Společná ložnice – její výhody a nevýhody z pohledu zdraví

Velikost textu: A A A

Společná ložnice – její výhody a nevýhody z pohledu zdraví

Ilustrační foto
  • autor: red
  • sdílet na

 Spíte s partnerem v oddělených místnostech, když se pohádáte, a noc strávená odděleně je pro vás synonymem partnerské krize? Nebo váš partner chrápe a v noci vás nenechá vyspat, a vy si pohráváte s kacířskou myšlenkou spát ve vedlejší místnosti? Jaké jsou vůbec pozitiva a negativa oddělených ložnic a co říkají zkušenosti jiných párů?

Proč společná ložnice

Důvody, proč mít společnou ložnici, nesouvisí jen s jednou postelí. Zastánci společného prostoru, v němž se společně probouzíme i usínáme, jsou většinou psychologové a manželští poradci. Podle nich pozitivní dopady na vztah neporovnatelně vyšší než případné nevyspání nebo menší komfort.

Kurz přírodní medicíny - naučte se hlubší souvislosti nemocí z pohledu duchovna a ezoteriky

ZOBRAZIT

Důležité však není jen sdílet v noci stejnou místnost, ale udržovat i příslušné rituály s ní spojené, tedy společně usínat a probouzet se. Pokud partneři spí v jedné místnosti, a přitom každý chodí spát v jinou dobu, pozitivní efekt jedné ložnice je částečně zmařen. Navíc stejný biorytmus svědčí o citové blízkosti obou partnerů (samozřejmě za předpokladu shodného denního režimu), a je tedy vhodné ho těmito rituály podporovat.

Podle psychologů podporuje společná ložnice emocionální blízkost, stejně jako například společné stolování. Partneři by se měli snažit tento společný prostor zachovat, pokud je to jen možné.

Proč ložnice oddělit

Oddělené ložnice nemusí být na druhé straně jen signálem toho, že se vztah ocitá v krizi. Může jít o důsledek racionálního rozhodnutí, které lze podložit dobrými argumenty.
První důvodem může být například diskomfort způsobený spaním ve společné ložnici – manželské lůžko není příliš velké, partneři se v noci vzájemně budí tím, jak se během spánku pohybují, nebo jeden z partnerů chrápe. Pokud výše uvedení důvody nejsou ve vašem případě řešitelné a pokud jste opravdu po každé noci vyčerpaní, je na místě uvažovat o tom, že ložnice oddělíte.

Dalším důvodem může být vytvoření vlastního prostoru, do kterého svého partnera příležitostně zvete. Může to být praktické tehdy, pokud máte každý jiné zvyky nebo jiný denní režim, typicky při práci na směny.
Dalším častým motivem je miminko, o které se matka v noci stará – pokud muž potřebuje vstávat do práce a potřebuje být vyspalý, může být praktické na přechodnou dobu ložnice oddělit.

Oddělené ložnice a sex

Názory na to, zda ovlivňují oddělené ložnice sexuální život partnerů pozitivně, nebo negativně, se různí. Jedni tvrdí, že oddělením ložnic dochází ke ztrátě intimity, a tedy i ke zhoršení sexuálního života.
Jiní naopak soudí, že oddělení ložnic vytvoří zajímavý nádech, který sexuální život ozvláštní. Partner už nebude samozřejmostí, nebude tak snadno dostupný – a v tom právě spočívá kouzlo oddělených ložnic.

Jak načasovat stěhování

Stejně jako se doporučuje nejprve vztah prověřit bydlením na malém prostoru (garsonka je z tohoto pohledu ideální), je vhodné pro začínající vztah volit společnou ložnici.
Partnerští psychologové většinou doporučují ložnice oddělit až ve chvíli, kdy se jedná o trvalý, časem prověřený vztah, jehož partneři spolu leccos zažili a zvládli překonat nejednu překážku. Oddělením ložnic se totiž pouštíme na tenký led, který nemusí každý vztah ustát.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.


Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: zdraví, sny

Můžete si také přečíst

Astrologie
Léčebné postupy (nejen) pro znamení Berana

Cílem nového seriálu článků je vnést do obecného povědomí možnosti, které přinášejí různé alternativní postupy při některých…

Ostatní
Pozor na nedostatek tekutin

Pijete až tehdy, když cítíte žízeň? Pokud je odpověď ano, tak je nejvyšší čas si uvědomit, že to není správně. Protože žízeň…

Energie
Autosugesce – tajná zbraň na vylepšení života

Podvědomí je velice silná a podstatná stránka naší mysli. Roli podvědomí si málokdy uvědomujeme, jeho síla se projevuje především…

Energie
Tatvy - jak je používat?

Tatvy jsou neviditelná záření kosmických sil. Můžeme si je představit jako paprsky, které ve dvouhodinových intervalech dopadají…

Jóga a mystika
Meditace

O meditaci můžete nalézt velké množství článků, nicméně málokde se vlastně dozvíte, o co jde a jak ji můžete provádět.Definovat…

Ostatní
Zelený čaj

Přemýšlíte, že byste si dali něco teplého k pití? Že máte chuť na šálek dobrého čaje? Potom určitě sáhněte po čaji zeleném,…

Magie
Vizualizace – základ magie

Tento druh článků bude od podzimu přístupný pouze pro uživatele, kteří zaplatí čtenářský poplatek. Přístup, registrace i…

Energie
Představení čaker 1

Vítejte u seriálu o čakrách. Řekneme si zde nejen, co čakry jsou, ale postupně si ukážeme i možnosti jejich harmonizace.Lidské…

Astrologie
Hubnutí s astrologií

Ne všichni jsou spokojeni se svojí postavou. Měl bych se opravit – drtivá většina z nás není spokojená s tím, jak…

 
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY