Bioabecedář Hanky Zemanové - špalda II.

Velikost textu: A A A

Bioabecedář Hanky Zemanové - špalda II.

Ilustrační foto
  • autor: Kniha
  • sdílet na

Přinášíme vám ukázku z nové zajímavé knihy Bioabecedář od Hanky Zemanové. Titul je kompletní průvodce nakupováním biopotravin – jakási „biobible“ pro příznivce biovaření a pro ty, kdo se zajímají o kvalitu potravin a zdravý životní styl. Představení málo známých surovin, rady pro vaření, informace o léčivých vlastnostech potravin a o rozdílech mezi běžnými potravinami a  biopotravinami, spousta vyzkoušených receptů i s fotkami.

(dokončení předchozí části)

Nechte si zpracovat osobní horoskop od astrologa

ZOBRAZIT

Dobrá rada

Jakékoli produkty z běžné pšenice, hlavně z bílé pšeničné mouky, je ideální nahradit těmi špaldovými. Jen u celozrnné špaldové mouky jemně mleté počítejte s tím, že má tendenci trošku řídnout, má mírně nasládlou chuť a vždy bude mít tmavší barvu než bílá mouka – je to dobré vědět, pokud byste s ní chtěli zahušťovat. Ale jinak ji můžete použít kamkoli, hlavně se hodí na pečení, protože má skvělou oříškovou chuť. A za vyzkoušení stojí i bílá špaldová mouka Bioharmonie! Tu používám všude tam, kde bych jinak sáhla po bílé pšenici.

Pozor!

Svatá Hildegarda varuje před zaměňováním špaldy s běžnou pšenicí. I kojence prý lze odchovat odvarem z čerstvě umleté špaldové mouky, zato odvar z běžné pšenice by v tomto případě mohl způsobit zdravotní potíže. Stejně tak kaši ze špaldové krupice lze podávat bez rizika dětem i nemocným, na rozdíl od pšeničné krupice, která může působit potíže v trávení. Také chléb či suchary ze špaldy jsou mnohem zdravější než běžné pšeničné. Podle svaté Hildegardy bílá pšeničná mouka v těle vytváří hlen a bílá špaldová ne.

Použití v kuchyni

Ze špaldy toho vařím spoustu. Jsem do ní trošku zamilovaná. Vždy musím mít doma špaldovou krupici, špaldovou mouku celozrnnou i bílou, špaldové kernotto, špaldové těstoviny a samozřejmě naše špaldové piškoty a krekry z biopekárny Zemanka.

Kaši ze špaldové krupice vařím jako klasickou kaši, místo mléka většinou používám polovinu vody a polovinu ovesného nebo rýžového nápoje. Poměr krupice a tekutiny je 1 : 4,5 až 5 (podle toho, zda máte raději řidší či hustší). Povařte cca 4–5 minut se špetkou soli a servírujte jako běžnou krupicovou kaši!

Špaldovou mouku celozrnnou jemně mletou si určitě kupte, a kdykoli půjdete do spíže pro bílou mouku, vezměte i tu špaldovou a 1/3 (odvážnější mohou zkusit polovinu) bílé mouky nahraďte špaldovou. Klidně experimentujte s palačinkami, koláči, buchtami, knedlíky či haluškami. Špaldová celozrnná mouka má příjemnou ořechovou chuť, ale jídlo vám mírně obarví do tmava!

A zkuste obohatit rejstřík příloh o špaldové kernottto. Oproti špaldovému zrnu je korneto rychleji uvařené a je pro většinu lidí lépe stravitelné. Můžete ho používat jako přílohu, třeba místo rýže do rizota a pilafů. Je skvělé do zeleninových jídel, do karbanátků, při zabíjačce i do polévek.

 

Co najdete v obchodech

Ze špaldy se dnes vyrábí mnoho produktů – mouky, krupice, bulgur, těstoviny, krekry, sušenky, chléb, vločky, müsli, káva, pukance, rostlinné mléko i pivo. Specialistou na špaldu je PRO-BIO Staré Město pod Sněžníkem. Celý jejich sortiment seženete na www.bioweb.cz.

Ale i ve většině supermarketů najdete špaldovou celozrnnou mouku, špaldové těstoviny, špaldové kafe, špaldové suchary, krekry či špaldovou krupici. Zajímavý sortiment špaldových produktů nabízejí i dm drogerie!

Vybrala jsem pro vás své špaldové favority:

·        Špaldovou krupici používám na skvělou krupicovou kaši. Vařím ji jako klasickou kaši, místo mléka většinou používám polovinu vody a polovinu ovesného nebo rýžového nápoje. Poměr krupice a tekutiny je 1:4,5 až 5 (podle toho zda máte raději řidší či hustší). Povařte cca 4–5 minut se špetkou soli a servírujte jako běžnou krupicovou kaši!

·        Mými (a hlavně Natálčinými) favority jsou bílé špaldové těstoviny z dm drogerie. Prodávají celozrnné i bílé, které mají rády hlavně děti. A z nabídky bioprodejen mám velmi ráda špaldové celozrnné selské nudle – jsou skvělé jako zavářka do polévky a celozrnné široké nudle, které jsou moc dobré i na sladko s mákem nebo ořechy.

·        Špaldovou mouku nejčastěji seženete celozrnnou jemně mletou. Zkuste si ji koupit a kdykoli půjdete do spíže pro bílou mouku, vezměte i tu špaldovou a 1/3 (odvážnější mohou zkusit polovinu) bílé mouky nahraďte špaldovou. Klidně experimentujte s palačinkami, koláči, buchtami, knedlíky či haluškami. Můžete s ní zkusit i zahušťovat omáčky a polévky – ale radím ji jen trošku přidat k bílé mouce, abyste nebyli překvapeni změnou barvy i chutě. Špaldová celozrnná mouka má příjemnou ořechovou chuť, ale jídlo vám mírně obarví do tmava! Některé bioprodejny nabízejí i špaldovou mouku bílou (Bioharmonie), kterou používám všude tam, kde bych jinak použila běžnou bílou pšeničnou mouku.

·        Špaldová káva je výborný nápoj. Léčivější než instantní špaldová káva je mletá káva z opražených špaldových zrn, kterou mám dokonce mnohem radši. Je ideální ke snídani a bude vám připomínat doby, kdy ji vařily naše babičky na kamnech. Bude vám vonět celou kuchyní. Samozřejmě do práce je ideální špaldová káva instantní.

·        Špaldové kernotto jsou velké špaldové kroupy, které vznikají loupáním a broušením špaldy

·        A vyzkoušejte i špaldové krekry s česnekem a dýňovým semínkem a špaldové piškoty z naší Biopekárny Zemanka.

Knihu vydal Smartpress a můžete si ji objednat zde - www.smartpress.cz.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách zahady-zdravi.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru.


Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: recepty, strava, zdraví

Můžete si také přečíst

Astrologie
Léčebné postupy (nejen) pro znamení Berana

Cílem nového seriálu článků je vnést do obecného povědomí možnosti, které přinášejí různé alternativní postupy při některých…

Ostatní
Pozor na nedostatek tekutin

Pijete až tehdy, když cítíte žízeň? Pokud je odpověď ano, tak je nejvyšší čas si uvědomit, že to není správně. Protože žízeň…

Energie
Autosugesce – tajná zbraň na vylepšení života

Podvědomí je velice silná a podstatná stránka naší mysli. Roli podvědomí si málokdy uvědomujeme, jeho síla se projevuje především…

Energie
Tatvy - jak je používat?

Tatvy jsou neviditelná záření kosmických sil. Můžeme si je představit jako paprsky, které ve dvouhodinových intervalech dopadají…

Jóga a mystika
Meditace

O meditaci můžete nalézt velké množství článků, nicméně málokde se vlastně dozvíte, o co jde a jak ji můžete provádět.Definovat…

Ostatní
Vegetariánství se představuje

Vegetariánství je pojem, který u nás zní stále exoticky. Přitom stravování založené na vynechání živočišných produktů není…

Ostatní
Zelený čaj

Přemýšlíte, že byste si dali něco teplého k pití? Že máte chuť na šálek dobrého čaje? Potom určitě sáhněte po čaji zeleném,…

Magie
Vizualizace – základ magie

Tento druh článků bude od podzimu přístupný pouze pro uživatele, kteří zaplatí čtenářský poplatek. Přístup, registrace i…

Energie
Představení čaker 1

Vítejte u seriálu o čakrách. Řekneme si zde nejen, co čakry jsou, ale postupně si ukážeme i možnosti jejich harmonizace.Lidské…

 
Vítejte Esoterika Duchovní svět Záhady Zdravý život Volný čas Věštírna Redakce
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY