Co je permafrost a jaký má význam pro změny klimatu?

Velikost textu: A A A

Co je permafrost a jaký má význam pro změny klimatu?

Ilustrační foto
  • autor: ze zahraničí
  • sdílet na

O permafrostu jsme se ve škole učili jako o věčně zmrzlé půdě v dálavách na Sibiři. Oficiální definice ale je, že permafrost je půda, která zůstává pod bodem mrazu po dobu více než dvou let. Vyskytuje se v oblastech, kde teplé letní sluneční paprsky nestačí proniknout hlouběji do půdy a prohřát ji. Tyto podmínky přetrvávají ve vyšších zeměpisných šířkách nebo vysokohorských oblastech a zahrnují přibližně čtvrtinu zemského povrchu – hlavně Aljašku, Kanadu a Sibiř. Hloubka permafrostu kolísá od jednotek po stovky metrů v závislosti na místním klimatu.

V důsledku změn klimatu ale dochází i k oteplování půdy. To je patrné z dlouhodobé série měření teplot v různých oblastech s permafrostem, které v posledních 30.ti letech zaznamenávají významné oteplení. Vrstva permafrostu se tak zužuje a v některých oblastech dokonce úplně mizí.

Nechte si zpracovat osobní horoskop od astrologa

ZOBRAZIT

V blízké budoucnosti může zužování vrstvy permafrostu způsobit místní problémy – například poškození budov a další infrastruktury – z dlouhodobějšího hlediska je ale významnější spojitost se skleníkovými plyny.

Půdy permafrostu jsou extrémně bohaté na organický uhlík. Podle jednoho odhadu ho obsahují až 1700 miliard tun – přibližně dvojnásobek jeho celkového obsahu v současné atmosféře. Když je půda trvale zmrzlá, uhlík je netečný, ale když půda taje, dojde k rozkladu organických látek působením mikroorganizmů a do atmosféry se uvolní obrovská množství hlavního skleníkového plynu – oxidu uhličitého a dále metanu.

Jedná se tak o klasický případ tzv. pozitivní zpětné vazby, protože uvolňované plyny z tání permafrostu dále oteplují zemskou atmosféru, což má za následek další tání permafrostu. Jedna ze studií o této problematice odhaduje, že přibližně desetina uhlíku obsaženého v permafrostu může být uvolněna do roku 2100 s dopady v podobě rapidního oteplování (které by odpovídalo dvaceti rokům uvolňovaní člověkem produkovaného oxidu uhličitého v současných podmínkách). V dalších stoletích dojde však k dalšímu uvolňování a tento proces nebude lehké zastavit.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.

Zdroj
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: klimatické změny, příroda

Můžete si také přečíst

Ostatní
Vegetariánství se představuje

Vegetariánství je pojem, který u nás zní stále exoticky. Přitom stravování založené na vynechání živočišných produktů není…

Ostatní
Druhy vegetariánství

V minulém článku jsme si ukázali, že vegetariánství je životní styl lidí, kteří se staví zodpovědně ke svému zdraví…

Ostatní
Lidové pranostiky - září

Každý měsíc zde najdete lidové pranostiky, které jak věříme, přivádějí člověka k hlubšímu zamyšlení o přírodních zákonitostech…

Ekologie
Globální oteplování do konce století změní podnebné pásy

Podle nové studie vycházející z prognóz Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC) přestane do konce tohoto století…

Ekologie
Pokles rostlinné produktivity

V uplynulém desetiletí došlo k neočekávanému snížení globální rostlinné produktivity. Uvádí to nová studie vypracovaná na…

Ekologie
Staňte se vegetariány a zachraňte planetu, vzkázal Paul McCartney

Vegetariánství nebo velmi nízká konzumace masa, zvláště hovězího, je "nejjednodušším a nejefektivnějším krokem", který může…

Ekologie
Corexit – jediné řešení úniku ropy?

Která látka rozpouštějící ropu je natolik toxická, že je v Anglii více než deset let zakázána? Právě ta kterou British Petrol…

Ekologie
Zamořený Mexický záliv

Některé části Mexického zálivu jsou v současnosti tak toxické, že se živočichové, jako jsou ryby, delfíni, krabi či rejnoci,…

Ostatní
Zdravotní rizika GMO potravin – časté otázky

Víte o tom, že se GM potraviny pěstují i u nás? První u nás byla kukuřice. GMO jsou stále oblíbenější. Je to ovšem ten správný…

 
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY