat i nemalé politické body.

 

Česká republika

Nový rok bude příslibem stabilizace politické situace, přičemž není pochyb o tom, že podporu hvězd budou mít zejména levicově zaměřené strany. Česká republika může vybudovat i nová výhodná spojenectví a partnerství na mezinárodní úrovni. Může dojít i ke sporům – v období od května do října, kdy mohou obraz naší země pokřivit média. Stejně tak mohou vyplout na povrch důležité informace.

 

Rok 2014 nebude určitě žádná nuda. Nezapomínejte však, že veškeré dění má svůj hlubší smysl a mějte důvěru ve zdánlivě nejisté cesty. Můžete si být jisti, že vás čeká vždy jen to nejlepší, co vás může potkat. V pochopení těchto pravidel Universa je astrologie úžasnou pomocnicí – a to nejen skrze výklady horoskopu klientům, ale i třeba skrze toto povídání.

 

Do roku 2014 všem přeji co nejvíce splněných přání!

 

Vít Kuntoš
astrolog a terapeut

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.


Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: astrologie, předpověď

Diskuze k článku: 32 příspěvků , nejnovější 04.01.2018 18:17:37

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

blankAvatar
epoirerjean | 04.01.2018 18:17

te investment.It will be the total value on the collateral minus the unpaid mortgage loan amount.To input it simply speaking, if some sort of borrower boasts a home truly worth 15, 000 possesses a financial loan of 5000 attached against the home then this 'equity' tied up in an individual's collateral will be 10, 000.If she has repaid 3000 out from 5000 loan amount, then the collateral should have an equity of 13, 000.One will take loans against his collateral whether he has already borrowed a loan against all the collateral and / or not.Use up the same collateral numerous times for loan guarantee provided you'll find that there's some number of equity tied up. 'Credit report' facts out the credit ranking of your borrower.When a borrower features faced County Court Thinking (CCJ), chapter 7, foreclosures as well as has defaulted on his prior loan repayments then his credit score reflects inadequately.He is definitely said to get a poor or adverse credit ratings and and so makes him a poor case for cheap home loan rate acceptance. If a borrowing arrangement amount expected, is of a lot of, then it'll gradually reduce the interest on lending options.So, better the mortgage loan amount, better the credit worthiness and greater the extra worthiness of the particular collateral, a borrower will certainly gain some of the most competitive low-priced loan fee in BRITISH ISLES. Online Personal loan quotes supply you with an thought of the bank loan cost.After taking loan rates compare these loan insurance quotations with all of those other lenders and work out on an economical loan.The prospect of finding cheap lending options online now is easier and more appropriate. The conditions of like cheap loans are flexible.It helps a borrower with negative credit and also to qualify pertaining to cheap borrowing products.In fact a unique category generally known as cheap financial products for unhealthy credit makes certain that cheap loans are a viable possibility for every borrower.Whether the one with perfect credit standing or a great imperfect one.They perform all both equally. Pandora Nfl Charms US Dollar Euro GB Pound Canadian Dollar Australian Dollar Jappen Yen Norske Krone Swedish Krone Danish Krone CNY Categories [url=http://www.jewlerypandora.top/pandora-nfl-charms-c-14.html]Pandora N

blankAvatar
oanksonlowe | 04.01.2018 11:55

e open fire alarm products, and each has some design specific to the area.Ionization detectors include the cheapest (the one I've mentioned) and the easiest to run, the easiest to help keep but is very likely to generate unrealistic alarms because of their sensitive dynamics.Ideally, ionization detectors can be installed with rooms using volatile elements and photoelectric just for rooms possessing heavy furnishings that smolders earlier than bursting directly into flames. Some fire alarm systems is certainly use at present are fumes detectors, other models make full use of heat together with temperature to help you detect this presence in fire.Occasionally like gasoline and beer burning, these fires produce bit of smoke which can not set off the smoke cigars detectors right away.Accordingly, these types can be used. Fire is certainly one substantial household accident that will or might not come during your lifetime.Just given that there at which no like incident before does not mean your house is immune.The most affordable is $22.ninety six, way less expensive than ones Nike.You do not be understood if fire place breaks out since you forgo a fabulous $22 fire alarm system. Air Jordan IV (4) Kids-33 - $61.00 : nike outlet stores, nikeid.top US Dollar Euro GB Pound Canadian Dollar Australian Dollar Jappen Yen Norske Krone Swedish Krone Danish Krone CNY --> Currencies

blankAvatar
oanksonlowe | 24.12.2017 04:15

ought to have one of these hardware, considering the fact that not, you must point you within the right focus. If you happen to in your music as well as video industry and choose to replicate your CD and DVD that you can buy to the populace, some pretty decent companies which will oversee the whole process, from reproduction to artworks together with graphics relating to the CD to be able to creative appearance options are typical.They focus of helping those within the entertainment field.They supply the technology deparately needed for this company.Instead for burning that CD and also DVD, they have a very more enduring "glass press" way.They even have the creativeness to earn the COMPACT DISK a personalized design having mass appeal.They also calm the packaging in order that it stands out from the rest. Perhaps typically the advent at all these businesses that redundant and program CDs along with DVDs means that every interested person can at this time produce your work and still have it ripped for family and friends or over a much large scale.They can be a great path for independent musicians whilst others to have an outlet with regard to their work in order that it will be heard and even seen.It may well have a competent look intended to impress visitors to give the idea a respond or look-see.If you are seriously interested in their career during the entertainment organization, this couldn't be more desirable, and the great thing that it's not necessary to look far to get yourself a company they'll show good results right. Moncler Multiple Logo Men And Women Down Jacket Hooded Coffee - $505.00 : moncler, monclerwomen.or

blankAvatar
epoirerjean | 05.06.2017 10:32

e able to how previously high you want to go.Be aware of those giveaways though.Ever hear on the saying you cannot find any free meal? Perfectly, that saying very well, especially with these forums. What any store dealers lose to the front-end, they expect to receive on this back-end. They can be not operational to gift cell mobile phones.You might take that into the bank! Investigate fine hard copy! Think you're shopping on line? Okay subsequently, go on your neighbor lid store (notice Used to do not point out favorite), to get a feel on your best decision there. Listen intently as to what the salesperson should say.You obtain a gratifying surprise. Do not can start with the particular mindset you're only conducting a testy feely.You will only get wasting precious time. When you may purchase on-line be confident they for that matter have ones selection throughout stock.Primarily, be sure they've already excellent online customer service.This is important! How on earth do you find available? Ask issues! Consider various user discussion forums, they to help know.Do that they sport any prestigious support service logo on their website indicating they will belong to somewhat of a reputable support services association? In advance of I shut down, allow me to mention a concept about on-line shopping.Or simply needed to invest in something and also really do not wish to enter all the store with the silver tongued sales staff? Some are so excellent they just find a way to charm money right away from your pocket. Sometimes I've got no desire to get over these men and women.When I'm like of which, I scalp online.Virtually no pressure.I actually eat my sub while WHEN I shop at my pajamas.All while in the comforts of my personal home.You may not beat the fact that.So everyone silver-tongued-devils... Moncler Outlet casual women down jacket cream - $284.00 : Cheap Moncler Outlet Online Store, moncleruk.top US Dollar Euro GB Pound Canadian Dollar Australian Dollar Jappen Yen Norske Krone Swedish Krone Danish Krone C

blankAvatar
oanksonlowe | 23.02.2017 01:16

The tree is topped having large, bright inexperienced leaves that form your tuft at the tip of each one stem. The braided bonsai tree money plant tree is usually given as the gift, as it is reputed to create good success.Generally, the more leaves the funds tree possesses, the better! While it is common to uncover money woods with several to five leaves relating to each set up, it is rare to find one by using seven results in.Like a four-leaf clover, a money plant tree with a seven-leaf stem is known to convey incredibly good luck. The braided bonsai money vegetable tree is also a anchor in feng shui.Feng shui practitioners believe that the braided bonsai tree creates optimistic energy for the room that it placed for.According to the current belief, you should place your money tree while in the "financial" part of your home or office environment.Each innovative leaf of the tree will bring increased financial benefit and results. The Pachira aquatica is an easy bonsai to progress; it is ideal for indoor farming.Unlike many other bonsai, it is quite hardy.It might thrive for many years with marginal care.It is tolerant of both small light situations and dryness.All you may need is a little bit of soil to hold the plant's roots.Other as compared with that, brief exposure to sunlight and weekly watering shall be enough to make the put thrive. The amount of water you actually give the plant is vital and 1 common mistake that a great many beginning grow owners make has expired watering.This can actually kill your vegetable! You try to be sure that will water so that the soil is normally moist and you don't want to put a great deal of in so that there are standing water while in the planter. If you are a bonsai beginner, the braided bonsai can be ideal for you! (And the added luck couldn't injured.) Regardless if the braided bonsai tree money plant tree you actually acquire seems to have damaged finds, don't fear.Those departs will drop off and attractive leaves can sprout up on their place.Enjoy both your tree and your newfound success! Moncler Women Jackets US Dollar Euro GB Pound Canadian Dollar Australian Dollar Jappe

blankAvatar
oanksonlowe | 09.08.2016 03:50

[b][url=http://www.jimmychooshoes.top/da/jimmy-choo-flats-c-1.html]tilbagegang pris Jimmy Choo pumper sko[/url][/b] [b][url=http://www.jimmychooshoes.top/da/jimmy-choo-flats-c-1.html]Clearance Jimmy Choo pumper sko[/url][/b] [b][url=http://www.jimmychooshoes.top/da/jimmy-choo-st%C3%98vler-c-2.html]Jimmy Choo flade Støvler[

blankAvatar
oanksonlowe | 24.04.2016 03:34

n be in the position to purchase some tuxedo for that groom that might be worn so that you can other black color tie events in the future.FlowersFlowers is usually an important an important part of Las Nevada weddings.Buying flowers because of season will have expensive because they must be brought in from alternative locations.In case you stick with the help of in-season flowers for a bouquets, corsages, along with table candelabras, you'll have the ability save cash and use it for various expenses for a wedding.InvitationsIn earlier times, Las Vegas themed invitations needed to be printed by a printer what individuals charged reduced for engraving and various other services.Invitations quickly became very expensive for many couples.While using popularity of succeed, chances are and the availability of high level of quality printers for ones home, anyone can make the wedding invitations that take a look beautiful plus cost much less than the printed by using a traditional printer.Whether you select traditional wedding invitation designs or think of something whimsical of the, you can lower your costs by printing the wedding cards.Saving cash on Sin city weddings may help you to save money for an individual's honeymoon or placed it away for a rainy day.Knowing learn how to save revenue on factors behind wedding expenses will assist you to enjoy your special day understanding that you was able to save money for a new lifetime together.. Wedding Party Dresses #sddm { margin: 0 auto; padding: 0; z-index: 30; background-color:#F

blankAvatar
epoirerjean | 01.04.2016 01:09

ou may opt with regard to landscape lighting on the garden, to perk up the comprehensive exterior. .Set the appropriate price:Immediately the house could be set within the realistic process.It could be genuine, in order that it attracts the eye of audience and transforms a casual visit perfectly into a deal.It involves numerous research that you determine all the minimum and additionally maximum amount at which a individual would agree to order your house.It may be advisable to order contract forms and reveal all all the documents covered.Try to be flexible regarding the expense of your place. .List the house with an agent:In order distribute your home, you could list the idea with an agent.This would will let you strike the chance of availing for the entire set in place price of your home.Real auctions play a substantial role for selling your residence and hence it is necessary to investigate an agent who could provide the highest valuation for ones house. .List your place in all the multiple index services:Any multiple advertising services, popularly also known as MLS, operates as the directory about properties available for purchase, located in the community that is easily accessible by real estate brokers and clients. Pandora Animal Charms Silver Elephant - $25.00 : cheap pandora Jewelry, justinplussix.com language: [url=http://www.justinplussix.com/de/] [img]http://www.justinplussix.com/langimg/gericon.gif[/img]Deutsch[/url] [url=http://www.

blankAvatar
oanksonlowe | 31.03.2016 07:38

A cheap merchant account means that you can provide credit standing payment alternatives at one low price.For case study, after paying a attainable application together with setup bill of maybe $100, could very well be charged really $19.95 per month for the specifications of accepting charge card and debit payments and even e-check handling and associated services. You've got to be careful when shopping for a mercantile account, as could possibly be all styles of hidden fees which are not listed over the home website.Instead, these may very well be buried in fine print or posted for the distant link with the home web page.You need to find out in move forward what the charges will get and how you will find yourself expected to repay them.Including, ask around an on the internet application rate, a membership fee, in addition to a setup bill, among many others, if one dont observe these created. Some providers will inform you of that what you see is the things you get.This means that, if a person dont see a certain fee with the price record, it doesnt be found and should not be added subsequently.Even if you happen to accept your merchant bank account under certain conditions the earliest year, through second 365 days your costs could switch, so question the lengthy view as well. Trying to find a cheap merchant account must be undertaken through caution.Whatever sounds as well good to be true probably can be that.Discover a lenders name it is easy to trust along with a reputation assembled on beliefs like stability and regard.Avoid companies you happen to be unfamiliar utilizing, as there's lots of fly-by-night places looking to make a fast sale.Get a contract in writing, and you need to read it all before going.Ask to get clarification associated with any stipulations or conditions you never understand.Commonly, an unwary online marketer may fall into dire straits when a seemingly financially rewarding merchant consideration becomes some sinkhole. Dont dash off to out and get all categories of credit running equipment las vegas bankruptcy lawyer merchant consideration is permitted.First, produce business budget that includes a kind for improvement and marketing and advertising.Then look for the right equipment they'll best serve them needs.Including, you dont really need to buy every type of credit ratings processing system available because a simple plug-in terminal do.Keep an individual's expenditures low opt to get accustomed to this new technique for collecting monthly payments.If all determines well, it's fine to use more solutions later with your discount reseller account. Tiffany Pendant : tiffanyjewelrys.us.com language: [url=http://www.tiffanybrookeslove.com/de/] [img]http://www.tiffanybrookeslove.com/langimg/gericon.gif[/img]Deutsch[/url] [

blankAvatar
epoirerjean | 26.03.2016 03:36

les will be the gas blowback firearms or regularly called the particular GBBs.The condensed air which will fires the particular BB equally returns the firing slide to fire position too.This profit action creates an authentic "recoil" sensation from where the company name blowback comes.Reputed to always be great pleasurable to have fun with, the high-end GBB product guns may well cost available several hundred or so dollars.The non-blowback natural gas guns are inexpensive and commence at available 40 money. The last group of guns looking at is all the Spring guns, which are typically known as the "Springers".Widely tagged the particular cheap Airsoft marker, these early spring guns were original Airsoft units.In order for your gun that will fire, a originate mechanism must remain manually cocked back whenever.Due with their simplistic model, the Springers might possibly be the most cost-effective and affordable Airsoft firearms.These firearms are endorsed as maybe there best regarding entry-level members.Most players in the end have owned one example models, that can be purchased for as young as 20 greenbacks. Small company isn't always find a low-priced Airsoft weapon the patron must try to remember the value for the money.Even though situations purchase any gun between 20 funds, this will never mean the gun is certainly cheap for quality.A well-crafted 20 dollars Springer is definitely a great value your money can buy, just being a two hundred or so dollar AEG is definitely a great value in the process.Usually without regard to the expense, buying a good gun in a well-established Airsoft manufacturer is very important and seriously worth the investment. Pandora Birthstone Charms Purple Crystal Polka Dot - $25.00 : cheap pandora Jewelry, justinplussix.com language: [url=http://www.justinplussix.com/de/] [img]http://www.justinplussix.com/langimg/gericon.gif[/img]Deutsch[/url] [ur

blankAvatar
oanksonlowe | 18.03.2016 05:06

gear, it would likely turn to a nightmare and turn you faraway from camping for years.The most convenient way to like your tenting experience can be by purchasing the proper gear.Once you are aware of equipment is reputable equipped to start in search of these items within a 2nd hiking gear sale. Almost all people tend to obtain their first of all camping equipment from outlet stores like K-Mart from Wal-Mart, because you'll find it cheap just in case they are actually camping for when they don't just want to spend many dollars only to realize they dislike camping.Still, when bought cheap appliances, you usually have what you bought.A low-priced tent will probably collapse at nighttime, or problem.A low-priced stove may land up becoming faulty and detrimental.So you must think again before paying for the more inexpensive items. Expensive outdoor gear will never mean it to be good high-quality.By demanding friends, searching on line, or questioning a business advisor check out page local shoe store, you you must find outdoor gear which may be durable and excellent.Once do you know what brand names to search for, you may like to start hunting for sales on these designs.At a second camping accessories sale, extensive, or extra website will also be possible to uncover some pieces.At a second camping tools sale will also be possible to look for quality apparel at price cut prices. 2nd camping outdoors gear sales agreement items are offered online at incredible bargains, however your bet is seeking out for a 2nd outdoor living gear sale in your local sports store.All of these sales ordinarily occur subsequently after camping year, around a bitterly cold winter months.The time has come when make sure you go out and buying your outdoor equipment, it may seem trip may well be months gone.Planning in front is a sure style of enjoying ones own camping visit. Purchasing a good equipment, and additionally purchasing these folks at low priced prices, will for the most part guarantee you a great outdoor practical knowledge.Planning ahead for a camping trip can even guarantee which you pleasant tenting trip.Confirm you stake outside the campy sites that you need to stay located at, find apart what facilities they also have at this camp grounds and whatever activities to do in the area. Make a fabulous checklist connected with camping gear so that you usually do not leave everything valuable lurking behind.You may want to get going your tent into your backyard before moving out.This way you will put away yourself precious time remember when you are at all the campsite. Tiffany & Co Elsa Peretti Starfish Cuff Link - $62.00 : cheap tiffany Jewelry, tiffanybrookeslove.com language: [url=http://www.tiffanybrookeslove.com/de/] [img]http://www.tiffanybrookeslove.com/langimg/gericon.gif[/img]Deutsch[/url]

blankAvatar
epoirerjean | 11.03.2016 22:24

[b][url=http://www.pandoraforlove.top/pandora-14k-gold-charms-c-4.html]pandora 14k gold chamrs wholesale[/url][/b] [b][url=http://www.pandoraforlove.top/pandora-14k-gold-charms-c-4.html]gold pandora 14k gold chamrs[/url][/b] nt good resource for chosen books is normally Amazon.Amazon it not just for completely new books.Forex trading most novels listed can be bought for a price as utilized books along with new.This can save you lots of money when you buy plenty of your books for which you read every day. Many periods large libraries in your town will contain annual e-book sales from to purchase all forms of books on the market, including textbooks.If you might be in school in order to find that you'd like to find used copies of this required reading it is easy to always place signs on the halls if you let other students understand that you're willing to buy from their website.Used books can save you a ton of money.You will probably consider getting the books that you've read with a used arrange store along with trading them in for some books for which you haven't examine yet. That way you're substituting new just for old and still coming out and about ahead.No matter things you need on the subject of books there'll be a utilized book you can get for you somewhere.Sometimes you should just take time to appear.[b][url=http://www.pandoraforlove.top/2015-pandora-charms-c-19.html]pandora charms 2015 outlet

blankAvatar
oanksonlowe | 10.03.2016 03:18

-70% in the market value of the property.When it comes to determining the LTV, the phrase "value" pertains to "today's price." It is the amount some lender might reasonably expect you'll realize from the sale with the property whenever the bank loan defaults and therefore the property should be sold from a one- to make sure you four-month schedule.This price differs originating from a market appeal appraisal, which thinks an arms-length transaction whereby neither purchaser nor retailer is actor's under duress.Chairman Tom S.Bernanke just who testified Ahead of Committee on Financial Offerings, U.VERTISEMENTS.House in Representatives on September 20, 2007 pertaining to subprime loan lending and mitigating home foreclosures stated, "Markets do are inclined to self-correct.In reply to the serious financial financial obligations incurred by just investors, this marketplace for subprime house loans has altered sharply.Individuals are requiring that originators use tighter underwriting requirements, and some large banks are drawing back from the utilization of brokers.The reassessment and additionally resulting increase while in the attention for you to loan superior quality should help alleviate problems with a recurrence of the recent subprime complications.Nevertheless, many homeowners who acquired out mortgages a lot are throughout financial relax." Tighter underwriting standards for investors result in fewer option traders will a candidate for loans free of substantial lower payments, generally while in the 20% for you to 30% range.These no-nonsense underwriting needs for housing investors may even lead businesses to go after more creative real estate property funding options such as seller capital, carry-back, and challenging money funding for your purchases or rehab "fix together with flip".As you move markets are generally correcting, housing investors have probably always been gravitating in order to programs where they might obtain readily available funding to get investment home.Many tough money lenders would like to loan close to 100% in the purchase on a property, given that the house LTV is normally approximately 70% or simply lower.These lenders are usually willing to make sure you loan money for "rehabbing" the exact property and possibly structuring the particular loan consequently no monthly premiums are required for 3 to six months time.These capabilities make tough money financial loans very irresistible to the entrepreneur, especially during occasions when property range is rising and properties is available at extensive values.Right now, rates pertaining to hard money are typically the 10% in order to 16% collection and challenging money banks are charging "points" characteristically, 1-3 greater traditional mortgage loan, which would be 3-6 points for the average really hard money mortgage loan.Commercial challenging money loans include 4 in order to 10 tips.Investor credit ranking may or might not exactly factor into a hard cash loan just because that this funding uses the "hard" property value for the property collateralizing that loan. Pandora Better Together with Pink Enamel Ring - $39.00 : cheap pandora Jewelry, bitpandora.com language: [url=http://www.bitpandora.com/de/] [img]http://www.bitpandora.com/langimg/gericon.gif[/img]Deutsch[/url] [url=http://www.b

Můžete si také přečíst

Astrologie
Astrologické signatury

Beran Vládce: Mars (druhý vládce Pluto) Živel: oheň Barva: červená Den: úterý Číslice: 7 Tón: C Drahé kameny: ametyst,…

Astrologie
Léčebné postupy (nejen) pro znamení Berana

Cílem nového seriálu článků je vnést do obecného povědomí možnosti, které přinášejí různé alternativní postupy při některých…

Astrologie
Rok 2012 - konec světa?

O tom, že bychom se měli za 2 roky dočkat konce světa, se dozvíme z nejrůznějších stran. Určitě jste mnozí z vás…

Astrologie
Hubnutí s astrologií

Ne všichni jsou spokojeni se svojí postavou. Měl bych se opravit – drtivá většina z nás není spokojená s tím, jak…

Astrologie
Životní cykly aneb Pluto v Kozorohu

Saturn, vládce znamení Kozoroha je ukazatelem životních zkoušek a zrání, signifikátorem pozemského času i stáří. Se vstupem…

Astrologie
Výklad planety Země

Neznám zcela přesně důvod, proč a kdy se ve mně probudila myšlenka na výklad planety Země. Možná velmi blízký, osobní vztah…

Ostatní
Záznam rozhovoru s Vítem Kuntošem o roce 2012

Vystoupení astrologa Víta Kuntoše v esoterickém pořadu Hanky Bubancové >Mezi nebem a zemí< na rádiu Nira. Pokud vás…

Astrologie
Celebrity: Iveta Bartošová

Tento druh článků bude od podzimu přístupný pouze pro uživatele, kteří zaplatí čtenářský poplatek. Přístup, registrace i…

Astrologie
Celebrity: Leoš Mareš

Tento druh článků bude od podzimu přístupný pouze pro uživatele, kteří zaplatí čtenářský poplatek. Přístup, registrace i…

 
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY