Zdravotní rizika brambůrek a dalších slaných pochutin

Velikost textu: A A A

Zdravotní rizika brambůrek a dalších slaných pochutin

Ilustrační foto
  • autor: red
  • sdílet na

 Že jíst přesolená jídla nebo smažené chipsy, ví snad každý. Málokdo si však uvědomuje, že většina Čechů konzumuje mnohem větší množství soli, než je doporučené denní množství, a to i v případech, kdy chipsům neholdují. Jak je to možné a jaká jsou rizika příliš slané a smažené stravy?

Doporučené množství soli

Sůl je pro naše tělo nezbytná, neobejdeme se bez ní. Doporučená denní dávka pro dospělou osobu je podle Světové zdravotnické organizace 5 gramů denně.
U malých dětí je však hranice ještě nižší, a proto je třeba při přípravě domácí stravy dosolovat jídla až na talíři, a to i u školních dětí. Kojenec smí přijmout maximálně gram soli denně, děti od jednoho do šesti let dva gramy a děti do 14 let optimálně méně než 5 gramů.

Kvalitní MED přímo od včelaře si můžete koupit a převzít v Praze

ZOBRAZIT

Výzkumy přitom ukazují, že naprostá většina českých batolat přijímá větší množství soli, než by měla, a starší děti téměř všechny. Může za to nejen nevhodná domácí strava, ale i kupované jídlo z automatů umístěných na školních chodbách.

Rizika vysokého příjmu soli

Ona pětigramová denní hranice se nezdá být obtížně dosažitelná, pokud si poctivě nespočítáte skutečný příjem soli v potravě například během jednoho týdne.
Nejvíce soli je ve slaných pochutinách, polotovarech a různých dochucovadlech. Sůl je obsažena i v potravinách, kde bychom ji nečekali, například ve sladkostech, těstovinách nebo extrudovaných výrobcích, například krekrech.

Chipsy a další slané pochutiny

Velmi oblíbené a bohužel i silně návykové jsou smažené brambůrky, solené a pražené ořechy apod. Výrobci potravin přicházejí neustále s novými pochutinami, které by si zákazníci oblíbili. Kromě časté večerní konzumace u televize nebo v kinech jsou tyto produkty oblíbené zejména u dětí a mládeže.
Problém chipsů je nespočívá jen v obsahu soli. Solené brambůrky prokazatelně škodí zdraví, a to více než hranolky, kvůli obsahu rakovinotvorné látky – akrylamidu. Problém je v české legislativě, protože tato látka je v potravinách stále povolená. Stejně tak česká legislativa nenařizuje výrobcům potravin uvádět obsah zdraví prokazatelně škodlivých transmastných kyselin, na obalech brambůrků se dočtete jen o obsahu soli a celkovém množství tuku, i když situace se již začíná měnit.

Brambůrky se řadí mezi potraviny s vysokým glykemických indexem, poté, co je sníte, se vám rychle zvýší hladina krevního cukru, která opět rychle klesne. Budete mít brzy hlad a častou konzumací brambůrků si poškozujete funkci inzulinu, a tudíž zvyšujete riziko diabetu 2. typu.
Jeden 100gramový pytlík obsahuje zhruba poloviční doporučené množství tuku pro dospělého. Kromě toho konzumace chipsů v těhotenství může v některých případech, alespoň jak některé zdroje uvádějí, poškodit plod podobně jako kouření.

Pravidelná konzumace smažených brambůrků zvyšuje riziko rakoviny žaludku a jícnu, obezity, diabetu druhého typu a kardiovaskulárních onemocnění. Jsou to přesně ta onemocnění, jejichž léčba odčerpává z veřejného zdravotnictví největší množství finančních prostředků.

Pokud si tyto pochutiny nedokážete odpustit, snažte se co nejvíce nastudovat informace o vybíraném produktu, protože ani zde nejde házet všechny výrobky do jednoho pytle a je zde velký rozdíl v jejich kvalitě i vlivu na lidské zdraví, i když bohužel hodně soli a tuků většině produktů zřejmě nikdo neodpáře.

Jak jíst zdravěji?

Výrazně omezte konzumaci slaných pochutin a chipsů.
Nejezte uzeniny, plísňové sýry.
Snažte se jíst převážně domácí stravu připravenou z čerstvých surovin. Nepoužívejte polotovary, instantní ani hotová jídla k ohřátí.
Obloukem se vyhněte fast-foodům a obědy ve formě hotových jídel se snažte zařadit zeleninovými saláty z domova nebo pečivem se zeleninou a menším množstvím masa.
Nedosolujte jídlo na talíři, skliďte ze stolu slánku, aby vás nelákala.
Postupně solte méně a méně, omezování soli musí být postupný proces.
Jezte více ovoce a zeleniny.
Nepoužívejte jiná než čistě přírodní ochucovadla a koření, vyhněte se kořenicím směsím.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.


Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: zdraví, jídlo

Můžete si také přečíst

Astrologie
Léčebné postupy (nejen) pro znamení Berana

Cílem nového seriálu článků je vnést do obecného povědomí možnosti, které přinášejí různé alternativní postupy při některých…

Ostatní
Pozor na nedostatek tekutin

Pijete až tehdy, když cítíte žízeň? Pokud je odpověď ano, tak je nejvyšší čas si uvědomit, že to není správně. Protože žízeň…

Energie
Autosugesce – tajná zbraň na vylepšení života

Podvědomí je velice silná a podstatná stránka naší mysli. Roli podvědomí si málokdy uvědomujeme, jeho síla se projevuje především…

Energie
Tatvy - jak je používat?

Tatvy jsou neviditelná záření kosmických sil. Můžeme si je představit jako paprsky, které ve dvouhodinových intervalech dopadají…

Jóga a mystika
Meditace

O meditaci můžete nalézt velké množství článků, nicméně málokde se vlastně dozvíte, o co jde a jak ji můžete provádět.Definovat…

Ostatní
Zelený čaj

Přemýšlíte, že byste si dali něco teplého k pití? Že máte chuť na šálek dobrého čaje? Potom určitě sáhněte po čaji zeleném,…

Magie
Vizualizace – základ magie

Tento druh článků bude od podzimu přístupný pouze pro uživatele, kteří zaplatí čtenářský poplatek. Přístup, registrace i…

Energie
Představení čaker 1

Vítejte u seriálu o čakrách. Řekneme si zde nejen, co čakry jsou, ale postupně si ukážeme i možnosti jejich harmonizace.Lidské…

Astrologie
Hubnutí s astrologií

Ne všichni jsou spokojeni se svojí postavou. Měl bych se opravit – drtivá většina z nás není spokojená s tím, jak…

 
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY