Jak se naučit asertivnímu chování

Velikost textu: A A A

Jak se naučit asertivnímu chování

Ilustrační foto
  • autor: red
  • sdílet na

Pokud člověk ví, jak se v každé situaci má chovat a je schopný přestát i mnohé konflikty, které mohou v důsledku jednání vzniknout, pak má vyhráno. Klíčem k úspěchu komunikaci je v každém případě asertivní chování. Pro mnohé z nás je tento typ chování jakousi samozřejmostí, bez které se není možné obejít.

Někteří ale asertivně jednat neumějí a vystavují sebe a ostatní lidi agresi, již je třeba v danou chvíli zbytečná. Co je tedy asertivita a jakým způsobem se snažit o to, abychom asertivně skutečně jednali?

Vysvětlení pojmu asertivita

Každý z nás chce v jakékoli diskusi primárně prosadit svůj vlastní názor. Jestliže máme určitý zájem, pak si za ním logicky jdeme, nicméně není možné pomíjet názory ostatních lidí, kteří pochopitelně také chtějí prosadit to své. Sebeprosazování může být často poměrně náročné a může dojít ke vzniku konfliktu. Tomu se dá efektivně předejít právě na základě asertivního jednání. To bývá ostatně mnohdy označováno v některých odborných publikacích i jako bezkonfliktní. Asertivní člověk umí jednat s velkou rozvahou a klidem, takže dochází k tomu, že si své názory a cíle umí dokonale obhájit. U agresivního člověka tento typ jednání chybí a vše se uchyluje k nátlaku a řešení situace bez přemýšlení. Pokud chybí argumenty, pak nastává pochopitelně problém a konflikt je na světě.

Nechte si zpracovat osobní horoskop od astrologa

ZOBRAZIT

Co udělat pro vlastní asertivitu

Otázku, jak se chovat skutečně asertivně, řešilo již mnoho odborníků i laiků. Dospěli k závěrům, díky nimž se můžeme asertivitě učit. První pravidlem asertivního jednání je zejména to, že bychom měli jednat v maximálním klidu a bez jakýchkoli emocí. Vše je ideální si raději dvakrát promyslet, než cokoli říkat zpaměti. Jestliže jdeme na konfrontaci názorů připraveni, pak nás nemůže vyvést nic z rovnováhy. Určitý problém bychom se také neměli snažit vyřešit za každou cenu ihned. Spěch může být velkým nepřítelem asertivního jednání a vystupování. Zapomenout nelze ani na krocení emocí, jež hraje důležitou roli.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.


Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: psychologie

Můžete si také přečíst

Ostatní
Co vnímá miminko v břiše a čerstvě po narození? Jaký to má vliv na jeho psychiku?

 Ano, v romantických filmech, seriálech je tato scéna velmi dojemná. Partneři spolu sedí na kanapi nebo leží v posteli,…

Ostatní
Jak si vybrat dobrého psychologa? Poradíme vám!

 Máte-li psychické problémy a rozhodli jste se s tím něco udělat, děláte velmi dobře. Přiznat si, že máte problém a…

Ostatní
Psychické problémy a porozumění rodiny

 Psychické problémy byli, kdysi zatracovány. Lidé se bály jít k psychologovi či psychiatrovi a pacienti, kteří problémy…

Nemoci
Generalizovaná úzkostná porucha 1/2

 Generalizovaná úzkostná porucha je úzkostná porucha, jejím zdrojem jsou nadněrné starosti, obavy, ktré se týkají běžného…

Nemoci
Generalizovaná úzkostná porucha 2/2

 V předchozím článku jsme se seznámili s generalizovanou úzkostnou poruchou. Popsali jsme so je to vlastně generalizovaná…

Ostatní
Jak prospívá psychice single život

 Život skupiny lidí, kteří si přezdívají single, je pro mnoho zadaných lidí báječný. Což samo o sobě je pravda, ale…

Nemoci
Úzkost v běžném životě 1/2

 V běžném životě se o úzkosti mluví hodně nadneseně a mnohdy i posměšně. Ještě ne zcela všichni dokáží brát psychické…

Nemoci
Úzkost v běžném životě 2/2

 V předchozím článku jsme se dozvěděli základní věci o úzkosti, atacích. Jak obecně se může a často projevuje úzkost,…

Ostatní
Jak se naučit pozitivně myslet

Pozitivní myšlení je možná tak trochu klišé, říkáte si. Omyl je pravdou. Klišé to rozhodně není a, i když si to nemyslíte,…

 
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY