Rusko nemůže existovat bez GMO!

Velikost textu: A A A

Rusko nemůže existovat bez GMO!

Ilustrační foto
  • autor: Ze zahraničí
  • sdílet na

Na zasedání Mezinárodního klubu zemědělství v Moskvě, Gennadij Onishchenko řekl, že považuje geneticky modifikované produkty za dobré pro Rusko. Domnívá se, že země není schopna poskytnout všem svým občanům produkty z biopotravin. Rusko již má 16 odrůd GMO, včetně brambor, kukuřice, sójových bobů, řepy a rýže.

Nyní je již více než sto linií z GM rostlin povoleno v USA a přibližně 60 v Evropě. Tyto produkty mohou být dováženy do Ruska, ale nemohou být pěstovány v Rusku pro komerční účely. Značný počet geneticky modifikovaných produktů není vyrobeno k přímé spotřebě. Nejoblíbenější geneticky modifikované sóji, kukuřice, řepky a bavlny byly vytvořeny pro farmaceutický průmysl, biopaliva a další odvětví.

Zasvěcení do Reiky a Shambally na dálku

ZOBRAZIT

Nicméně také sója a řepka ke krmení zvířat, jejichž maso se pak dostane na naše stoly. Jak již bylo zmíněno Onishchenkem, tak Rusko dováží 40% masa, včetně masa zvířat krmených GMO. GMO sojové boby se používají všude, od klobásy až po čokolády.

Ale proč Onishchenko nevidí prostor pro zlepšení poskytování ekologických potravin pro obyvatelstvo v rozsáhlých oblastech vhodných pro pěstování zemědělských produktů? Pokud jde o maso, podle plánů ministerstva zemědělství je rok 2012 určen na to, aby se stal posledním rokem pro dovoz zahraničního vepřového masa a drůbeže do Ruské federace. Zdá se, že Rusko nebude moci úplně opustit dovoz všech druhů masa v dohledné budoucnosti. Nicméně, Onishchenkova slova jsou o hlavní neschopnosti poskytnout Rusům tradiční produkty, které jsou je v souladu s reálnými možnostmi země.

Odborníci ujišťují, že produkce biopotravin se může stát zemědělskou specializací země. Rusko má bohaté zásoby levných pozemků, rozsáhlé oblasti země, které nevyžadují zvláštní konverze. Proč nevyužít všechny tradiční nevýhody domácího zemědělství do plusu?

První GMO produkty byly vyvinuty americkou společností Monsanto na konci osmdesátých let minulého století. K dnešnímu dni má téměř 77% skupin patent na výrobu geneticky modifikovaných potravin na světě, patří k nim DuPont, Monsanto, BASF, Bayer a Sengenta. Dvě třetiny všech patentů jsou rozděleny mezi tři společnosti - DuPont, BASF a Monsanto.

Od roku 1996 do roku 2005 celková plocha určená na GMO plodiny vzrostla 50 krát a dosáhla 90.000.000 ha (17% z celkové plochy). Největší počet výměry je v USA, Kanadě, Brazílii, Argentině a Číně, 96% z celkové výměry geneticky modifikovaných plodin je ve vlastnictví USA.

Evropa, s jejím nedostatkem vhodné půdy pro zemědělství, se snaží, aby produkce geneticky modifikovaných produktů podporovat i dál. GM řepka olejná pro výrobu biopaliv je důvodem zničení krásné černé půdy v Moldavsku a na Ukrajině.

Zemědělci také mluví o genetické kontaminaci. Přes bouřlivá oficiální prohlášení, by GM rostliny měly bát kříženy s pravidelnými kulturami a v některých případech mají nahrazovat tradiční formy. V roce 2005 Maďarsko zakázalo pěstování GM kukuřice MON810 firmy Monsanto, protože se může křížit s jinými kulturami.

Skandály vypukají kolem společnosti Monsanto a jejích výrobků pravidelně. Také v roce 2005 bylo jasné, že zástupci společnosti Monsanto podplatili vládní úředníky v Indonésii, aby dosáhli zrušení přezkoumání stavu životního prostředí v souvislosti s pěstováním GM bavlny. Další druh kukuřice firmy Monsanto (odrůda MON863) způsobil změny ve složení krve a hubnutí v experimentálních krys v Německu.

Vědci vedou debatu o možných nebezpečích geneticky modifikovaných potravin, ale nemají zatím žádný konsensus a shoda.. Více než 100 linií geneticky modifikovaných rostlin je povoleno pro výrobu na světě.

Spotřebitel musí spoléhat na své vlastní znalosti a zdravý rozum při nákupu potravin. Od února letošního roku, Rusko zrušilo povinné certifikace výrobků, a místo toho představilo prohlášení o shodě na kvalitu. Vláda může kontrolovat soulad maximálně jednou za tři roky. Vzhledem k tomu, že Rusko nemá standardy pro organické a ekologické výrobky, všechny tyto popisky na obalu výrobce jsou nezávazné.

Sergej Nikolaev

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.

Zdroj
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: ekologie, gmo, příroda, strava

Můžete si také přečíst

Ostatní
Vegetariánství se představuje

Vegetariánství je pojem, který u nás zní stále exoticky. Přitom stravování založené na vynechání živočišných produktů není…

Ekologie
Elektřina ze Slunce

Dramaticky rostoucí ceny všech energií zvyšují zájem o alternativní zdroje. Jedním z nejperspektivnějších je fotovoltaika…

Ostatní
Zázračný vitamín D

Tento druh článků bude od podzimu přístupný pouze pro uživatele, kteří zaplatí čtenářský poplatek. Přístup, registrace i…

Ostatní
Druhy vegetariánství

V minulém článku jsme si ukázali, že vegetariánství je životní styl lidí, kteří se staví zodpovědně ke svému zdraví…

Ostatní
Lidové pranostiky - září

Každý měsíc zde najdete lidové pranostiky, které jak věříme, přivádějí člověka k hlubšímu zamyšlení o přírodních zákonitostech…

Ekologie
Jaderný konflikt a ozonová díra

Tento druh článků bude od podzimu přístupný pouze pro uživatele, kteří zaplatí čtenářský poplatek. Přístup, registrace i…

Ostatní
5 faktů o energii, které jste nevěděli

Tento druh článků bude od podzimu přístupný pouze pro uživatele, kteří zaplatí čtenářský poplatek. Přístup, registrace i…

Ekologie
Globální oteplování do konce století změní podnebné pásy

Podle nové studie vycházející z prognóz Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC) přestane do konce tohoto století…

Ekologie
Změna teplot na Venuši

Teplo v atmosféře Venuše, vyvolané silným skleníkovým oteplováním ve skutečnosti může mít vliv na ochlazení vnitřku planety.…

 
Cestování do Anglie po Brexitu
Cestování do Anglie po Brexitu Cestování do Anglie po Brexitu
Chcete pracovat v sociálních službách?
Chcete pracovat v sociálních službách? Chcete pracovat v sociálních službách?
<!DOCTYPE HTML PUBLIC 301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

" />
<!DOCTYPE HTML PUBLIC 301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

" /> 301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Předpověď pro měsíc srpen 2019
Předpověď pro měsíc srpen 2019 Předpověď pro měsíc srpen 2019
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY